www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=204
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 18. január 2022     Meniny oslavuje: Bohdana

Zoεpédia - náhodný výber: Zástavy - cirkevné, Misijné sestry, Čaša.     pohľadnice

01.09.2002 | Duchovné články | doc., ThDr. Marek Petro, PhD. | Čítanosť(5844)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

KRÍŽ, NAJVÄČŠIA UKÁŽKA BOŽEJ VERNOSTI

KRÍŽ, NAJVÄČŠIA UKÁŽKA BOŽEJ VERNOSTI

Prežívame mesiac, v ktorom slávime sviatok Povýšenia úctyhodného a životodarného Kríža nad celým svetom. Svätý kríž, ako sa to spieva v jednej náboženskej piesni, je znakom spásy a zároveň je aj najhlbšou výpoveďou o nekonečnej veľkosti Božej lásky a Božej vernosti k človeku a ľudstvu. Boh je Láska, ktorá sa nám chce celá bez výhrad darovať, aby sme mohli získať večnú blaženosť.

Najhlbší dôkaz tejto lásky spočíva v tom, že Boh Otec posiela na svet svojho jednorodeného Syna. Boží Syn sa stal jedným z nás, naším bratom, nám vo všetkom podobný okrem hriechu. Od tohto okamihu je živý Boh medzi nami.

Boh je milujúci Otec, ktorý nás všetkých chce adoptovať za svoje deti. O tejto pravde celým svojím životom svedčí jeho Syn. On nám vo svojej osobe jasne dosvedčuje, ako nebeský Otec každého z nás osobne pozýva do dôverného dialógu lásky, ktorý raz vyústi vo večnej blaženosti. Otec nás bezvýhradne miluje presne tak, ako aj Kristus vo svojom pozemskom pôsobení nikoho nevylučoval zo svojej lásky. Sám  Kristus vystúpil na kríž, lebo vedel, že iba z kríža môže ukázať svoju lásku ľuďom. Iba na kríži môže rozprestrieť ruky, aby všetkých vyobjímal a iba na kríži môže dať ľuďom svoje milujúce srdce. Z týchto slov nám jednoznačne vyplýva, že Kristus skrze svoj kríž zmieril všetkých ľudí s Bohom a obnovil jednotu všetkých v jednom ľude a v jednom tele. Vo svojom vlastnom tele zahubil nenávisť a po slávnom vzkriesení rozlial Ducha lásky v ľudských srdciach.

Najväčšou ukážkou Božej vernosti je preto kríž. Hoci je Kristus bez spravodlivej príčiny odmietnutý a odsúdený na nespravodlivú cestu kríža, nezlorečí nám a neopúšťa nás, hoci ako spravodlivý bez viny by na to mal plné právo. Svoju vernosť nám zachováva aj za cenu utrpenia a smrti na kríži. Lebo On chce len to, čo je vôľou jeho Otca. A Otec si želá spásu ľudstva, a to bezpodmienečne. Kristus sa za nás bezvýhradne obetuje. On je verný Otcovi a je verný i ľuďom.

Táto Synova obeta sa Otcovi páči. Otec ju vo vzkriesení Syna v Svätom Duchu naplno prijíma. Povyšuje kríž ako miesto, kde sa potvrdzuje, že Božia vernosť človeku je neodvolateľná. Už nikdy sa nestane, že prestane fungovať ten láskyplný dialóg medzi Bohom a človekom. Veď Kristus v každom okamihu pozemského života zachoval vernosť Božej vôli a človeku.

Kristovo znášanie kríža je nám najvhodnejším príkladom na to, ako aj my máme pristupovať k našim problémom, ktoré sú v podstate tiež nosením kríža. Nám sa do toho určite nechce. No či to bolo ináč  u apoštolov? Chcelo sa im kráčať po krížovej ceste? Pozrite! Keď Ježiš na Kvetnú nedeľu vstupoval do Jeruzalema, bolo pri ňom mnoho učeníkov. Keď však nastal čas utrpenia, začali sa vytrácať. Podobne je to i dnes. Ako je veľmi ťažko  nasledovať Ježiša na jeho ceste kríža. A vlastne na tejto ceste kríža je Ježiš zvláštnym spôsobom naším učiteľom. Prečo? Lebo všetko, čo hovoril o svojom Otcovi, o svojej poslušnosti voči Nemu, o vytrvaní v ťažkostiach, o odpustení tým, ktorí nás nenávidia a tiež o modlitbe, potvrdzuje vlastným príkladom.

Pred umučením sa modlí: „Otče, ak chceš, vezmi odo mňa tento kalich! No nie moja, ale tvoja vôľa nech sa stane!“ (Lk 22,42). A keď zomieral, zvolal silným hlasom: „Otče, do tvojich rúk porúčam svojho ducha“ (Lk 23,46). Ježiš odpúšťa tým, ktorí ho ukrižovali: „Otče, odpusť im, lebo nevedia, čo robia“ (Lk 23,34).

Ako je nám ťažko, ak nás niekto blízky opustí práve vtedy, keď je nám najviac potrebný. Ako vieme byť rozhorčení, keď ten, komu sme sa zdôverili, nás zradí. Ježiša počas jeho utrpenia opustili najbližší a do rúk nepriateľov ho vydal jeden z dvanástich, Judáš.

Ak nám ktosi len trochu ublíži, hneď sa zlostíme, hovoriac: „Nedarujem, neodpustím, vrátim mu to pri najbližšom stretnutí, pomstím sa.“ Hľadiac na Kristov kríž musíme sa za tieto slová hanbiť. Veď Ježiš Kristus sa obetoval i za svojich nepriateľov.

Ak toto pochopíme, tak pochopíme i to, že kríž má svoje ohraničenie. Po kríži nasleduje vzkriesenie, ktoré trvá naveky. Kríž je teda aj prostriedkom k plnšiemu pochopeniu cieľa, po ktorom každý človek túži. Mojžišov zákon naučil ľudí rozoznávať, čo je dobré a zlé, zlo však nepremohol. Nad hriechom zvíťazil jedine Kristov kríž. Čo je pre nás dôležité, to zhrňuje sv. Augustín, keď hlbšie rozvádza myšlienku nosenia svojho kríža, a hovorí, že nestačí, aby sme kríž sami vzali, musíme ho s Kristom aj žiť. Keď ja budem žiť s Kristom, tak s ním vystúpim na kríž, ale aj vstanem zmŕtvych. Budú tak o mne platiť slová apoštola Pavla, ktorý v liste Galaťanom hovorí: „Už nežijem ja, ale vo mne žije Kristus“ (Gal 2,20).

A sv. apoštol Pavol ďalej píše, že sám na vlastnom tele doplňuje to, čo chýba Kristovmu utrpeniu (porov. Kol 1,24). Zaiste Pavol nechce týmto povedať, že Kristova obeta je nedostačujúca. Pavol len vyjadruje presvedčenie, že každý problém, ktorý riešime tak, aby to zodpovedalo Božej vôli a nezabúdame pri tom na lásku k blížnemu, napomáha k tomu, aby sa na svete presadilo Božie kráľovstvo.

A tak pochopiac Ježišovu lásku k nám, zavŕšenú na dreve, povedzme Ježišovi: „Pane Ježišu, ďakujem Ti, že si svojím krížom i svojím utrpením vykúpil svet. Ježišu, buď mojím učiteľom nie iba vtedy, keď mi je ľahko. Buď mojím učiteľom i v utrpení, v ťažkých chvíľach, a hlavne vtedy, keď nasledovanie Teba ma stojí tak veľa. 

Zdroj: Slovo 09/2002
Autor: doc., ThDr. Marek Petro, PhD. - všetky články od tohto autora (4)

všetky súvisiace odkazy (2) »

Znovunájdenie stromu života
01.03.2006 | Spiritualita | Slovo 05/2006 | Čítanosť(6700)
Znovunájdenie stromu života
Kríž - symbol „par excelance“
01.03.2006 | Spiritualita | Slovo 05/2006 | Čítanosť(10659)
Kríž - symbol „par excelance“
Zamyslenie
01.10.2005 | Duchovné články | Slovo 19/2005 | Čítanosť(6202)
Zamyslenie

všetky súvisiace články (7) »

všetky súvisiace životopisy svätcov (1) »

všetky súvisiace heslá (2) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε