www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=205
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 18. január 2022     Meniny oslavuje: Bohdana

Zoεpédia - náhodný výber: Exorcista (nižšie sv..., Proskomídia – „Na če..., Apsida.     pohľadnice

01.09.2002 | Duchovné články | Zuzana Sarnecká | Čítanosť(6366)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

„Lebo zbrane nášho boja nie sú telesné,...“

„Lebo zbrane nášho boja nie sú telesné,...“

Vojak Ježiša Krista sa nemá len brániť proti útokom nepriateľa, má aktívne vystupovať proti kráľovstvu temnoty, má útočiť. Sme volaní k tomu, aby sme oslobodzovali z rúk satana všetkých a všetko, čo zviazal, obsadil a drží vo svojich rukách bez akéhokoľvek práva. Keďže svoj boj nevedieme proti ľudským nepriateľom, ale proti mocnostiam a silám temnoty, ani zbrane, ktoré pri tomto boji používame, nemôžu byť telesné. Musia to byť zbrane, ktoré „majú od Boha silu boriť hradby“ (2 Kor 10,4). Aké zbrane teda máme k dispozícii?

 „Keď sme sa šli zasa modliť, stretli sme akúsi dievčinu, ktorá mala vešteckého ducha... Pavla to nahnevalo, obrátil sa a povedal duchu: «V mene Ježiša Krista ti rozkazujem, aby si z nej vyšiel! » A v tej hodine vyšiel“ (Sk 16,16.18). V mene Ježiša Krista! Boh dal svojmu Synovi meno nad každé meno. Na meno Ježiš sa musí skloniť koleno v nebi, na zemi i v podsvetí (Fil 2,9-10).

Wilhelm Busch, farár, ktorý bol pre svoju vieru v čase Hitlerovej ríše často vo väzení, spomína túto skúsenosť so vzývaním mena Ježiš: „Vo väzení som zažil večer, keď sa tam rozpútalo peklo. Umiestnili k nám predchádzajúci transport ľudí, ktorých viezli do vyhladzovacieho tábora. Jedného večera podľahli títo ľudia zúfalstvu. Všetko sa rozkričalo. Budova so samými celami plnými zúfalstva, kde všetko kričí a búri sa proti stenám a dverám. Strážnici sú nervózni a strieľajú revolvermi do stropu, pobehujú a niekoho mlátia. Len ťažko sa to dá vykresliť. V tejto situácii mi zrazu prišlo na um: «Ježiš! On je predsa tu. » Potom som vo svojej cele povedal ticho – úplne ticho: «Ježiš! Ježiš! Ježiš!!! » A o tri minúty bolo ticho. Volal som Ho, nikto z ľudí to nepočul, len On – a démoni museli ustúpiť!“ (Busch, 1993, s. 13).

Mám ja vieru v meno Ježiš? Verím, že je to meno, pred ktorým sa musí skloniť každý strach, nepokoj, hnev, závisť, bolesť atď? Vzývam ho? Každý, kto vzýva meno Pánovo, bude zachránený! (porov. Sk 2,21).

 „Aj niektorí potulní židovskí zaklínači sa pokúsili vzývať meno Pána Ježiša nad tými, čo boli posadnutí zlými duchmi, a hovorili: «Zaklínam vás skrze Ježiša, ktorého hlása Pavol.» Ale zlý duch im povedal: «Ježiša poznám, aj o Pavlovi viem; ale kto ste vy? » A človek, v ktorom bol zlý duch, sa na nich vrhol, dvoch z nich sa zmocnil a tak ich doriadil, že z toho domu utekali nahí a doráňaní“ (Sk 19,13.15-16). Meno Pána Ježiša sa nesmie používať ako zaklínacia formulka. Vtedy upadáme do hriechu čarovania. Útočná zbraň – meno Ježiš – je aktívna len v rukách toho, kto na otázku „Kto si ty?, jednoznačne odpovie: „Ja som služobník Pána Ježiša Krista.“ Meno Ježiš je mocné len v ústach toho, kto skutočne patrí Kristovi, má s ním osobný vzťah a nechá sa viesť jeho Duchom.

Druhou zbraňou Božieho bojovníka je Božia moc, moc Svätého Ducha. „Nie silou a nie mocou, ale mojím duchom! – hovorí Pán zástupov“ (Zach 4,6b).

Život vo vlastnej sile, v nezávislosti na Bohu, zameraný na seba, v spoliehaní sa na vlastný rozum a skúsenosť je nepriateľský Bohu a určite nevedie k víťazstvu. Jeho opakom je život v moci Svätého Ducha, v podriadenosti Bohu a v poslušnosti jeho slovu. Ovocím takého života je chodenie od slávy k sláve. Ako odlíšiš život vo vlastnej sile od života v moci Ducha? Vo vlastnej sile kráčaš, ak sa poriadne nemodlíš, nepovažuješ za potrebné pýtať sa Pána, čo si myslí, nedávaš si žiadnu námahu, aby si mu predkladal veci, ktoré robíš, aktívne nehľadáš jeho vôľu, všetko ti je jasné, si si istý sám sebou. Tí, ktorí žijú z moci Božieho ducha vedia, že boj nie je ich ale Boží (2 Kron 20,15). Sú pokorní, dôverujú, sú si vedomí vlastnej slabosti a zároveň Pánovej sily a lásky k svojmu ľudu. Dovolia mu, aby bojoval za nich a oslávil svoje meno. „Pán bude za vás bojovať, vy sa budete len diviť“ (Ex 14,14).

 „O polnoci sa Pavol a Sílas modlili a spievali Bohu chválospevy a väzni ich počúvali. Zrazu nastalo veľké zemetrasenie, až sa pohli základy žalára. Hneď sa otvorili všetky dvere a všetkým sa uvoľnili putá“ (Sk 16,25-26). Kedy väzňom padli putá? Keď Boží služobníci chválili svojho Boha. Ako padlo Jericho? (porov. Joz 6). Boží ľud 7 dní obchádzal toto opevnené mesto za hlaholu poľníc, ktoré chválili Pána zástupov. Kedy Pán obrátil nepriateľské vojská proti sebe a zachránil ľud, ktorý viedol jeho sluha Jozafát? (porov. 2 Krn 20). V čase, keď začali plesať a oslavovať jeho meno. Chvála je mocná zbraň. Keď chválime Pána, jasáme na jeho slávu a oslavujeme jeho meno, konáme pomstu na kniežatách podsvetia, nasadzujeme putá a železné okovy kráľom temnoty (Ž 149,5-9). Chvála má dvojaký účinok v duchovnom boji. Oslobodzuje otrokov a spútava otrokárov.

 „Oslavu Boha nech majú na perách a v rukách meč dvojsečný“ (Ž 149,6). Mečom Božieho slova sa môžeš brániť a zároveň i útočiť. Ako? Napríklad tým, že sa odhodlane zastrešíš prísľubami, ktoré sa v ňom nachádzajú. Tvoje deti alebo tvoj manžel ešte nepoznajú Ježiša ako svojho Pána? Trápiš sa preto a umáraš strachom, že nebudú spasení? Zaútoč na svoj strach, úzkosť a obavy Božím slovom. Tu sú prísľuby, ktoré môžeš použiť: „Ver v Pána Ježiša a budeš spasený ty aj tvoj dom“ (Sk 16,31); Boh „chce, aby boli všetci ľudia spasení a poznali pravdu“ (1 Tim 2,4). Dôveruj Božiemu slovu a drž sa jeho prísľubov!

 „Ale oni nad ním zvíťazili pre Baránkovu krv a pre slovo svojho svedectva“ (Zjv 12, 11). Tu sa nám naraz ponúkajú až dve zbrane duchovného boja: Ježišova krv a osobné svedectvo. Zažil/a si už niekedy ako mocne „útočí“ čisté srdce vykúpané v krvi Baránka? Stačí, že v škole či v zamestnaní je jeden jediný človek čistého srdca a už sa mnohí cítia stiesnene, neisto, začína ich svrbieť svedomie, je pre nich ťažké dívať sa mu do očí, lebo stavia zrkadlo ich vlastnému životu. Alebo osobné svedectvo. To, čo si s Ježišom zažil, ti nikto nemôže vyvrátiť, či vziať. Osobná skúsenosť je mocná zbraň pri hlásaní evanjelia. Ohlásenie bez osobného svedectva je len málo účinné a efektívne. (Prečítaj si o svedectve Štefana v Sk 6,8-7,60).

 „Keď sluha Božieho muža včasráno vstal a vyšiel von, zazrel, že mesto obkľučuje mocný oddiel, kone a vozy. Sluha mu povedal: «Beda, môj pane! Čo budeme robiť? » Odpovedal: «Neboj sa, lebo tých, čo sú s nami, je viac ako tých, čo sú s nimi! » A Elizeus sa modlil: «Pane, otvor mu oči, nech vidí! » Vtom Pán otvoril sluhove oči a videl, že vrch okolo Elizea je plný ohnivých koní a vozov“ (2 Kr 6,15-17).

Tých, ktorí sú s nami, je viac ako tých, čo sú s nimi! Lebo s nami sú myriady anjelov, spoločenstvo prvorodených, ktorí sú zapísaní v nebi, duchovia spravodlivých, ktorí už dosiahli dokonalosť (Hebr 12,22-23). A to je ďalšia duchovná zbraň – pomoc nebeských vojsk. Neboj sa o ňu požiadať kedykoľvek ju budeš potrebovať.

Zdroj: Slovo 09/2002
Autor: Zuzana Sarnecká - všetky články od tohto autora (7)

všetky súvisiace odkazy (6) »

Pane, nauč nás modliť sa...
04.07.2011 | Duchovné články | | Čítanosť(6162)
Pane, nauč nás modliť sa...
Boh odpovedá na modlitbu
04.07.2011 | Duchovné články | | Čítanosť(4967)
Boh odpovedá na modlitbu
Čo chcete, aby som vám urobil?
19.02.2011 | Duchovné články | Čítanosť(5412)
Čo chcete, aby som vám urobil?

všetky súvisiace články (22) »

všetky súvisiace správy (1) »

všetky súvisiace heslá (1) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε