www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=209
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 12. august 2022     Meniny oslavuje: Darina

Zoεpédia - náhodný výber: Beatifikácia, Púť, putovanie, Ambón.     pohľadnice

01.07.2002 | Spiritualita | Pavol Hudák | Čítanosť(6073)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Tvoja láska

Tvoja láska

Nekonečné množstvo otázok mladých smeruje k jednej základnej: Ako zistím, že ma ten človek má naozaj rád?

 „Stále rozmýšľam nad jedným chlapcom. Veľmi sa mi páči. Myslím, že ho mám rada. No mám strach, že o mňa nebude mať záujem“ (Alenka, 15).

 „Mám viacerých priateľov, ale jeden z nich je mi viac blízky. Už roky sa poznáme, rozprávame o všeličom. Ak by o mňa prejavil vážny záujem, možno by som dokázala na to odpovedať“ (Miša, 21).

 „Už dlho spolu chodíme. Niekedy mám pocit, že je to už zo zotrvačnosti. Akoby sme sa chceli zbaviť zodpovednosti za spoločnú voľbu. Keby nám niekto povedal, že na sto percent patríme k sebe, neváhali by sme“ (Vierka, 24).

 „Som strašne nerozhodný. Mám to až príliš prešpekulované. Srdce ma ťahá  k nej a rozum stále vymýšľa argumenty proti. Kedy mi to bude úplne jasné?“ (Milan, 28).

Večná otázka človeka. Som milovaný? Milujem? Láska je vzťah a na vzťah sú potrební aspoň dvaja. Človek – tvor spoločenský chce spoločnosť.

Reálny pohľad na vzťahy

Je potrebné si uvedomiť, že dokonalosť existuje iba v Bohu. Človek nie je dokonalý. V období dospievania si človek ľahko niekoho idealizuje. Neskôr má pohľad na vzťahy už triezvejší, preto si uvedomuje mnohé nedostatky. Práve kvôli tomu si zrelší ľudia ťažšie volia partnera do manželstva. Čím je človek starší, tým viac zisťuje, aký je nedokonalý a uvedomuje si, že túto nedokonalosť musí prijať aj u iných. Aby si človek mohol zodpovedne voliť, potrebuje určitú citovú vyzretosť.

Reálny pohľad na svet nám pomáha hľadať správne riešenia v krízových situáciách života. Rozum je svetlo, poznanie, analyzovanie vzájomných potrieb a darov. City pomáhajú zázračne prekonávať vzdialenosti medzi ľuďmi. Dokážu úžasne zblížiť, môžu byť však aj slepé, preto treba dávať pozor. Telo je stvorené pre lásku, veď je chrámom Ducha Svätého, preto ho treba ctiť a milovať. Má však aj svoje pudové túžby, ktoré môžu ublížiť. Preto aj telo a city majú byť pod kontrolou rozumu.

Oči rozumu

Konzumný svet ponúka vzťahy, ale sú to vzťahy bez lásky. Dokonca radí ako sa dá rafinovane využiť, či oklamať toho druhého. Akoby úspech vo vzťahu bol stavaný na získaní kvalitného pekného jedinca a nie na láske a vzájomnej obeti. Tak sa človek stáva lovcom i štvanou zverou zároveň. Práve tieto nezáväzné vzťahy spôsobujú, že človek stráca úctu voči sebe, prestáva si veriť a preto neverí iným. Plytké vzťahy bez vzájomnej úcty a dôvery naplnené falošnými citmi a vášňou. Oči konzumu majú iné hodnoty ako oči srdca.

Rodina – základná škola lásky

Obraz o láske, prvú výuku o nej, dostáva človek v rodine. Tam sa učí, čo znamená milovať a byť milovaný. Ak sa rodina správa voči okoliu vypočítavo, bez zmyslu pre spoločnú obetu, bez zodpovednosti za spoločnosť, aj vzťahy potom sú vypočítavé. Vtedy sa zabúda, že opravdivá láska nikdy nepočíta, koľko dáva a koľko sa jej vracia. Pravá láska je nezištná. Rodina má ako prvá viesť ľudí k tejto nezištnej obetavej láske. V nej je budúcnosť cirkvi i národa.

Dobrý Radca

Človek často prežíva samotu a chcel by dobrého radcu do života, aby mu stále správne poradil. Človek za človeka rozhodnúť? Môžu ti rodičia, príbuzní alebo priatelia poradiť. Je múdre vypočuť si rady, zvlášť tých najbližších. Rozhodnutie však patrí tebe. Je to tvoj život. Ty zaň nesieš zodpovednosť, ak si už na to zrelý. Denne budeš skúšaný a preverovaný životom.

Milý priateľ, priateľka. Ťažko budeš hľadať niekoho, kto by za teba rozhodoval vo voľbe povolania, alebo manželského partnera. My, veriaci, máme veľkú výhodu, že sa môžeme radiť so svojím Bohom. Veď keď Pán Ježiš vystúpil na nebesia, sľúbil nám a potom zoslal Svätého Ducha, ktorý nás ma viesť. On je našou múdrosťou i láskou. Práve s Jeho pomocou sa učíme skutočne milovať a rozhodovať sa podľa najsvätejšej vôle. Modli sa o dar Svätého Ducha, o dar rozlišovania, aby tvoja voľba bola zrelá a slobodná.

Osobná Láska

Aj keby si sa neviem ako cítil sám, vždy je s tebou Boh. On je tvoja najosobnejšia láska. Dokáže byť k tebe osobnejší ako človek. Dokonale ťa pozná a rozumie ti. Oveľa viac ako ty sám sebe. On vie, čo ťa urobí šťastným. Ponúka ti seba ako dokonalú lásku, aby si s ním mohol/mohla zažiť ten najkrajší, najosobnejší a najdokonalejší vzťah. Len cez túto osobnú lásku môžeš slobodne milovať iných.

Zdroj: Slovo 07/2002
Autor: Pavol Hudák - všetky články od tohto autora (5)

všetky súvisiace odkazy (1) »

Keď vyhasne láska
08.02.2008 | Teológia | Slovo 2008, č. 3. | Čítanosť(9421)
Keď vyhasne láska
Spomienka na lásku, ktorá je nekonečná po všetky veky vekov
08.02.2008 | Duchovné články | Slovo 2008, č. 2. | Čítanosť(6566)
Spomienka na lásku, ktorá je nekonečná po všetky veky vekov
Povolaná k láske
15.01.2006 | Duchovné články | Slovo 02/2006 | Čítanosť(7231)
Povolaná k láske

všetky súvisiace články (10) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε