www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=210
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 12. august 2022     Meniny oslavuje: Darina

Zoεpédia - náhodný výber: Biskupská berla, Olej, Boží Duch v tebe vol....     pohľadnice

01.07.2002 | Ikonografia | Mgr. Jozef Gača | Čítanosť(6527)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Rozjímanie nad ikonou Krista

Rozjímanie nad ikonou Krista

Ježiš hovorí: „Učte sa odo mňa, lebo som tichý a pokorný srdcom“ (Mt 11,29). Túto výzvu si počul toľkokrát. A zmenila tvoj život? Alebo si stále osamote ťažkáš, že si nezmeniteľný, že je to už otrasné ako sa správaš... Isto si už obvinil aj Boha, že nekoná, že ťa nemení, prečo si vlastne stále na tom istom mieste, tie isté hriechy, nemeniace sa vzťahy, rovnaké nechutné reakcie... Ticho a pokora...

To predsa nie je možné, to sa nedá. Znova sa len a len vyhováraš a v tom chvate života, každodenných povinností, keď máš permanentne mobil pri uchu a čosi zariaďuješ, vybavuješ, beháš hore – dolu po schodoch, niekedy aj do niekoho narazíš, stúpne ti adrenalín, ale nezahamuješ.

 „Chcem byť iný Ježišu, nechcem robiť zlo!“ Aj to si už veľakrát povedal. Dvere, za ktorými stojí Ježiš a klope, si však neotvoril...Ticho a pokora...

Či mám byť taký ako niekto, čo neotvorí ústa a chodí s hlavou sklonenou na bok? Nie! Ježiš ti hovorí: „Uč sa odo mňa“. Doma máš hŕbu kníh, časopisov, encyklopédií, čítaš, vzdelávaš sa, chodíš na kadejaké prednášky a semináre, sleduješ televíziu, počúvaš rozhlas, dennodenne si v kontakte s ľuďmi. Nad mnohými vecami dlho uvažuješ a premýšľaš...

Hovoríš: „Ježišu, chcem byť lepší.“ Porozprával si sa už s Ježišom tak, ako ti „jazyk narástol“? A čo Biblia – Sväté písmo? Máš ju v obývačke v knižnici ako výstavný kus, alebo si z nej čítaš a uvažuješ nad tým aspoň toľko, ako nad knihami, či časopismi a vôbec informáciami tohto sveta?

Iba na tvojej strane je kľučka na dverách, za ktorými stojí Ježiš a klope. Otvor!!! Odváž sa, Ježiš ponúka pre teba niečo úžasné. Zdroj sily, múdrosti... – život v plnosti. Ponúka ti Život s veľkým „Ž“.

 „Ako mňa poslal živý Otec a ja žijem z Otca, tak aj ten, čo mňa je, bude žiť zo mňa“ (porov. Jn 6, 57). Sám seba ponúka ako jedlo pre teba. Pokrm, ktorý dáva nový život, svoje Telo a Krv.

Aj ty túžiš po novom živote, lebo ťa trápi doterajší spôsob života? Ježiš to v tebe dokáže. Tým, že ho prijmeš, staneš sa Kristovým – s ním zjednotený. Potom už nekráčame sami, nekonáme sami, ale ide a koná s nami On.

Emauzským učeníkom sa rozjasnili oči a pri lámaní chleba Ho skutočne spoznali. Doposiaľ ustráchaní, bojazliví s obavami, ale keď prijali pokrm Telo a Krv Ježišovu boli plní odvahy a radosti a ešte v noci sa vrátili do Jeruzalema.

Potrebujeme veľmi veľa odvahy a rozhodnosti do kresťanského života. Ten prameň, z ktorého môžeme čerpať je Ježiš. Každý deň sa s ním rozprávaj v modlitbe, spoznávaj Ho pri čítaní Svätého písma a pokiaľ  je to možné, čo najčastejšie prijímaj Eucharistiu – Telo a Krv Ježišovu. Zistíš, že Ježiš je ten najlepší Učiteľ. Naučí ťa v tichu a pokore konať Božiu vôľu.

Zdroj: Slovo 07/2002
Autor: Mgr. Jozef Gača - všetky články od tohto autora (11)

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε