www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=211
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 20. január 2022     Meniny oslavuje: Dalibor

Zoεpédia - náhodný výber: Exkomunikácia, Akaftistnik, Adonai.     pohľadnice

01.07.2002 | Liturgia | Mgr. Juraj Gradoš | Čítanosť(13541)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

My, ktorí cherubínov tajomne predstavujeme

My, ktorí cherubínov tajomne predstavujeme

Po ekténii za katechumenov nasledujú modlitby veriacich. Ide o malé ekténie, v ktorých sú zakomponované obe modlitby. V liturgickej praxi sa zväčša berie len druhá. Prvá modlitba je vyjadrením vďaky Bohu za to, že môžeme sláviť tieto tajomstvá. Druhá má skôr kajúci ráz a kňaz v nej prosí Boha o odpustenie neprávostí, ktoré sme páchali. Zvolanie druhej modlitby je výpoveďou postoja kresťana k oslave Boha: „Aby sme pod ustavičnou ochranou tvojej moci vzdávali slávu tebe, Otcu i Synu i Svätému Duchu, teraz i vždycky i na veky vekov. Amen.“

Nasleduje cherubínska pieseň. Počas nej diakon okiadza svätý prestol, svätyňu, ikonostas a všetok ľud spolu s kňazom. Kňaz sa počas spevu Cherubínskej piesne modlí a prosí Boha, aby ho uschopnil napriek jeho pokleskom sláviť tieto tajomstvá: „Veď prichádzam k tebe skláňajúc sa s prosbou: neodvracaj odo mňa svoju tvár a nevylučuj ma z počtu svojich synov, a prijmi, že ja hriešny a neužitočný sluha prinášam ti tieto dary.“ Po dokončení celej modlitby a okiadzania kňaz i diakon stojac pred prestolom spolu hovoria tri razy Cherubínsku pieseň: „My cherubínov tajomne predstavujeme a životodarnej Trojici trojsvätú pieseň spievame, odložme teraz všetky svetské starosti. Veď máme prijať Kráľa všetkých, ktorého anjelské zbory neviditeľne nesú v sláve. Aleluja, aleluja, aleluja!”

Ide o spev zo 6. storočia, ktorý spievajú počas modlitby aj veriaci a to jeho prvú časť pred vchodom a druhú po ňom. Tento spev nás vovádza do prežívania tajomstva Eucharistie. Začína sa tajomné spájanie neba a zeme, lebo Boh o chvíľu zostúpi na zem, aby sa obetoval v nekrvavej obeti. Preto je dôležité, aby sme boli pripravení patrične vzdávať Bohu slávu tak, ako to robia cherubíni na výsostiach.

Dôležitosť veľkého vchodu je rovnako, ako u malého vchodu alebo u čítania Evanjelia, zvýraznená horiacimi sviecami v sprievode. Avšak tu pristupuje navyše aj kadidlo, ktoré znázorňuje modlitby veriacich, ktoré sa vznášajú k Bohu. Kňaz sa na záver veľkého vchodu po uložení darov na oltári modlí dve krátke modlitby. Prvá je tropárom zo svätej a veľkej soboty, kde si pripomína uloženie Ježišovho tela do hrobu. Druhou spomína na dávny prísľub nového Jeruzalema.

Zdroj: Slovo 07/2002
Autor: Mgr. Juraj Gradoš - všetky články od tohto autora (75)

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε