www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=212
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 12. august 2022     Meniny oslavuje: Darina

Zoεpédia - náhodný výber: Liturgické postoje -..., Lazárova sobota, Inditia.     pohľadnice

01.07.2002 | Publicistika | ThDr. Michal Hospodár, PhD. | Čítanosť(6502)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Pane Bože môj, zachovaj verné ti stádo...

Pane Bože môj, zachovaj verné ti stádo...

Mnohých  ľudí z nás i okolo nás prekvapilo, keď sme sa cez médiá dozvedeli, že neznámi vandali odcudzili dopravné značky a smerové tabule na diaľnici medzi Prešovom a Košicami. V duši statočného a svedomitého človeka sa pri podobných negatívnych správach natíska otázka: kam až siaha egoistická honba niektorých skupín ľudí po zisku za každú cenu? A vysvetlenie? Z duchovného aspektu je jednoduché. Ak človek stráca morálne smerové tabule, ktoré mu dal Boh vo svojom vnútri, tak ho nič nezastaví pred morálne zlými a obecne škodlivými skutkami. Lebo kde niet Boha, všetko je dovolené.

Ale Boh naisto existuje aj v spoločnosti, ktorá prežíva ošiaľ falošnej slobody. A jeho zákony formujú naše národné spoločenstvo už vyše jedentisíc rokov. Je to vďaka nezabudnuteľným misionárom, vierozvestcom a spolupatrónom Európy - sv. Cyrilovi a Metodovi. Oni stoja na počiatku našej národnej i cirkevnej formácie skrze vieru v Ježiša Krista a jeho evanjelium. Boli to vynikajúce osobnosti, ktoré za pomerne krátky čas evanjelizačného a kultúrneho pôsobenia na Veľkej Morave v druhej polovici deviateho storočia zmenili život našich predkov a pozitívne ho ovplyvnili. To je pravdivá charakteristika silných osobností, že nesplývajú s dejinami, ale sami tvoria dejiny a posúvajú beh dejín ľudstva k stále vyšším duchovným ideálom.

Pripomeňme, že solúnski bratia nám priniesli vieru v živého Boha ako základ pre náš život v časnosti i vo večnosti. Pre zachovanie právd viery v Boha vytvorili predpoklad vzniku domácej literatúry – abecedu (hlaholiku), ktorou zrozumiteľne zaznamenali ako prvé slová Jánovho evanjelia:  „Na počiatku bolo Slovo a  Slovo bolo u Boha a to Slovo bolo Boh“.  Bol to na vtedajšie časy epochálny čin, ktorý aj po tisícročí s úctou obdivujeme. A do tretice priniesli nám posvätnú liturgiu s jej osobitnými zvyklosťami, teda krásny gréckokatolícky obrad, ktorým dodnes v našej cirkvi oslavujeme Boha. A svoje pastoračné pôsobenie zaodiali všetkoobjímajúcou láskou, bez ktorej každá ľudská námaha je márna (por. 1Kor 13,1-3).

Keď si spomíname každoročne 5. júla na sv. Cyrila a Metoda v liturgickom i občianskom kalendári, mali by sme si najmä my - gréckokatolíci - na prvom mieste uvedomiť, na čo všetko môžeme byť pri ich spomienke hrdí. Nestačí nám pri cyrilometodských oslavách konštatovať, že sú našimi patrónmi a že sa ešte hlásime k slávnej cyrilometodskej tradícii. Pre nás, katolíkov východného obradu, sú viac ako patróni. Sú to naši otcovia viery a učitelia bohumilého života, s ktorými sa denne stretávame cez prežívaný model viery, ktorý nám zanechali, a snažíme sa formovať svoj vlastný život a kresťanskú zrelosť. To je skutočná cyrilometodská úcta a z nej vyplývajúca hrdosť.

Ale pri analýze súčasného stavu mravného vedomia nášho spoločenstva sa s obavami pýtame: ako je podobný náš život s tým učením a svedectvom, ktoré nám sv. bratia zanechali? Na mnohých úsekoch života pozorujeme, že namiesto kresťanskej lásky a pomoci víťazí hrubý egoizmus, rozvracia sa rodinné spoločenstvo, bledne náboženský prejav. Pojmy, ako láska, ľútosť, sociálna spravodlivosť, strácajú čoraz viac na význame. Štatistiky uvádzajú, že na Slovensku je päťdesiattisíc drogovo závislých. Ďalší utrácajú pravý zmysel života v alkohole, hracích automatoch atď. Tvrdiť niekomu, že tieto negatívne celospoločenské javy sú živou cyrilometodskou tradíciou, by bolo nezmyslom.

Ako teda vrátiť všeľudské hodnoty kresťanstva do našich sŕdc a do života? Tak, že sa všetci zobudíme z letargie a snívania a začneme žiť na duchovnom základe. Len Kristus nás môže pretvoriť v nových ľudí, ktorí budú šťastní v Bohu. A nedajú sa oklamať túžbou za šťastím novodobým klamaním nášho odvekého nepriateľa – Zlého. Od Zlého nemôže pochádzať nič dobrého, lebo sám diabol je esenciálnym zlom. On mení smerové tabule vo svedomí človeka, aby nás odviedol od Boha na scestie. Dobro v konaní človeka a tým aj rozvoj sveta pochádza vždy len od Boha. Ak sme sa od Boha odklonili, k dobrotivému Bohu sa musíme znova vrátiť. V tom spočíva duchovný odkaz našich vierozvestcov pre každú generáciu. Aj pre našu. Vyriekol ho sám Konštantín – Cyril pred svojou smrťou v modlitbe: „Pane Bože môj, vypočuj moje modlitby a zachovaj verné ti stádo... Zachráň ho pred bezbožnou a pohanskou zlobou tých, čo sa ti rúhajú. Zveľaď svoju Cirkev množstvom a všetkých spoj v jednote ducha a urob ich znamenitým ľudom, rovnako zmýšľajúcim v pravej viere.“

Naozaj len s námahou by sme hľadali v dejinách Cirkvi dvojicu, ktorá by sa vedela tak podivuhodne navzájom dopĺňať a spolupracovať na poli evanjelizácie ako svätí bratia zo Solúna. Sv. Cyril a Metod sa stali nadčasovými vzormi osobného prijatia kresťanstva a jeho odovzdávania metódou inkulturácie, čo znamená vsadenie kresťanstva do miestnej kultúry. V tejto súvislosti Svätý Otec Pavol VI. pripomenul, že viera, ak sa súčasne nestáva aj kultúrou, nie je úplne prijatou a úplne prežívanou vierou.

Aj v treťom kresťanskom tisícročí sú naši vierozvestcovia osobnosťami, ktoré nám ukazujú cestu a dávajú víziu a smer do budúcna. Záleží na nás, ako ich dokážeme správne pochopiť a nasledovať.

Zdroj: Slovo 07/2002
Autor: ThDr. Michal Hospodár, PhD. - všetky články od tohto autora (9)

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε