www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=213
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 18. január 2022     Meniny oslavuje: Bohdana

Zoεpédia - náhodný výber: Jekténia, Kadoš, Boh - Božie chcenie.     pohľadnice

01.07.2002 | Spiritualita | Zuzana Sarnecká | Čítanosť(12741)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(1)

„Ako mám vedieť čo je Božia vôľa?!“

„Ako mám vedieť čo je Božia vôľa?!“

«...preto som povedal: „Hľa, prichádzam. Vo zvitku knihy je napísané o mne, že mám plniť tvoju vôľu. A to chcem, Bože môj,...“» (Ž 40,8-9a).

Žalmista vyznáva, že jeho túžbou je plniť Božiu vôľu. Môžeš to isté o sebe povedať ty? Túžiš po Božej vôli celým srdcom? Ak áno, urobil si prvý krok k tomu, aby si ju poznal?

 „...hlboko v srdci mám tvoj zákon“ (Ž 40,9b). Božie slovo je hlavným zdrojom Božej reči. V ňom sa dozvieš všetko podstatné o tom, čo od teba Boh chce. Ak bude hlboko v tvojom vnútri, budeš plniť Božiu vôľu.

 „Skúmajte, čo sa páči Pánovi,... Preto nebuďte nerozumní, ale pochopte, čo je Pánova vôľa“ (Ef 5,10.17). Božiu vôľu nemožno spoznať bez vynakladania úsilia. Je potrebné  deň čo deň  hľadať a skúmať, čo sa páči Pánovi, snažiť sa pochopiť jeho vôľu. „Blahoslavený človek, ktorý ma počúva a bdie deň čo deň pri mojich dverách a strežie na veraje mojich brán“ (Prís 8,34).

 „Lebo moje myšlienky nie sú vaše myšlienky a vaše cesty nie sú moje cesty – hovorí Pán. Ako sú nebesá vyvýšené nad zem, tak sú moje cesty vysoko od vašich ciest a moje myšlienky od vašich myšlienok“ (Iz 55,8-9). Je ľahké poznať a plniť Božiu vôľu? Nie? Prečo? Lebo naše myšlienky nie sú Božími myšlienkami a naše cesty Božími cestami.

Počúvaj, čo o sebe poznal sv. Pavol: „Ani nechápem, čo robím, lebo nerobím to, čo chcem, ale robím to, čo nenávidím. Viem totiž, že vo mne, to jest v mojom tele, nesídli dobro; lebo chcieť dobro, to mi je blízko, ale robiť dobro nie. Veď nerobím dobro, ktoré chcem, ale robím zlo, ktoré nechcem. Badám teda taký zákon, že keď chcem robiť dobro, je mi blízko zlo. Podľa vnútorného človeka s radosťou súhlasím s Božím zákonom; ale vo svojich údoch pozorujem iný zákon, ktorý odporuje zákonu mojej mysle a robí ma zajatcom zákona hriechu, ktorý je v mojich údoch. Ja nešťastný človek! Kto ma vyslobodí z tohoto tela smrti?“ (Rim 7,15.18-19.21-24a).

Poznať a plniť Božiu vôľu nám zabraňuje zákon hriechu, ktorý v nás pôsobí. A tak aj keď z hĺbky srdca túžime po Božej vôli, nedokážeme ju plniť. Ako sa teda moje myšlienky môžu stať Božími? Ako sa môžu moje cesty stretnúť s Božími cestami? „Ale nech je Bohu vďaka skrze Ježiša Krista, nášho Pána!“ (Rim 7, 24-25a). Skrze Ježiša Krista! On zlomil moc hriechu. Preto začni v moci jeho Ducha viesť zápas o poznanie Božej vôle. Ako?

Maj Boží zákon vo svojom srdci! „V jeho srdci je zákon Boží a jeho kroky nezakolíšu“ (Ž 37,31).

 „Dôveruj celým srdcom Pánovi a nespoliehaj sa na svoj um! Na všetkých svojich cestách mysli na neho a on ti bude rovnať chodníky“ (Prís 3, 5-6).

Buď tichý a pokorný! „Pokorných vedie k správnemu konaniu a tichých poúča o svojich cestách“ (Ž 25, 9).

Denne zomieraj svojej vôli!  „No nie ako ja chcem, ale ako ty. ...nech sa stane tvoja vôľa“ (Mt 26, 39b.42b). „On musí rásť a mňa musí ubúdať“ (Jn 3, 30).

Hľadaj Božiu slávu nie svoje záujmy!  „...lebo všetci hľadajú vlastné záujmy, a nie záujmy Ježiša Krista“ (Fil 2, 21). „Ja nehľadám svoju slávu,..“ (Jn 8, 50).

Neprispôsobuj sa tomuto svetu, ale meň svoje myslenie, aby si vedel rozoznať, čo je Božia vôľa, čo je dobré, milé a dokonalé (podľa Rim 12, 2).

Uver prísľubu: „Dám ti múdrosť a poučím ťa o ceste, ktorou máš kráčať; poradím ti a budem ťa mať stále na očiach“ (Ž 32, 8). 

  „Veď to Boh pôsobí vo vás, že aj chcete, aj konáte, čo sa jemu páči“ (Fil 2, 13). Boh sám ťa uschopňuje plniť jeho vôľu. On sám ti dáva túžbu i silu konať. To preto, aby sa nikto nemohol vystatovať, a aby sa potvrdilo, že evanjelium, ktorému sme uverili je evanjelium milosti.

 „Lebo to je Božia vôľa, vaše posvätenie...“ (1 Sol 4,3). „Veď v ňom si nás ešte pred stvorením sveta vyvolil, aby sme boli pred jeho tvárou svätí a nepoškrvnení v láske;“ (Ef 1,4).

Čo je Božia vôľa? Tvoja svätosť! Preto je dôležité uvedomiť si jednu vec. Ak si sa nerozhodol pre 100 % svätosť, nerozhodol si sa pre plnenie Božej vôle.

Mnohí sa často pýtajú: „Ako mám rozlíšiť Boží hlas? Ako mám vedieť, čo mi hovorí Pán?“ Keď sa modlíš, znejú k tebe tri hlasy: tvoj (tvoje túžby, potreby, zážitky), Boží a satanov. Boží hlas budeš počuť, keď budeš naplnený Svätým Duchom a tvoj život bude ukrytý v Bohu, odovzdáš mu svoju myseľ, svoje túžby, svoju vôľu a vzoprieš sa diablovi. Falzifikát spoľahlivo odhalíš, ak dôverne poznáš originál. Boží hlas od iných hlasov oddelíš len vtedy, keď  budeš dobre poznať hlas svojho Pastiera. 

Písmo je hlavným zdrojom Božej reči. Ale Pán hovorí aj inými spôsobmi, no všetky musia byť podriadené Duchu Písma. Hovorí k nám cez tichý vnútorný hlas svojho Ducha (Sk 11, 12), príp. počuteľným hlasom (len zriedka, Sk 9, 4-5), cez rady Božích ľudí (Prís 12, 15), ďalej cez sny (Mt 1, 20), videnia (Sk 10,9-18), prostredníctvom anjelov (Lk 1, 26-38), darov Svätého Ducha (1 Kor 12, 4-11), cez okolnosti života (Mk 13, 7-10), túžby nášho srdca (Ž 37,4) atď.. Boží hlas k nám prichádza cez kanály, ktoré sú v nás už vybudované – cez našu myseľ, celý proces myslenia, cez podnety srdca, pocity nepokoja alebo hlbokého pokoja, cez tušenie.

Ak si pred dôležitým rozhodnutím a hľadáš Božiu vôľu, skús sa zamerať na tieto tri kanály Božej reči: Sväté Písmo a učenie Cirkvi (Je to, čo chceš urobiť, v súlade s Písmom a učením Cirkvi?), rady Božích ľudí (Čo hovoria tvoji rodičia, duchovný vodca, skúsenejší kresťania?) a túžby tvojho srdca (Chceš to aj ty? Čo hovorí tvoje srdce?). Ak sú tieto tri zdroje v zhode, je tu najväčšia pravdepodobnosť, že tvoje rozhodnutie je v súlade s Božou vôľou. Želám ti, aby tvoje srdce bolo pred Pánom čisté a úprimné, citlivé na jeho hlas.

Zdroj: Slovo 07/2002
Autor: Zuzana Sarnecká - všetky články od tohto autora (7)
 
Re: Thanks (Roman)
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε