www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=217
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 20. január 2022     Meniny oslavuje: Dalibor

Zoεpédia - náhodný výber: Františkáni, Boh - Božia pravdovr..., Trojica - dogma Najs....     pohľadnice

01.06.2002 | Liturgia | ThDr. PaedDr. Andrej Slodička, PhD. | Čítanosť(11120)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Rím chápe odlišnosti Východu

Rím chápe odlišnosti Východu

Katechizmus katolíckej Cirkvi učí, že počas eucharistickej slávnosti sa premieňa chlieb a víno na telo a krv Ježiša Krista Kristovými slovami a zvolávaním Svätého Ducha. V októbri v roku 2001 bol publikovaný dokument, ktorý bol vypracovaný Kongregáciou pre učenie viery, Pápežskou radou pre jednotu kresťanov a Kongregáciou pre východné cirkvi. Dokument sa týka eucharistického spoločenstva medzi chaldejskou a asýrskou cirkvou. V asýrskej cirkvi sa používa tiež anafora Addaia a mariho. Zvláštnosťou tejto anafory je, že neobsahuje nijaký doslovný citát správy o ustanovení eucharistie; v anafore sa necitujú slová ustanovenia (toto je moje telo, toto je moja krv), hoci vieme, že slová ustanovenia (toto je moje telo, toto je moja krv) sú podľa katolíckeho chápania rozhodujúcou formou sviatosti pre platnosť eucharistickej slávnosti. Florentský koncil učí, že formou eucharistie sú slová Spasiteľa, že silou týchto slov (toto je moje telo, toto je moja krv) sa podstata chleba mení na telo Krista a víno na krv Krista. Text týchto kongregácií konštatuje, že táto anafora môže byť považovaná za platnú. Ján Pavol II. schválil toto rozhodnutie.

Táto anafora je jednou z najstarších anafor a má svoj pôvod v začiatkoch Cirkvi. Bola zostavená a používaná s úmyslom, aby sa slávila eucharistia v plnej kontinuite s poslednou večerou a s úmyslom Cirkvi. Jej platnosť nebola nikdy oficiálne spochybnená ani na kresťanskom Východe, ani na kresťanskom Západe. Ďalej katolícka Cirkev uznáva asýrsku cirkev Východu ako miestnu cirkev, ktorá je založená na ortodoxnej viere a má apoštolskú sukcesiu. Asýrska Cirkev si zachovala plnú eucharistickú vieru v prítomnosť Pána pod spôsobmi chleba a vína a obetný charakter eucharistie. Asýrska Cirkev má skutočné sviatosti. Slová eucharistického ustanovenia sú vsunuté do jednotlivých modlitieb vďakyvzdávania, chvály a prosby, hoci nie sú citované (nie sú citované „ad litteram“).

Zdroj: Slovo 06/2002
Autor: ThDr. PaedDr. Andrej Slodička, PhD. - všetky články od tohto autora (5)

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε