www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=218
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 12. august 2022     Meniny oslavuje: Darina

Zoεpédia - náhodný výber: Boh - Boh je múdry, Lyžička, Ekténia.     pohľadnice

01.10.2004 | Spiritualita | Mgr. Vladimír Varga | Čítanosť(6155)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Ochrana Bohorodičky – úcta k Bohorodičke

Ochrana Bohorodičky – úcta k Bohorodičke

Svet, v ktorom žijeme, sa veľmi intenzívne zaoberá svojou bezpečnosťou. Hrozba medzinárodného terorizmu nenecháva pokojnú myseľ žiadnemu zdravo zmýšľajúcemu človeku. Mnohí predstavitelia národov a spoločenstiev hľadajú rôzne možnosti, ako sa proti tejto hrozbe brániť, ale často sa aj najdôkladnejšie bezpečnostné opatrenia míňajú účinkom a ľudstvo čoraz viac tápe v neistote, ktorá pramení z vlastnej bezmocnosti...

Sviatok Ochrany Presvätej Bohorodičky

Vstúpili sme do mesiaca október, a práve v tomto čase a dobe plnej neistoty a strachu je náš duchovný zrak upriamený na Presvätú Bohorodičku. Ona sa stala sprostredkovateľkou Božieho pokoja a bezpečia, ako o tom mnohokrát svedčia dejiny ľudstva. Z cirkevno-historick ého hľadiska je zaznamenaných niekoľko udalostí, ktoré sa pripisujú príhovoru Presvätej Bohorodičky. Jedna z nich učí o ochrane Presvätej Bohorodičky:

V Carihrade v roku 903 nepriateľské vojsko napadlo cisárske sídlo. Gréci, nachádzajúci sa v zúfalej situácii, sa obrátili na Presvätú Bohorodičku s úprimnou a vrúcnou prosbou o pomoc. Matka Božia si vypočula vrúcne prosby národa a viditeľným spôsobom im ukázala ochranu, ktorú nad nimi drží. Zjavila sa počas modlitieb vo Vlachernskom chráme, obklopená sv. anjelmi, prorokmi a apoštolmi. Modlila sa a v ruke držala svoj závoj na znak toho, že berie národ pod svoju ochranu a uchráni ho od nešťastia. Onedlho po zjavení grécke vojská premohli útočníkov a vyhnali ich ďaleko od svojej vlasti. Na pamiatku tejto udalosti ustanovil carihradský patriarcha sviatok Ochrany Presvätej Bohorodičky (z knihy o. M. Čarný: „Život svätých“).

Áno Bohu

Táto historická udalosť bola určite zviditeľnením ochrany Presvätej Bohorodičky. Ale Mária ochraňuje svoj ľud už od chvíle, v ktorej povedala Bohu svoje áno, keď ju pozval prostredníctvom svojho anjela k, z hľadiska ľudského chápania nepochopiteľnému, povolaniu – stať sa Božou Matkou. Od tejto chvíle sa začali písať dejiny spásy každého človeka na tejto zemi („Dnes je začiatok našej spásy...“ – tropár zo sviatku Zvestovania). A tieto dejiny spásy môžu byť zavŕšené len vtedy, keď aj človek povie Bohu svoje áno. Niekde som počul názor, že dnešní kresťania sú kresťanmi kompromisov. Povedia Bohu a jeho vôli svoje áno, ale akoby si vždy nechávali pootvorené zadné vrátka s možnosťou „Čo ak mi to s tebou Bože nevyjde...?“ Určite vnímame, že takéto nejednoznačné áno nemá veľkú hodnotu. Presvätá Bohorodička to svoje áno povedala jednoznačne a bez kompromisu, a všetko ostatné, čo sa udialo v jej živote, sa stalo dôsledkom tejto jej odpovede. A to je cesta aj pre nás – povedať Bohu svoje áno.

Presvätá Bohorodička ako príklad?

Veľmi často, zvlášť pri slávení sviatkov Presvätej Bohorodičky, prijímame pozvanie Cirkvi k nasledovaniu príkladu života Božej Matky. V mnohých z nás sa v tej chvíli ozýva hlas: „Však áno, ale jej sa prijímala Božia vôľa, keď bola vyvolená, keď bola očistená od dedičného hriechu, keď bola omilostená...“ A tak možno z tej našej slabej ľudskej stránky ťažko prijímame Bohorodičku za príklad svojho kresťanského života. Ale tu si treba povšimnúť, že spomínané atribúty Božej milosti dostáva každý jeden kresťan. Aj on je Bohom vyvolený, aj on je vo sviatosti krstu očistený, aj on je Božou milosťou omilostený... Práve preto máme veľmi blízko k Bohorodičke a práve preto má veľmi blízko aj ona k nám.

Tradičná úcta

Sú rôzne ľudové, náboženské tradície. Keby sme skúmali jednotlivé tradície, zistili by sme zaujímavú skutočnosť, že mnohé zanikajú. Keby sme skúmali tradičnú úctu k Božej Matke, zistili by sme, že tá je stále veľká. Zvlášť v našich krajoch sa udržiava táto tradičná úcta. Jednoznačne môžeme povedať, že k jej úcte je zasvätených najviac našich chrámov, že azda najviac rozšírenou ikonou alebo obrazom je ikona Matky ustavičnej pomoci a že najrozšírenejšou súkromnou modlitbou je modlitba sv. ruženca. To všetko svedčí o veľkej úcte našich predkov k Presvätej Bohorodičke.

Dnes, keď žijeme vo veľmi modernej dobe, ktorá nie je zvlášť naklonená náboženským tradíciám, môžeme sa pýtať, či táto zvýrazňovaná a chránená úcta k Presvätej Bohorodičke nie je tiež ohrozovaná. Určite by bolo zavadzajúce, keby sme tvrdili, že nie. Tak ako celé kresťanstvo, náboženstvo, tak aj spomínaná tradícia je tiež ohrozovaná. Ale tak to je už vlastne od čias založenia Cirkvi. Od vtedy sa Cirkvi a jej tradíciám stavajú mnohé prekážky. A Cirkev je tu stále aj so svojimi tradíciami, aj s tradíciou úcty k Božej Matke. A táto tradícia tu bude vždy. Len je dôležité, aby sme aj my boli súčasťou tejto tradície!

Bohorodička – bezpečný prístav

Ak úvod tejto témy načrtol beznádej človeka v dnešnej nebezpečnej dobe, predchádzajúce riadky nám mali ukázať smer, ktorý nás vedie k Presvätej Bohorodičke. Ona sa stala bezpečným prístavom Božieho pokoja pre všetkých putujúcich, ktorí sa rozhodnú nasmerovať loďku svojho života k prijatiu pravých hodnôt, akými sú pokoj, bezpečie, láska, odpustenie... Nech tento prístav nájdu všetci, ktorí sa o to v úprimnosti srdca snažia!

Autor: Mgr. Vladimír Varga - všetky články od tohto autora (1)

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε