www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=220
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 20. január 2022     Meniny oslavuje: Dalibor

Zoεpédia - náhodný výber: Čaša, Iniciácia – znaky a ..., Časoslov.     pohľadnice

01.10.2004 | Spiritualita | Čítanosť(8785)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Jakub zápasí s Bohom

Jakub zápasí s Bohom

V Jakubovom živote je jeden moment, ktorý je transcendentálny, aby zavŕšil jeho skúsenosť s Bohom. Písmo nám to predkladá v takých pojmoch, aby sme to mohli pochopiť. Je to zápas telo na telo s Bohom. Pretože toto je podstata skúsenosti človeka s Bohom - zápasiť s ním, až kým sme premožení, až kým si uvedomíme, že ten, kto bojuje proti nám, je silnejší a vzdáme sa mu.

Aby sme pochopili Jakubovu situáciu, musíme mať na zreteli, že mu neostáva iný prostriedok, len sa postaviť tvárou v tvár Bohu, lebo niet iného možného úniku, keďže ho svokor Laban prenasleduje, pretože mu podfukmi ukradol statok i jeho dcéru, pred sebou má svojho brata Ezaua, ktorý mu prichádza v ústrety so štyristo mužmi, aby ho potrestal za to, že si privlastnil jeho prvorodenstvo. Jakubovi neostáva iné východisko, len sa postaviť zoči-voči Bohu.

V Písme nachádzame podobnú paralelu, keď Izrael nemá iné východisko, len prejsť cez Červené more, keď na jednej strane má zozadu egyptské vojsko a pred sebou morské vody.

Izrael prejde vodami - more sa vysuší, a toto zostane navždy ako pamiatka pre tento ľud, ktorý uvidí v tejto udalosti trvalý znak Božej lásky k nemu.

Takže Jakub „ešte tej noci vstal, zobral so sebou obe ženy, obe slúžky, ako i jedenásť svojich synov a prešiel cez brod Jabok. Vzal ich a previedol ich cez rieku a preniesol tiež všetko svoje imanie. Len Jakub sám zostal. Tu zápasil s ním akýsi muž až do východu zory“ (Gn 32,23-25).

Jakub ostáva v zápase sám, „jeho svet“, ktorým sú jeho city - ženy a deti a jeho majetky, ostávajú na druhej strane rieky. Na stretnutie sa s Bohom je potrebné zakúsiť najprv nemohúcnosť a samotu. Jakub sa nemá o čo oprieť, nemá sa kam uchýliť, preto mu ku koncu noci anjel, ktorý predstavuje Boha, poranil bedrový kĺb a spýtal sa: „Ako sa voláš?“ On mu odpovedal: „Jakub“. Anjel mu oznámil: „Nebudeš sa už viac volať Jakubom, ale Izraelom“, čo znamená silný s Bohom. Už sa nebudeš opierať o seba samého ani o svoje majetky, lebo si zápasil proti mne a spoznal si svoju slabosť. Odteraz sa budeš opierať o Boha. Preto v Písme Jakub znamená „vyvolenie“, pretože Boh si vyvolí iba toho, kto proti nemu zápasil a uvedomil si svoju slabosť, ktorá ho bude sprevádzať po celý život. Takže premožený ostáva premožiteľom, preto sa mu zmení meno, čo je ako nové narodenie; tentoraz zrodenie sa Boha, o čom v knihe Zjavenia Boh povie: „Tomu, kto zvíťazí, dám zo skrytej manny (Múdrosť Písem) a dám mu biely kamienok (soľ vyvolenia) a na kamienku napísané nové meno (krst), ktoré nepozná nik, iba ten, kto ho dostane“ (Zj 2,17).

Vo všetkých udalostiach v živote človeka je to Boh, ktorý bojuje s človekom, aby ho vytrhol z odcudzenia, klaňania sa modlám a prinútil ho oprieť sa o neho. A preto iba človek, ktorý má odvahu bojovať s Bohom, spozná jedného dňa jeho lásku a jeho vernosť.

IGLESIA SIN FRONTERAS

P. Antonio Pavia, Quito - Ecuador

Preložila E.Ilečková

Svedectvo o Božom Slove: Stačí iba slovo.
11.01.2016 | Duchovné články | Gréckokatolícky kalendár 2001, Spolok sv. Cyrila a Metoda : Michalovce | Čítanosť(7113)
Svedectvo o Božom Slove: Stačí iba slovo.
Naj... správy v Biblii
02.10.2007 | Teológia | Čítanosť(7659)
Naj... správy v Biblii
Peniaze očami Biblie
27.02.2007 | Teológia | Čítanosť(9022)
Peniaze očami Biblie

všetky súvisiace články (18) »

všetky súvisiace články (5) »

Biblia
Čítanosť(10801)
Biblia

všetky súvisiace heslá (1) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε