www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=223
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 25. jún 2022     Meniny oslavuje: Tadeáš

Zoεpédia - náhodný výber: Monštrancia, Alfa a Omega, Boh - je jednoduchý.     pohľadnice

01.10.2004 | Spiritualita | Čítanosť(7902)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Jozef, Jakubov syn

Jozef, Jakubov syn

Na konci knihy Genezis je rozprávanie o príhodách Jakubových synov, ktoré sa sústreďujú okolo Jozefa.

História Jozefa je vyznačená nielen zjaveniami, tak ako bolo u jeho predkov, ale aj so snami, ktoré sú takisto jednou formou zjavenia sa Boha.

Prvé Jozefove sny (Gn 37, 5-11) vzbudia hlbokú nenávisť v bratoch až do takej miery, že ho predajú kupcom - Izmaelitom, ktorí boli na ceste do Egypta (Gn 37, 12-27).

Boh dovolí tieto udalosti, aby dal vyniknúť svojej prozreteľnosti, ktorá zasiahne do projektov ľudí a vie premeniť na dobro ich pokrivené zámery, takže „tým, čo milujú Boha, všetko slúži na dobré“, ako to hovorí sv. Pavol (Rim 8, 28).

Naozaj, skrz túto udalosť hriechu jeho bratov, nielenže sa Jozef zachráni, ale aj on sám sa obráti a stane sa nástrojom Božieho plánu: príchod Jakubových synov do Egypta.

Táto emigrácia pripraví zrod izraelského ľudu. Stále tá istá perspektíva - zachrániť život mnohým ľuďom (Gn 50, 20) - sa tiahne celým Starým zákonom, aby vyústila a rozšírila sa v Ježišovi Kristovi. Nuž teda Jozef príde ako otrok do Egypta, a tu ho kupci predajú Putifarovi.

Putifarova žena sa pokúša ho zviesť. Keď to nedosiahne, lživo ho obviní pred svojím mužom, a ten ho uvrhne do väzenia. Toto je kľúčový moment v živote Jozefa, pretože kvôli svojej vernosti Bohu, nesúhlasiac s hriechom cudzoložstva, dostáva sa do faraónových temných žalárov. Jozef je prekrásny predobraz Ježiša Krista a stelesňuje postavu Pánovho sluhu, prorokovanú v Izaiášovi (3, 3-12).

Ježiš Kristus je naozaj Pánov sluha, ktorý rovnako ako Jozef, spozná temné zóny smrti pre svoju vernosť Otcovi.

Tak ako Otec vykúpi Ježiša z tmy prostredníctvom vzkriesenia a premení ho na Svetlo sveta, tak aj Jozefa vytiahne z hlbokých a tmavých faraónových väzníc a premení ho na uholný kameň budúceho izraelského ľudu.

Toto sa stane vtedy, keď faraón mal sny, ktoré mu nikto nevedel interpretovať, iba privolaný Jozef, ktorému stačilo sen počuť a on ho dokázal vyložiť.

Faraón je tak dojatý múdrosťou, ktorú dal Boh Jozefovi, že ho vymenuje za prvého ministra Egypta.

Potom nadíde veľký hladomor na okolité krajiny a iba Egypt, vedený dobrým Jozefovým správcovstvom, nielenže prežije, ba môže predávať svoje produkty iným krajinám. Preto aj Jakubovi synovia zostúpia do Egypta. Nakoniec sa Jozef dáva poznať svojim bratom a dovolí im prísť a usadiť sa tu so svojimi rodinami.

Písmo hovorí, že dovedna ich prišlo sedemdesiat osôb.

Jozef sa ukáže ako Boží muž, ktorý má útroby milosrdenstva: preto môže odpustiť svojim bratom. Zjavuje nám však niečo, čo je podstatné u synov Cirkvi, čo znamená vrátiť dobro za zlo, a toto je definitívne podstata evanjelií.

Jozef, tak veľmi verný obraz Ježiša Krista, nám dnes ponúka dokonalú odpoveď na naše rozdelenia, na náš rozpad rodín a na nezáujem voči tým, čo trpia. Jozef odzrkadľuje Ježiša Krista, ktorý zomierajúc na kríži, vyslovuje tie najnádhernejšie slová, aké kedy boli na zemi vyslovené: „Otče, odpusť im, lebo nevedia čo robia“ (Lk 23, 34).

IGLESIA SIN FRONTERAS

P. Antonio Pavia, Quito - Ecuador

Preložila E. Ilečková

všetky súvisiace odkazy (1) »

Svedectvo o Božom Slove: Stačí iba slovo.
11.01.2016 | Duchovné články | Gréckokatolícky kalendár 2001, Spolok sv. Cyrila a Metoda : Michalovce | Čítanosť(7175)
Svedectvo o Božom Slove: Stačí iba slovo.
Naj... správy v Biblii
02.10.2007 | Teológia | Čítanosť(7738)
Naj... správy v Biblii
Peniaze očami Biblie
27.02.2007 | Teológia | Čítanosť(9070)
Peniaze očami Biblie

všetky súvisiace články (28) »

všetky súvisiace články (5) »

Biblia
Čítanosť(10974)
Biblia

všetky súvisiace heslá (1) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε