www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=24
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 18. január 2022     Meniny oslavuje: Bohdana

Zoεpédia - náhodný výber: Adonai, Ipakoj, Interdikt.     pohľadnice

01.12.1994 | Spiritualita | o. Jozafát, OSBM | Čítanosť(6366)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Tajomná hviezda

Tajomná hviezda

Na Západe sa počas Vianoc kladie najväčší dôraz na historické fakty ako materstvo Panny Márie, Betlehem, chudoba, pokora, panna, ktorá adoruje novonarodeného Boha v ľudskom tele, pastieri, kedy sa to asi stalo, aká bol v danom čase politická atmosféra, spoločenské podmienky, obyčaje...

Na Východe sa na Vianoce viac ako historické fakty pripomína TAJOMSTVO Boha, ktoré sa práve prejavuje výraznejšie pred našimi očami: manifestácia tajomstva Boha cez ľudské telo. Historické fakty nie sú zdôrazňované. Dôležitejšie sú symboly: svetlo, Slnko Pravdy, mudrci – čo vlastne toto všetko pre nás znamená? Dlhými generáciami očakávaný Boh sa konečne narodí. Aká to radosť! Boh sa stane človekom, aby sa človek stal Bohom. Svetlo pravdy začína svietiť. Svet sa osvetľuje novým svetlom – Slnkom Pravdy, ktoré práve vychádza.

A skutočne na večierni s Liturgiou sv. Bazila Veľkého spievame tropar:

“Tajomne si sa narodil v jaskyni, Spasiteľ. Ale nebo vyslalo svoju hviezdu, aby rozhlásilo tvoj príchod a priviedlo mudrcov, aby sa ti v živej viere klaňali“ či:

“Kriste, zažiaril si z Panny, lebo ty si Slnko pravdy, plné múdrosti. A hviezda ťa ukázala v jaskyni, ktorá ťa prijala...“ (Modlitby a piesne pre gréckokatolíkov, s. 455).

Na Východe sa traja králi – mudrci pripomínajú v samotný vianočný deň – v deň Narodenia nášho Pána Ježiša Krista, Ako vieme, mudrcov z Východu do Betlehema priviedla hviezda.

Čo nám chce povedať Sväté písmo a prostredníctvom neho sám Boh tým, že spomína túto hviezdu? Čo hviezda symbolizuje? Chce už od samého začiatku podčiarknuť tú skutočnosť, že Ježiš Kristus, Boží Syn, je vládcom i nad „osudom“. Ako vieme, v pohanských náboženstvách vtedajšej doby pohanskí bohovia nemohli zmeniť osud, ktorý podľa mylného presvedčenia ľudu závisel od postavenia hviezd na oblohe. Pohanskí bohovia sa len nečinne prizerali: napr. v gréckej mytológii, keď grécki bohovia „vedeli“, že sa blíži nejaká katastrofa, jednoducho sa premiestnili na iné miesto, dokiaľ nepominula. Skutočného Boha – Pána a Stvoriteľa všetkého, však „počúvajú i hviezdy“!

Ešte i dnes sa obrazne hovorí o niekom, že sa „narodil pod šťastnou hviezdou“, alebo sa „narodil pod tou, či onou hviezdou“. Ide samozrejme o falošnú poverčivosť, alebo o umelecké vyjadrovanie sa. Avšak v prípade narodenia Ježiša Krista nejde o náhodu, keď Sväté písmo spomína hviezdu. Sväté písmo nám chce povedať, že Boha musia i „hviezdy poslúchať“ a slúžiť mu – priviesť k nemu troch mudrcov. Boh je všemohúci, on je pánom i „osudu“.

Položme si otázku, prečo nezvyčajnú hviezdu videli, či presnejšie povedané, nasledovali – iba traja mudrci z Východu? Či ju vari iní ľudia nevideli? Alebo len traja mudrci sa nedívali iba na zem, ale i smerom hore, a preto videli nevšednú hviezdu a nasledovali ju?

A možno len traja mudrci spozorovali hviezdu. Možno ju spozorovali aj iní: slávni, či menej slávni hvezdári, či prostí ľudia, ktorí náhodne pozdvihli k nebu svoju tvár... Ale nikto iný ju nenasledoval. Iba oni... Skutočne boli múdrymi vo veciach Božích.

A možno i iní nasledovali nezvyčajnú hviezdu, ale keď došli do Betlehema a našli vteleného Boha ako obyčajné dieťatko v jasliach, ani sa nezastavili, len mávli pohŕdavo rukou a pokračovali ďalej v ceste: boli pyšnými. Nemali dostatok pokory. Ako sa potom mohli zastaviť a klaňať „obyčajnému dieťaťu“, nachádzajúcemu sa v takej chudobe? Preto začali „nasledovať inú hviezdu“. Hviezdu majetku – bohatstva, hviezdu dobrého jedla či iných telesných vášní, hviezdu lacnej svetskej slávy či dočasného úspechu...

I my sa mnohokrát podobáme týmto ľuďom. A mnohí z nás, ktorým sa dokonca podarilo odtrhnúť svoje oči od pozemských materiálnych vecí, napr. majetku, ktorý dnes je a zajtra sa pominie, či dobrého jedla, ktorého ak zjeme trocha viac, tak ho už nemôžeme ani vidieť, lebo poškodilo nášmu zdraviu..., začali nasledovať iné zdanlivé pozemské „duchovné hodnoty“, zdanlivo „vyššie“ či „vznešenejšie“ pozemské ideály – napr. prekonanie ľudských možností v športe, či vo vede – výskumoch...

Každý z nás nasleduje svoju „hviezdu“ – ideál. Ale či tá hviezda je tou pravou, ktorá nás privedie k Ježišovi Kristovi, nad tým by sa mal každý z nás dobre zamyslieť. Keď nám zhasne jedna „hviezda“, hneď objavujeme druhú a ponáhľame sa za ňou... Takto ponáhľajúc sa za jedným, či druhým pominuteľným, nám ubieha náš život, až zostaneme na prahu posledného súdu.

Pravou „hviezdou“ je len tá, ktorá nás zavedie k Ježišovi Kristovi. Ježiš Kristus je tým najdôležitejším. Všetko ostatné je len dočasné. Najdôležitejšia je naša spása a spása našich blízkych.

Či sme už našli tú skutočnú „hviezdu“ ktorá nás určite zavedie do nebeského Betlehema – do neba? A ak sme ju i našli, či sme vytrvalí v jej nasledovaní? A keď sme i vytrvalými a budeme ju usilovne nasledovať, čo urobíme, ako sa zachováme, ak nás zavedie k „jednoduchému dieťatku“ zavinutému do plienok, v jasliach, v biede, k ukrižovanému, potupenému... Rozpoznáme v ňom nášho Spasiteľa? Alebo ho zanecháme s opovrhnutím a poberieme sa ďalej, nasledujúc nejakú inú „hviezdu“ tohto sveta, ktorá je výhodnejšia, avšak, ktorá dnes svieti a zajtra už nie?

Zamyslime sa preto počas týchto sviatkov, aké je vlastne naše miesto tu na zemi a či skutočne sme na dobrej ceste za Ježišom Kristom, lebo do neba nevedie cesta široká a pohodlná, ale úzka a strmá: „Vchádzajte tesnou bránou, lebo široká brána a priestranná cesta vedie do zatratenia a mnoho je tých, čo cez ňu vchádzajú. Aká tesná je brána a úzka cesta, čo vedie do života, a málo je tých, čo ju nachádzajú!“ (Mt 7, 13-14). Mnohí videli žiarivú hviezdu na nebi, ktorá vedie k Ježišovi do Betlehema, ale nasledovali ju iba traja múdri mudrci. Sme aj my múdrymi mudrcmi?

Zdroj: Slovo 24/1994
Autor: o. Jozafát, OSBM - všetky články od tohto autora (4)

všetky súvisiace odkazy (1) »

Mám už naozaj všetko nachystané na Vianoce?
22.12.2016 | Duchovné články | | Čítanosť(5815)
Mám už naozaj všetko nachystané na Vianoce?
S nami Boh
03.01.2011 | Duchovné články | Čítanosť(5134)
S nami Boh
Vianoce môžu byť vždy dobré
03.01.2011 | Duchovné články | Čítanosť(5005)
Vianoce môžu byť vždy dobré

všetky súvisiace články (13) »

VIANOČNÝ PRÍHOVOR
25.12.2020 | Čítanosť(374)
VIANOČNÝ PRÍHOVOR

všetky súvisiace správy (5) »

Hviezda
Čítanosť(10276)
Hviezda

všetky súvisiace heslá (2) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε