www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=243
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 22. január 2022     Meniny oslavuje: Zora

Zoεpédia - náhodný výber: Babtistérium, Prvá nedeľa Veľkého ..., Zeón.     pohľadnice

15.01.2005 | Duchovné články | PaedDr. František Dancák | Čítanosť(8018)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Zamyslenie

Zamyslenie

„Veď všetci, čo chcú žiť nábožne v Kristovi Ježišovi, budú prenasledovaní...“ (2 Tim 3, 12).

Otec Marián Potáš vo svojej knihe Dar lásky píše, že keď blahoslavený biskup-mučeník Pavol Gojdič bol vo väzení v Leopoldove, dozorca ho donútil robiť 50 drepov. Biskup Pavol bol slabý a nevládny, a hoci sa usiloval, nedarilo sa mu. Stratil rovnováhu a zvalil sa na zem. Dozorcu veľmi nazlostilo že „voľajaký biskup“ nechcel splniť jeho rozkaz a hrá divadielko. Podišiel k biskupovi, začal ho kopať svojimi hrubými vojenskými bagančami, a pritom zúrivo kričal: „Teraz nech ti tvoj Boh pomôže!“ (s. 250).

Aj takými cestami viedol Boh svojich vyvolených k nebeskej sláve. Nikdy nepochopíme, prečo to tak bolo. Už spravodlivý Jób sa pýtal na to, čo v zásade chceme vedieť aj my: chceme také vysvetlenie utrpenia, ktorému budeme rozumieť. Aj keď by nám Boh na to odpovedal, pravdepodobne by sme to nepochopili. „Nehľadajte odpovede, ktoré nemôžete dostať, lebo by ste ich nedokázali žiť“ (R. M. Rilke). Boh má s každým svoj plán. My nemôžeme chápať Božie myšlienky ani jeho cesty. Ježišove slová sú takto pravdivé v každej dobe: „Mňa prenasledovali, budú prenasledovať aj vás...“ (Jn 15,20). Prečo? Aj to nám povedal: „To všetko vám budú robiť pre moje meno, lebo nepoznajú toho, ktorý ma poslal“ (Jn 15, 21). A tak teda „všetci, čo chcú žiť nábožne v Kristovi Ježišovi, budú prenasledovaní. Ale zlí ľudia a zvodcovia budú spieť k horšiemu, budú strhávať do bludu a sami budú blúdiť“ (2 Tim 3, 12-13).

Zdroj: Slovo 02/2005
Autor: PaedDr. František Dancák - všetky články od tohto autora (67)

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε