www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=252
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 20. január 2022     Meniny oslavuje: Dalibor

Zoεpédia - náhodný výber: Syropôstna nedeľa, Liturgické gestá - b..., Poddiakon (hypodiako....     pohľadnice

20.03.2006 | Osobnosti | Peter Pavel Haľko, OSBM | Čítanosť(6088)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Verný Bohu a Cirkvi

Verný Bohu a Cirkvi

Dňa 23.februára 2006  si Pán povolal do večnosti v 88. roku života, v 64. roku kňazstva a v 74. roku rehoľného života nášho spolubrata z Rádu sv. Bazila Veľkého, významného  kňaza našej Gréckokatolíckej cirkvi otca Mariána Jána Potáša, OSBM, redaktora, spisovateľa, duchovného vodcu a dlhoročného provinciála baziliánov.

So zosnulým som sa prvýkrát stretol v prvej polovici osemdesiatych rokov, teda ešte v čase komunizmu, keď pravidelne navštevoval spoločenstvo mladých, ktoré duchovne viedol. Veľmi skoro sme sa  spriatelili. Tak, ako mnoho iných  aj mňa Pán povolal do rehoľného života a neskôr aj do kňazskej služby, za čo do veľkej miery vďačím práve tomuto vzácnemu rehoľníkovi. Obdivovali sme jeho vzácne a nádherné vlastnosti: veľkú lásku k Bohu, vernosť Kristovej Cirkvi i  lásku k baziliánskemu rádu a  k rehoľnému životu. Lásku k Bohu a Cirkvi dokázal neľahkým životom väzňa za vieru a jednotu s Apoštolským stolcom.

Začalo sa to v lete 1948 - prepad kláštora otcov baziliánov v Prešove príslušníkmi ŠtB a následné väzenia vo väzniciach v Prešove, Bratislave, na Pankráci, v Ruzyni, Leopoldove, Ilave, Mladej Boleslavy a vo  Valdiciach-Kartúzach. Potom tábory nútených prác a vyhnanstvo v severných Čechách. Svoju lásku k rehoľnému životu dokázal svojím zanietením už v Česku, kde sa ujal rehoľníc bez duchovného vedenia. V tom pokračoval aj od roku 1968 na Slovensku. Nehľadel na ťažkosti a trápenia, ktoré boli spojené s jeho obetavou kňazskou službou. Zaslúžil sa o exhumáciu ostatkov biskupa Pavla Gojdiča, OSBM, a o ich prevoz do Prešova. Bol veľkým optimistom. Dôveroval svojmu Bohu. Veril v krajšie časy pre Cirkev. Dokázal povzbudiť aj vtedy, keď ŠtB znepríjemňovala život mnohým, ktorých duchovne viedol. Tí boli v tom čase sledovaní, odoberali im cestovné pasy, predvolávali ich na výsluchy, nahovárali na spoluprácu, sťažovali im postup v zamestnaní, & nbsp;štúdiu, v nočných hodinách sa im telefonicky vyhrážali a narušovali nočný pokoj. Práve vtedy otec Marián vlieval nádej do ich sŕdc. Zhotovil maketu autobusu s označením Vyš ný Orlík-Rím-Fatima-Lurdy, ktorý sa po zamatovej revolúcii na púť skutočne vydal.. S vďačnosťou na to spomínajú mnohí. Jeho zásluhou ostala zachovaná kontinuita Rádu sv. Bazila Veľkého, tak mužskej, ako aj ženskej vetvy na Slovensku. Popri pastoračnej práci napísal 64 samizdatov a 36 rukopisov. Životopis biskupa mučeníka Pavla Gojdiča, OSBM, napísal po ukrajinsky pod názov Žiťťa viddane Bohovi, v slovenčine Dar lásky, a album jeho fotografií. Ostáva nedokončené dielo o blahoslavenom biskupovi - mučeníkovi Vasiľovi Hopkovi. V roku 1991 bol Karlovou univerzitou v Prahe ocenený doktorátom vzhľadom na to, že z politických dôvodov nesmel  ukončiť štúdiá.

O tom, že bol naozaj významným kňazom, svedčí preplnená katedrála v Prešove počas jeho pohrebu. Obradu sa zúčastnilo šesť biskupov, viac ako 100 kňazov a veľké množstvo rehoľníčok a veriacich, ktorí sa s ním prišli rozlúčiť.

Nech je mu Pán  večnou odmenou.

Zdroj: Slovo 07/2006
Autor: Peter Pavel Haľko, OSBM - všetky články od tohto autora (3)
Rád sv. Bazila Veľkého (OSBM)
15.01.2006 | Publicistika | Slovo 02/2006 | Čítanosť(7342)
Rád sv. Bazila Veľkého (OSBM)
Eucharistia v živote bl. biskupa mučeníka Pavla Gojdiča
01.10.2005 | Duchovné články | Čítanosť(8762)
Eucharistia v živote bl. biskupa mučeníka Pavla Gojdiča
Zamyslenie
15.01.2005 | Duchovné články | Slovo 02/2005 | Čítanosť(8017)
Zamyslenie

všetky súvisiace články (4) »

všetky súvisiace správy (8) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε