www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=254
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 25. jún 2022     Meniny oslavuje: Tadeáš

Zoεpédia - náhodný výber: Proskomídia - obrad ..., IC XC NI KA, Proskomídia – „Na če....     pohľadnice

20.03.2006 | Publicistika | Čítanosť(5684)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Embryo

Embryo

Slovensko sa spolu s Nemeckom, Rakúskom, Talianskom, Poľskom, Maltou a Luxemburskom zasadzuje o vyradenie výskumu embryonálnych kmeňových buniek spomedzi projektov, ktoré budú mať možnosť uchádzať sa o prostriedky z rozpočtu EÚ v 7. rámcovom programe, teda v najbližších rokoch. Podľa nášho exministra školstva Martina Fronca, do rezortu ktorého spadá slovenská veda, je takýto výskum v rozpore so slovenskou ústavou, podľa ktorej je ľudský život hodný ochrany od počiatku po prirodzenú smrť. Hoci je realizácia podobného výskumu v podmienkach podvyživenej slovenskej vedy prakticky nepredstaviteľná, je dobré, že sa ako členská krajina EÚ usilujeme vplývať na pravidlá rozdeľovania spoločných prostriedkov.

Prečo je výskum ľudských embryí atraktívny?

Predstavme si, že smrteľne chorému pacientovi by sme mohli zachrániť život transplantáciou postihnutého orgánu. Stačilo by v tele dobrovoľnej nosičky vyklonovať embryo geneticky identické s pacientom a potom jeho bunky použiť na transplantáciu (napr. bunky mozgu, bunky produkujúce inzulín, bunky srdca, kostné bunky ...). Vyriešili by sa tým dva problémy naraz. Získali by sme zdravé bunky a elegantne by sme sa vyhli najväčšiemu problému transplantačnej imunológie – reakcii hostiteľa na štep, t.j. odvrhnutie cudzorodého tkaniva. Jednoduché ako hadovo „jedz a budeš ako Boh“. Až na to, že na toto nedobrovoľné darcovstvo zaplatí embryo životom. Takéto konanie je podľa odvekých zákonov neprípustné, čo sa jasne vyslovuje aj v inštrukcii Kongregácie pre učenie viery z r. 1988 Donum vitae: „ Je nemorálne vytvárať ľudské embryá na to, aby sa využívali ako biologický materiál, s ktorým možno voľne nakladať.“

Musíme sa teda vzdať pomoci chorým ľuďom, ktorí sú tradičnými metódami neliečiteľní?

V mnohých prípadoch nie! Treba však voliť cestu, ktorá je užšia a tŕnistejšia. Eticky prijateľnou alternatívou k výskumom s kmeňovými bunkami získanými z potratených embryí alebo z terapeutického klonovania je využitie potenciálu zárodočných buniek v pupočníkovej krvi novorodencov. Je to krv z placenty a pupočnej šnúry, ktoré sa zvyčajne hneď po pôrode vyhadzujú. V minulosti „len odpad“, dnes sa táto krv využíva pri záchrane ľudského života.

O čo vlastne ide?

Krv novonarodeného dieťaťa sa výrazne líši od krvi dospelého alebo staršieho dieťaťa. Jej vzácnosť spočíva v tom, že obsahuje tzv. zárodočné alebo aj kmeňové bunky, a to v takom množstve ako v kostnej dreni. Vedecký výskum ukazuje, že zárodočné bunky z pupočníkovej krvi sú schopné diferencovať sa na rôzne typy buniek – kostné, mozgové, bunky srdca, bunky produkujúce inzulín atď. V klinickej praxi sa zo zárodočných buniek pupočníkovej krvi používajú zatiaľ iba krvotvorné zárodočné bunky. Transplantácia krvotvorných buniek sa vykonáva pri asi 50 rôznych ochoreniach. Ide hlavne o zhubné nádorové ochorenia, prevažne leukémie a určité vrodené poruchy. Všetky tieto ochorenia sú smrteľné. Na Slovensku sa odbery pupočníkovej krvi realizujú od r. 1997, doteraz bolo pripravených viac ako 1000 transplantátov. Zatiaľ sa podarilo úspešne transplantovať pupočníkovú krv štyrom detským pacientom. Išlo o súrodenecké transplantácie, kde darcom bol zdravý brat alebo sestra chorého. Šanca kompaktibility v prípade pupočníkovej krvi odobratej pri pôrode súrodenca je 1:4. Bunky pupočníkovej krvi sú na primitívnejšej úrovni, preto je prípustná väčšia nezhoda medzi darcom a príjemcom v porovnaní s transplantáciou buniek z kostnej drene. Aj pri najlepšie zvládnutých odberoch pupočníkovej krvi sa získa iba okolo 90 ml krvi, čo stačí na vyliečenie pacienta s hmotnosťou maximálne 40 kg, teda transplantát väčšinou stačí len na liečbu detských pacientov. Vedci teraz hľadajú spôsoby, ako zvýšiť počet kmeňových buniek vo vzorkách pupočníkovej krvi pomocou živín a rastových faktorov. V budúcnosti bude zárodočné bunky pupočníkovej krvi pravdepodobne možné použiť na náhradu rôznych tkanív, napr. buniek pankreasu produkujúceho inzulín pri cukrovke, gliových buniek pri Alzheimerovej a Parkinsonovej chorobe, buniek srdca pri infarkte... To si však vyžaduje veľký pokrok v oblasti transplantačnej imunológie, a to je už iná kapitola. Aby sme však neboli priveľkí optimisti, všetko má aj svoje „ale“. Výskum organizácie Greenpeace a Svetového fondu na ochranu prírody WWF odhalil prítomnosť viacerých druhov nebezpečných chemikálií v pupočníkovej krvi. Deti sú vystavené negatívnym účinkom množstva toxických látok už v prenatálnom štádiu svojho vývoja a celý priebeh tehotenstva sa odrazí na kvalite pupočníkovej krvi.

Na záver si zhrňme fakty:

Kmeňové bunky získané z potratených embryí alebo z terapeutického klonovania neboli ešte nikdy úspešne použité na liečbu žiadnych chorôb  ľudí. Toto je fakt, ktorý nemá nič spoločné s náboženskými „predsudkami“, ale s tým, že s embryonálnymi bunkami sa robí ťažšie, sú nestabilné a existuje pri nich väčšie riziko, že sa zmenia na rakovinové bunky. Na druhej strane tu máme kmeňové bunky, ktoré sa nachádzajú u každého dospelého človeka a ich použitie je eticky prijateľné. Tieto bunky boli úspešne použité na liečbu viacerých chorôb  ľudí a ich ďalšie využitie je dosť nádejné... Nech sa na to pozerám z ktorejkoľvek strany, vychádza mi, že peniaze a nakoniec aj čas, ktorý taký výskum obnáša, by boli lepšie využité podporovaním výskumu kmeňových buniek z pupočníkovej krvi. Slovensko sa zatiaľ chová rozumne. Nepúšťajme sa do nebezpečných vôd zneužívania tajomstva stvorenia nového života na sebecké účely. Nepokazme to, nestaňme sa kainami 21. storočia.

Jana Krenická

Zdroj: Slovo 07/2006
Genetické manipulácie – záchrana ľudstva?
01.03.2003 | Publicistika | Slovo 03/2003 | Čítanosť(6915)
Genetické manipulácie – záchrana ľudstva?

všetky súvisiace články (2) »

01.04.2004 | Čítanosť(5304)
sk Génové technológie

všetky súvisiace články (1) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε