www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=256
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 12. august 2022     Meniny oslavuje: Darina

Zoεpédia - náhodný výber: Dogmatika, Ikonoklazmus, Intronizácia.     pohľadnice

20.03.2006 | Duchovné články | Mgr. Anton Mojžiš | Čítanosť(6313)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Kajúcnosť

Kajúcnosť

Ježiš Kristus po svojom krste v rieke Jordán hlásal Božie evanjelium. Hovoril: „Naplnil sa čas a priblížilo sa Božie kráľovstvo. Kajajte sa a verte evanjeliu“ (Mk 1, 15).

Evanjelium je dobrá, radostná zvesť. Taká zvesť, pri počúvaní ktorej máme príjemný pocit, naše srdce sa zohrieva a napĺňa radosťou. Obsah Božieho evanjelia, ktoré hlásal Ježiš, môžeme zhrnúť do týchto právd: Boh je. Boh nás má rád. Ak sa dáme objať Božou láskou a zotrváme v nej, budeme šťastní a ani smrť nám to šťastie nevezme, budeme šťastní večne (porov. J. Vrablec: Slabého vo viere prijmite, samizdat, s. 1).

Uveriť evanjeliu, radostnej zvesti, znamená teda uveriť, že „Boh je láska a že Božia láska k nám sa prejavila v tom, že Boh poslal svojho jednorodeného Syna na svet ako zmiernu obetu za naše hriechy, aby sme skrze neho mali život“ (porov. 1 Jn 4, 8-10).

Charakteristikou Božej lásky k nám je, že Boh miluje každého z nás osobne, ako keby nebol na svete nikto iný, len ja sám. Druhou charakteristikou Božej lásky k nám je, že nás miluje bez podmienky, čiže takých, akí sme. Sv. apoštol Pavol píše o tom v Liste Rimanom: „Boh dokazuje svoju lásku k nám tým, že Kristus zomrel za nás, keď sme boli ešte hriešnici“ (Rim 5, 8).

Preto si máme opraviť našu obvyklú predstavu, že hriech zapríčiňuje, že nás Boh prestal mať rád, že sa od nás odvrátil, že nestojí o nás, že sa stal naším nepriateľom. Boh sa neodvrátil od nás, to my sme sa hriechom odvrátili od neho. Boh na nás nezabudol, to my sme hriechom zabudli na neho. Boh ohlasovaný Ježišom nás vždy miluje. A to aj vtedy, keď sme zaťažení hriechom a vinou. On nás ani vtedy neopúšťa, ale vyhľadáva nás s otcovskou láskou, ako nám ho Ježiš pri hlásaní evanjelia zobrazil v podobenstvách o stratenej ovečke, o stratenej drachme a o márnotratno m synovi (Lk 15, 1-32). Lebo „hriešnosť znamená stratenosť, upadnutie do bahna, keď už len mimo seba môžeme získať nádej na záchranu: a to tým, ak nás niekto hľadá. Len ten nás môže zachrániť, kto sa vydal hľadať nás“ (Dr. József Cserháti, péčsky biskup: Každodenne s Pánom, samizdat – slovenský preklad).

„Veď Boh tak miloval svet, že dal svojho jednorodeného Syna, aby nezahynul nik, kto v neho verí, ale aby mal večný život. Lebo Boh neposlal Syna na svet, aby svet odsúdil, ale aby sa skrze neho svet spasil“ (Jn, 3, 16-17).

„Lebo Syn človeka prišiel hľadať a zachrániť, čo sa stratilo“ (Lk 19, 10).

V bývalej farnosti, kde som pôsobil, mi jedna matka rozprávala, že má tri dcérky, veľmi dobré, vždy ochotné pomôcť. Raz po upratovaní prišla za ňou najmladšia a hovorí: „Mama, daj mi peniaze, chcem si kúpiť zmrzlinu.“ Povedala jej: „Tam na kredenci je peňaženka, zober si a choď.“ V peňaženke bola tisíckorunáčka a nejaké drobné. Bolo to v čase, keď ona aj manžel boli nezamestnaní a žili iba z podpory. Dcérka odišla. Prešla hodina, dve, zvečerilo sa i zotmelo, a dcérky niet. Mama sa hneď dovtípila, čo sa stalo. „Zobrala celú peňaženku a stratila ju, alebo jej ju niekto ukradol.“ Hľadali ju, volali, až ju našli v suteréne v pivnici schúlenú, uzimenú, ustráchanú a vzlykajúcu. „Prišla som k nej,“ hovorí mama, „a objala som ju, hovoriac: - Dcérka moja, čo to robíš? Ja mám rada teba. Čo tam po peniazoch, hlavne, že tebe sa nič nestalo.-“

Takto nás prišiel hľadať Pán Ježiš, ktorého poslal náš nebeský Otec, aby nás, skrehnutých a ustráchaných pre naše hriechy, objal a zohrial teplom svojej milosrdnej , odpúšťajúcej lásky. Prišiel nám oznámiť, že nás Boh stále má rád, aj keď sme ho toľko ráz zarmútili svojimi hriechmi, a že nám odpúšťa. Evanjelista Lukáš píše, že k Ježišovi „približovali sa všetci mýtnici a hriešnici a počúvali ho“ (Lk 15, 1). Mnohí z nich uverili evanjeliu a kajali sa. Ich duše naplnila bolesť nad spáchanými hriechmi, úprimne ich ľutovali a zatúžili po odpustení a obrátení. O jednej takejto kajúcej žene rozpráva evanjelista Lukáš. Žena prišla do domu, kde Ježiš stoloval, „s plačom pristúpila zozadu k jeho nohám, začala mu slzami máčať nohy a utierala mu ich svojimi vlasmi, bozkávala mu ich a natierala voňavým olejom“. A Ježiš tomu, ktorý ho pozval do domu a pohoršoval sa nad správaním tejto ženy, povedal: „Odpúšťajú sa jej mnohé hriechy, lebo veľmi miluje.“ A žene povedal: „Tvoje hriechy sú odpustené.“ A prepustil ju so slovami: Tvoja viera ťa zachránila. Choď v pokoji“ (Lk 7, 36-50).

Kajal sa aj apoštol Peter, keď Ježiša tretí raz zaprel a keď Ježiš na neho s pochopením a láskavo pozrel a Peter sa rozpamätal na Pánovo slovo, ako mu povedal: „Skôr, ako dnes kohút zaspieva, tri razy ma zaprieš.“ A Peter vyšiel von z nádvoria veľkňazovho domu a horko zaplakal“ (porov. Lk 22, 54-72).

A jeden zo zločincov, čo boli s Ježišom ukrižovaní, dojatý tým, ako Ježiš slovami: „Otče, odpusť im, lebo nevedia, čo robia,“ odpustil svojim katom, kajúcne sa obrátil k Ježišovi a povedal: „Ježišu, spomeň si na mňa, keď prídeš do svojho kráľovstva.“ A Ježiš mu odpovedal: „Veru, hovorím ti: Dnes budeš so mnou v raji“ (porov. Lk 23, 39-43).

Ježišu, dotkni sa aj môjho skrehnutého a hriechmi obťaženého srdca lúčmi svojej milosrdnej lásky a daruj mi slzy kajúcnosti a slzy vyznania a silu s dôverou prijať rozhrešenie od hriechov v paschálnej veľkonočnej sviatosti zmierenia.

Na povzbudenie zakončíme toto zamyslenie modlitbou sv. Augustína: „Ježišu! Ja som ťa opustil, ty sa však stále o mňa staráš. Keď ľutujem, odpúšťaš. Keď sa vrátim, späť ma prijímaš. Keď návrat odkladám, ty ma očakávaš. Keď sa protivím, ty sa so mnou láskaš. Keď sa z omámenia nepreberiem, vyčkávaš. Keď sa vrátim, k sebe ma privinieš.“

Zdroj: Slovo 07/2002
Autor: Mgr. Anton Mojžiš - všetky články od tohto autora (1)
Hriech a pokánie
20.03.2006 | Spiritualita | Slovo 07/2006 | Čítanosť(7288)
Hriech a pokánie
Keď dvaja plačú v spovednici od radosti - alebo o dobrej spovedi
20.03.2006 | Rozhovory | Slovo 07/2006 | Čítanosť(20008)
Keď dvaja plačú v spovednici od radosti - alebo o dobrej spovedi
Obriezka srdca
01.01.2006 | Duchovné články | Slovo 01/2006 | Čítanosť(6236)
Obriezka srdca

všetky súvisiace články (17) »

všetky súvisiace články (1) »

Hriech v dnešnom svete
04.05.2005 | Čítanosť(6469)
Hriech v dnešnom svete

všetky súvisiace správy (1) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε