www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=259
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 25. jún 2022     Meniny oslavuje: Tadeáš

Zoεpédia - náhodný výber: Šaddaj, Tradicionalizmus, Monarchianizmus.     pohľadnice

28.03.2006 | Publicistika | PaedDr. František Dancák | Čítanosť(6223)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Le Mont-Saint-Michel

Le Mont-Saint-Michel

Le Mont-Saint-Michel – ostrov, ktorý sa pri odlive spája s pevninou a za prílivu topí v mori (medzi mestom Pontorson a Avranches), patrí k najznámejším symbolom francúzskeho pobrežia. Dvíha sa z mora ako ostrov do výšky 78 m nad piesočnatým dnom rozsiahleho zálivu ako skala, už Rimanmi nazývaný Mons Jovis. Krásna poloha sa tu spája s vysokou kvalitnou architektúrou. Ostrov je opevnený robustnými polkruhovými vežami.

Kresťanskí pustovníci tu pôsobili už v pozdnej antike. V 6. stor. bol osídlený prvý kláštor.

Sláva tohto pútnického miesta je založená na zjavení, ktorý podľa legendy mal biskup Aubert, biskup z Avranches, 16. októbra 708. Trikrát po sebe sa mu zjavil archanjel Michal a vyzval ho, aby na skale postavil chrám k jeho úcte. Podobne, ako sa to stalo na Monte Gargano v Taliansku. V skalnej jaskyni takto vznikla okrúhla svätyňa.

Správa o anjelskom zjavení sa rýchlo rozšírila. Ku skale začali prichádzať pútnici z celej Európy. Medzi nimi bol aj francký kráľ Childebert III., ktorý pod ochranu archanjela Michala zveril svoje kráľovstvo. Tiež Karol Veľký, Ľudovít IX., Karol VI., Karol VII., Ľudovít XI. a František I. Všetci prešli jednou z pútnických ciest ku skalnej svätyni, ktorým hovorievali „cesta k hore“, alebo „do raja“.

V r. 966 normandský vojvoda tu umiestnil 12 benediktínov z opátstva Saint-Wandrille a poveril ich duchovnou starostlivosťou o pútnikov. Následne tu vznikol predrománsky chrám, ktorý sa neskoršie stal kryptou novej stavby s patrocíniom Notre-Dame-sous-Terre. Stavbu chrámu v r. 1023-1063 posúrila svadba normandského vojvodu Richarda II. s Juditou Bretónskou. Definitívne dokončený bol až v r. 1500-1521.

Keď v 14. storočí začali aj detské púte, deti prichádzali aj sem. Dodnes tu existuje zvyk zasvätiť novonarodené dieťa archanjelovi Michalovi a dať ho zapísať do špeciálneho registra ako „princa“. Keď rodičia obetujú sviečku pred obrazom určitých svätcov, dostanú o tom certifikát. Odporúčanou pútnickou modlitbou je ruženec sv. Michala, v ktorom sa deväť pozdravení obracia k archanjelovi. Po každom pozdravení nasleduje jeden Otčenáš a tri Raduj sa (Zdravas). Zvyk zaviedla Antonia d’Estonac.

Počas Francúzskej revolúcie bol kláštor premenený na väzenie a dnes je francúzskou národnou pamiatkou. Púte preto neprebiehajú v kláštornom, ale vo farskom kostole v polovici vrchu. K posilneniu náboženského života prispieva bratstvo, založené v r. 1867.

Autor: PaedDr. František Dancák - všetky články od tohto autora (67)

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε