www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=263
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 25. jún 2022     Meniny oslavuje: Tadeáš

Zoεpédia - náhodný výber: Stichár, Kyrios, Heréza.     pohľadnice

28.03.2006 | Publicistika | PaedDr. František Dancák | Čítanosť(6131)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Neapol

Neapol

Neapol – centrum juhotalianskej oblasti pri Tyrhénskom mori uprostred apeninského polostrova. Taliani ho nazvali Campania Felios – šťastný – lebo je úrodný a plodný.

Veľa historických pamiatok, prostredie neapolských ulíc, skvelá pizza, káva – vraj najlepšia v Taliansku – to všetko očarí turistu. Možno aj preto sa hovorí: „Vidieť Neapol a zomrieť.“

Mesto je však známe aj tým, že v katedrále Duomo di S. Gennaro uchovávajú krv sv. Januára (tal. Gennaro), hlboko uctievaného patróna Neapolčanov.

Uctievanie sv. Januára, biskupa z Beneventa sa datuje od 5. storočia. Január bol 16. septembra 305 zajatý v Nole spolu so svojimi druhmi Acutiom, Desideriom, Eutychom, Proculom a diakonmi Festom a Sosiom, pretože za Diokleciánovho prenasledovania odmietli obetovať pohanským bohom. Bol preto sťatý v Pozzuoli. Prvé slávnostné prenesenie jeho ostatkov sa konalo v r. 413 alebo 431, keď boli prevezené z Pozzuoli do neapolských katakomb.

V r. 831 boli jeho ostatky prenesené do Kostola Santa Maria di Gerusalemme v Benevente. R. 871 bola časť ostatkov Januára, Procula a Eutycha prenesená do Reichenau, kde okolo r. 985 vznikla samostatná kaplnka sv. Januára. V r. 1154 bolo telo svätca uložené v opátstve Monte Vergine. Odtiaľ boli v r. 1497 prenesené späť do katedrály v Neapole. V r. 1964, z podnetu arcibiskupa Alfonza Castalda, sa konalo slávnostné určenie pravosti svätcových ostatkov. Boli nájdené v urne s nápisom C.(orpus) S. Januarii E. Pi a uložené do bronzovej urny z roku 1511. Od tejto doby sa uctievajú na hlavnom oltári katedrály (lebka a krv). Január je patrónom mesta Neapol a je uctievaný predovšetkým ako ochranca výbuchu Vezuvu. Na jeho sviatok sa v Neapoli a v okolí konajú mnohé procesie.

Od stredoveku je potvrdený zázrak s krvou sv. Januára. Jeho vyschnutá krv, uložená v dvoch ampulkách, skvapalní, akonáhle sa ampulky priblížia k svätcovej hlave. K zázraku dochádza v sobotu pred prvou májovou nedeľou a na výročný deň smrti (14. septembra). Zázrak je opakovane potvrdený od r. 1389.

Z jeho životopisu sa dozvedáme, že keď odsúdenci kráčali na popravisko, priskočil k biskupovi Januárovi istý človek a žiadal si nejakú pamiatku z jeho šiat. Január mu poručil šatku, ktorou mu zaviažu oči.

Človek sledoval biskupa, ale i zástup kresťanov. Odsúdenci si pokľakli a čakali na smrť. Biskup mal zdvihnuté ruky k nebu a modlil sa. Takto ho kat sťal. S hlavou mu uťal aj prst ruky. Neznámy pútnik priskočil a zachytil drahocennú relikviu – zakrvavenú šatku z kotúľajúcej sa hlavy. Iná žena priskočila s nádobkou a nachytala krvi svätého mučeníka. Kým sa kat spamätal, boli obaja preč. Ku svätým ostatkom uložili kresťania neskôr i ampulku s krvou. Údiv všetkých prenikol, keď ampulku s krvou náhodile položili k hlave. Krv sa začala peniť ako čerstvá a tečúca.

Od tých čias mnoho lekárov, zvedavcov, skúmateľov mohli a môžu vidieť tento úkaz. Takmer každý rok 19. septembra v katedrále v Neapole. Za zvláštnej pobožnosti a modlitieb sa v tento deň krv roztopí a ostane taká po celú oktávu. Ak sa to nestane, považuje sa to za znamenie, že budúci rok bude katastrofálny.

Vedci sú pred týmto úkazom bezmocní. Neveriaci beznádejní. Vymysleli na 300 hypotéz, ako vysvetliť tento zjav prirodzene. Nedarí sa to. Veriaci človek stojí tu v údive, ako si Pán ctí svojich svätých.

Autor: PaedDr. František Dancák - všetky články od tohto autora (67)

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε