www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=274
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 22. január 2022     Meniny oslavuje: Zora

Zoεpédia - náhodný výber: Nedeľa Všetkých svät..., Myro, Exorcista (nižšie sv....     pohľadnice

20.04.2006 | Spiritualita | Daniel Černý | Čítanosť(6773)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Šesť dôvodov na pálenie sviec pred ikonami

Šesť dôvodov na pálenie sviec pred ikonami

- Lebo naša viera je svetlom. Kristus povedal: „Ja som svetlo sveta.“ Svetlo sviečky, alebo lampády nám pripomína svetlo, s ktorým Kristus osvecuje naše duše.

- Pripomenúť nám žiarivý charakter svätého, pred ktorého ikonou pálime sviecu, lebo svätí sú nazývaný „synmi svetla“ (Jn 12,36, Lk 16,8).

- Aby slúžilo na výčitku našich temných skutkov, pre naše zlé myšlienky a žiadosti, aby nás volalo na cestu evanjeliového svetla, a tak aby sme sa horlivo snažili vyplniť prikázania nášho Spasiteľa: „Nech tak svieti vaše svetlo pred ľuďmi, aby videli vaše dobré skutky a oslavovali vášho Otca, ktorý je na nebesiach.“ (Mt 5,16).

- Aby svieca bola malou obeťou Bohu, ktorý dal úplne seba ako obeť pre nás, a ako malý znak našej veľkej vďačnosti a žiarivej lásky pre Neho, od ktorého prosíme život, zdravie, spásu, pokoj, a všetko čo môže dať iba nekonečná nebeská láska.

- Aby zdesenie udrelo na diabolské sily, ktoré na nás útočia a odvádzajú naše myšlienky od Stvoriteľa, aj v čase modlitby. Temné sily majú radi tmu a trasú sa pred každým svetlom, zvlášť pred svetlom, ktoré prináleží Bohu a tým, ktorí Ho odrážajú a svedčia o Ňom.

- Aby nám pripomenulo, že Stvoriteľ stvoril svetlo pred všetkým ostatným: „Tu povedal Boh: “Buď svetlo!” a bolo svetlo.“ (Gn 1,3). Svetlo musí byť prítomné na začiatku našich duchovných životov, aby tak svetlo Kristovej pravdy svietilo v nás pred všetkým ostatným. Zo svetla Kristovej pravdy všetko dobré je stvorené, vyráža, a rastie v nás.

© Preklad: Daniel ČERNÝ

Autor: Daniel Černý - všetky články od tohto autora (9)

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε