www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=28
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 12. august 2022     Meniny oslavuje: Darina

Zoεpédia - náhodný výber: Anafora - východné c..., Jekténia, Veľký štvrtok.     pohľadnice

01.12.1994 | Spiritualita | Mons. ThDr. Ján Babjak, SJ, PhD. | Čítanosť(6411)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Slovo božie je prechod zo smrti do života

Slovo božie je prechod zo smrti do života

Slovo božie je pre nás život večný. Prečo? Lebo pochádza od večného Boha. Dal nám ho Syn Boží, dal ho celému svetu, aby priviedlo všetkých ľudí naspäť k Bohu. Ak ho niekto príjme, získa večný život. Ak ho odmietne, odmietol to najpodstatnejšie – Boha. A čo mu zostáva? Iba návrat do ničoty. Sila Božieho slova je úžasne veľká. Je to sila Božia, prevyšujúca každú ľudskú silu. Položíme si otázku: Čo s tou silou, čo s Božím slovom robiť, k čomu nám má poslúžiť? Odpoveď ani nie je taká ťažká: Má nám pomôcť získať život večný. Nato nám ho Ježiš daroval.

Vo východnej liturgii sa Božie slovo nečíta, lež stále spieva. Prečo je to tak? Lebo sa chce rozlíšiť od ľudského slova. Chce sa ukázať, dokumentovať jeho vážnosť, jeho Božská sila a jeho význam pre náš život. Vieme aj to, že vo východnej liturgii má kniha Svätého písma stále čestné miesto na oltári, v peknej väzbe, zdobenej kovaním so štyrmi evanjelistami a s Kristom alebo krížom uprostred. Ním začína sv. liturgia, keď ho kňaz vyzdvihuje a ním prežehnáva. V prvej časti sv. liturgie je v centre pozornosti. Vlastne Ježiš Kristus sa ním znova zjavuje tým, ktorí v neho veria. Počas malého vchodu sa slávnostne prenáša okolo oltára do lode chrámu pred ikonostas a kňaz alebo diakon, dvíhajúc knihu Božieho slova, spieva: Premúdrosť Božia. Áno, Božie slovo je najväčšia múdrosť, akú možno poznať na zemi i na nebi. Ľudská múdrosť je len tieňom múdrosti Božej.

Uvedomujeme si, čo sme dostali od Boha v jeho slove? Vieme to náležite oceniť? Pýtajme sa, či nám to nezovšednelo. Ak áno, vráťme sa k jeho hodnote, objavme znova jeho silu, čerpajme z čistého prameňa poznania Boha. Knihu Svätého písma berme s veľkou úctou do svojich rúk. Niektorí ju najprv pobozkajú a až potom otvoria. Prv než začneme čítať, poprosme krátkou modlitbou o osvietenie mysle, aby sme mohli dobre porozumieť to, čo nám odovzdal Boží Syn v svojom slove.

V maličkej brožúrke, v prehľade liturgického čítania na rok 1994 pre rímskokatolíkov, je uvedená táto pekná modlitba, ktorú si môžeme aj my osvojiť:

Nebeský Otče, s vierou beriem do rúk Sväté písmo. Verím, že obsahuje slová, ktoré mi majú byť svetlom na životnej ceste. Bože Duchu Svätý, ty si vnukol svätopiscom, čo majú napísať: prosím ťa, pomáhaj m i pochopiť všetky tieto slová a daj mi silu podľa nich žiť.

Pane Ježišu Kriste, dvom emauzským učeníkom horelo srdce, keď si im vysvetľoval Písmo. Rozohrej aj moje srdce k tebe, keď budem čítať Sväté písmo a daj, nech ťa stále hlbšie poznám. Svätý Cyril a Metod, vy ste prví preložili Sväté písmo do reči našich predkov. Vyproste mi lásku k Svätému písmu a odhodlanosť stvárňovať podľa neho celý môj život.

Zdroj: Slovo 23/1994
Autor: Mons. ThDr. Ján Babjak, SJ, PhD. - všetky články od tohto autora (8)
Svedectvo o Božom Slove: Stačí iba slovo.
11.01.2016 | Duchovné články | Gréckokatolícky kalendár 2001, Spolok sv. Cyrila a Metoda : Michalovce | Čítanosť(7182)
Svedectvo o Božom Slove: Stačí iba slovo.
Naj... správy v Biblii
02.10.2007 | Teológia | Čítanosť(7743)
Naj... správy v Biblii
Peniaze očami Biblie
27.02.2007 | Teológia | Čítanosť(9077)
Peniaze očami Biblie

všetky súvisiace články (18) »

všetky súvisiace články (5) »

Biblia
Čítanosť(11020)
Biblia

všetky súvisiace heslá (1) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε