www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=281
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 18. január 2022     Meniny oslavuje: Bohdana

Zoεpédia - náhodný výber: Prvá nedeľa Veľkého ..., Doxa, Theos.     pohľadnice

16.04.2006 | Publicistika | Čítanosť(6249)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Prenasledovanie

Prenasledovanie

Boj o moc je veľmi tvrdým bojom. Mocní sú nútení svoje pozície neustále upevňovať a beda tomu, kto ich ohrozí. Nech už je to v ktoromkoľvek štáte, schéma prenasledovaní a násilia na tých, ktorí sú predpokladanými ohrozovateľmi stability moci, sa neustále opakuje. A do tohto mlyna sa čoraz častejšie dostávajú aj kresťania.

Pápež Ján Pavol II. predstavil zoznam kresťanov, ktorí v 20. storočí dokázateľne zomreli za svoju vieru. Obsahuje 13 400 mien zo 106 rôznych krajín. Je rozdelený do ôsmich kategórií: obete sovietskeho režimu (katolíci aj pravoslávni), obete komunistických represálií v ostatných krajinách, obete nacistického režimu, obete v Ázii a Oceánii, obete násilia v Španielsku a Mexiku, obete z Afriky, obete v Amerike a na iných miestach sveta. Takmer 70% tvoria obete komunizmu.

Ako vyplýva zo správy charitatívnej organizácie Kirche in Not, ktorú predstavila v stredu 22. februára 2006 v Paríži, počet prenasledovaných kresťanov stále rastie. Orban de Lengyelflva, riaditeľ holandskej vetvy nadácie Katolícka charita - pomoc Cirkvi v núdzi, poskytol interview pre katolícku agentúru ZENIT. Na otázku, či v súčasnosti rastie násilie proti kresťanom, odpovedal: „Áno, toto násilie rastie. Súvisí to s vývojom vo svete a s rastom moslimského fundamentalizmu. V ostatných rokoch sme svedkami toho, že stále viac moslimských skupín útočí na kresťanov.“ Masívnemu tlaku sú vystavení najmä kresťania žijúci v islamských krajinách. Organizácia Pomoc trpiacej Cirkvi odpovie každoročne na sedemtisíc žiadostí o pomoc zo strany prenasledovaných. Najťažšiu situáciu majú kresťania na Kube, v Kolumbii, v Číne, vo Vietname a v Nepále, kde dokonca považujú kresťanov za špehov a nepriateľov.

Medzi najväčších prenasledovateľov kresťanov patria islamskí fundamentalisti, ktorí im znepríjemňujú život najmä v Sudáne, Nigérii, Iraku a Pakistane. V týchto krajinách neexistuje náboženská sloboda, kresťania si môžu vybrať medzi oficiálne priradeným štatusom občanov druhej alebo tretej kategórie alebo sa stať moslimami. V komunistických štátoch Ázie sa situácia kresťanov takisto veľmi zhoršuje. Na prvom mieste v prenasledovaní kresťanov je v súčasnosti Severná Kórea, za ňou nasledujú Saudská Arábia, Laos a Vietnam. Nejasná je situácia v Indii. V tejto krajine, kde žije vyše miliarda ľudí, nacionalistický hinduizmus zničil spolunažívanie náboženstiev.

Kresťanská mimovládna organizácia Open Doors, ktorá monitoruje prenasledovanie kresťanov vo svete, zverejnila v roku 2006 rebríček 50 štátov, v ktorých je stupeň prenasledovania najvyšší. „Severná Kórea je najviac represívnym štátom vo svete,“ vyhlásil prezident Open Doors v USA Dr. Carl Moeller. Popri väznení a prenasledovaní Open Doors odhaduje, že komunistický režim zapríčinil v roku 2005 smrť niekoľkých  stoviek ľudí, uviedli noviny The Christian Post. „Neslobodná krajina“ vyvoláva vážne znepokojenie svetových lídrov a občianskych aktivistov. Organizácia Freedom House vo svojej správe o slobode vo svete 2006 označila komunistický režim za spôsob vlády, ktorý najviac bráni ľudským, občianskym a politickým právam.

Existujú však aj nové formy prenasledovania kresťanov v západnom svete. Dochádza napríklad k odstraňovaniu krížov z verejných miest, k podpaľovaniu kostolov a časté sú aj ďalšie útoky zo strany nových siekt.

Podľa rozličných prieskumov ročne zavraždia asi 140 000 – 160 000 kresťanov. Kresťanov zabíjajú, fyzicky trestajú, mučia, väznia, znásilňujú. Príčin je viacero. Silne konzervatívne a fundamentalistické náboženstvá (islam, hinduizmus, budhizmus) sa cítia ohrozené západnou liberálnou kultúrou. Vzbudzujú povedomie, že kresťanstvo je západnou vierou, niečím, čo im je cudzie a čo je potrebné odstrániť. Ďalším problémom je to, že misionári sa väčšinou snažia dosiahnuť sociálnu spravodlivosť, čo nevyhovuje najbohatšej vrstve.

Ako čo my? Čas otvoreného prenasledovania kresťanov sa skončil. Mnohí sa však dodnes liečia z jeho následkov. No najviac ich zraňuje ľahostajný postoj verejnosti (aj kresťanov) v minulosti aj teraz k tomu, čo sa dialo v tejto krajine. Tento postoj nás stavia do pozície tých, ktorí s prenasledovaniami súhlasia. Bilancia komunizmu: 705 politických vrážd, 402 zabitých pri pokuse o útek, 71 168 politických procesov, 15 956 vyhnaných z domovov, 13 175 eskortovaných na nútené práce.  Na jednu krajinu až priveľa zničených ľudských životov. Až priveľa na to, aby človeka pri týchto počtoch nemrazilo.

Môžeme aj naďalej žiť svoj život tak ako doteraz, vyhýbať sa riešeniam a pravdivým postojom tak ako kňaz a levita zbitému a olúpenému pocestnému v Podobenstve o milosrdnom Samaritánovi.

-bdk-

Zdroj: Slovo 2006, č. 8.

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε