www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=283
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 18. január 2022     Meniny oslavuje: Bohdana

Zoεpédia - náhodný výber: Kathizmalión, sedale..., Anno Domini, Trojica - pochádzani....     pohľadnice

10.04.2006 | Spiritualita | Daniel Černý | Čítanosť(5846)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Etiketa duchovenstva

Etiketa duchovenstva

Ako pozdraviť mnícha, alebo mníšku

Protopresbyter Alexander Lebedeff

1) V ruskej Cirkvi: Iba postrihnuté mníšky sa oslovujú ako „Matka“ – iné sa oslovujú ako „sestra“. Toto je úplne rovnaká prax, ako pri mníchoch, ktorí sa oslovujú ako „Otec“, iba ak majú postrihnutie. Pomôckou je, či nosia „klobúk“ – pokrývka hlavy so závojom – ak ho nosia, potom sú oslovovaní ako „Otec“ alebo „Matka“. Problémom môže byť to, že klobúk sa nosí väčšinou iba v chráme alebo pri formálnych príležitostiach – zvyšok času mnísi a mníšky nosia „skufie“ – mäkké, obvykle zamatové, špicaté čiapky. Ihumeny, samozrejme sú vždy oslovované ako „Matka“ – po rusky je to obvykle zdrobneninou „Maťuška“ [s prízvukom na prvej slabike].


2) Iba ihumeny (alebo v zriedkavých prípadoch ich hlavné pomocnice) smú mať náprsný kríž. Laici smú pristúpiť ku ihumene pre požehnanie ako ku kňazovi - uklonia sa a a držia svoje ruky dlaňami nahor, pravú nad ľavou – a po prijatí požehnania (ktoré ihumena robí držiac svoje prsty rovnako, ako keď sa prežehnávame – nie „Pánovým menom“ – ako žehnajú kňazi) - pobozkajú ruku ihumeny.


3) Keď kňaz zdraví Ihumenu, požehná ju ako obvykle, ale pobozkajú si vzájomne ruku, rovnako, ako keď sa stretnú dvaja kňazi, (alebo dvaja biskupi). Ihumeny stoja na tróne, a držia ich žezlá, ktoré vyzerajú ako biskupské, až na to, že sú vyrobené z dreva.


4) V jej monastieri je ihumena rektorom. Kňazi, ktorí slúžia v monastieri nerobia nič bez jej vedomia  a požehnania. Slúžiaci kňaz sa ukloní ihumene pri začiatku bohoslužieb, a okiadza ju pred ostatnými. Ihumena sa spomína menom pri všetkých hlavných jekténiách a pri Veľkom vchode. Mnohými spôsobmi je ihumene daný rovnaký rešpekt slúžiacimi duchovnými, ako ten, daný biskupovi, keď je prítomný, až na to, že je okiadzaná tri krát, a nie trikrát po tri.


5) Ihumeny smú vstúpiť do oltárneho priestoru kedykoľvek. Vo väčších kláštoroch sú niektoré mníšky ustanovené ihumenou (s povolením biskupa) na vstup do oltárneho priestoru a jeho údržbu, na obliekanie duchovenstva, a tiež aj na asistovanie slúžiacemu kňazovi, ak nie je prítomný žiadny mužský posluhujúci – ale treba vedieť, že ostatné mníšky do oltárneho priestoru nesmú vstúpiť. Mníšky, ktoré smú vstúpiť do oltárneho priestoru sú vyberané z tých, ktoré sú v monastieri od mladosti.


Ruský prístup je omnoho jednoduchší: keď majú náprsný kríž, môžete od nich dostať požehnanie. Ak, samozrejme nie sú mimo chrámu, nemajúc svoj kríž…


S láskou v Kristovi,

Prot. Alexander Lebedeff

Preložil Daniel ČERNÝ

Autor: Daniel Černý - všetky články od tohto autora (9)
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε