www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=285
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 22. január 2022     Meniny oslavuje: Zora

Zoεpédia - náhodný výber: Ateizmus, Sobota prvého týždňa..., Eparchia.     pohľadnice

21.04.2006 | Osobnosti | Daniel Černý | Čítanosť(6517)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Blažený hieromučeník Leonid Fjodorov

Blažený hieromučeník Leonid Fjodorov

Blažený exarcha ruských katolíkov byzantského obradu sa narodil 4. novembra 1879 vo vtedajšom Sankt Peterburgu. V detstve stratil otca a tak starosť o jeho výchovu prebrala jeho matka Ľubov Dmitrijevna, ktorá ho sama pripravila na prvú spoveď. Po skončení gymnázia sa rozhodol pre kňazskú dráhu, a tak sa zapísal na Peterburgskú duchovnú akadémiu, kde však zotrval len dva roky. Počas týchto štúdii sa veľmi živo zaujímal o cirkevné dejiny a spisy cirkevných otcov, ktorých si čítal v origináli. Ich štúdiom sa rozhodol prejsť do lona katolíckej cirkvi a dokončiť svoje vzdelanie v zahraničí.

V lete roku 1902 odcestoval do Ríma, zastaviac sa v Ľvove, kde mal osudové stretnutie s metropolitom Andrejom Šeptickým. V jezuitskom chráme „del Gesú“ v Ríme sa pridal ku katolíckej cirkvi a vstúpil do seminára, kde študoval pod cudzím menom, aby sa vyhol záujmu ruských úradov. Avšak, tie si ho predsa všimli, a tak odchádza v roku 1908 na univerzitu vo Freiburgu, Švajčiarsko. Už od roku 1907 sa však zúčastňoval unionistických kongresov na Velehrade, kde sa čoraz väčšmi utvrdil v Kristových slovách „aby všetci jedno boli“ a rozhodol sa sám prispieť k ich naplneniu. Krátky čas pobudol v Bosne, kde vstúpil do monastiera Studitov, a prijal rehoľné meno Leontij, ktoré však takmer nikdy nepoužíval.

Na kňaza bol rukopoložený 25. marca 1911 bulharským katolíckym biskupom byzantského obradu Michaelom Mirovom.

Začal pôsobiť v Haliči po boku svojho obľúbeného metropolitu Šeptického, ktorý ho často posielal do Ruska, aby udržiaval kontakt s tamojšími byzantskými katolíkmi. Po vypuknutí prvej svetovej vojny sa ako ruský občan vrátil späť do vlasti, kde ho však už po dvoch týždňoch zatkli a odsúdili na Sibír. Po zvrhnutí cárizmu sa v roku 1917 vrátil späť, a vtedy metropolita Šeptický zvolal snem miestnej cirkvi, na ktorom vyhlásil založenie exarchátu pre Rusko a súčasne menovanie o. Fjodorova za prvého exarchu. Jeho vysviacku však zabrzdili vojnové udalosti.

Exarcha mal krásny vzťah aj s novým pravoslávnym patriarchom Tichonom, a všade vnášal ducha lásky a zmierenia. Ale časy komunistickej nadvlády neboli pre cirkev priaznivé. 5. decembra 1922 boli všetky katolícke kostoly zapečatené a o mesiac neskôr boli všetci katolícki duchovní povolaní na súd. Vo vykonštruovanom procese mu vymerali 10 rokov. Po troch rokoch a dvoch mesiacoch bol prepustený, ale mal zákaz vstupovať do šiestich hlavných miest a do všetkých prístavov. Čoskoro ho postihovali ďalšie a ďalšie obmedzenia, ale on sám tvrdil, že všetky tieto útrapy sú obeťou schizmy cirkvi.

Posledné roky života mal ťažké zdravotné problémy. Zomrel ticho na jar roku 7. marca 1935 vo Viatke. Rodina, u ktorej býval bola pri ňom do posledných chvíľ, a boli svedkami aj jeho smrti. Keď zomrel, deti otvorili dvere a do izby vletel holub, ktorý trikrát zakrúžil nad telom o. Leonida a odletel...

Podľa knihy Komorovský Ján: Postavy z dejín ruského katolicizmu spracoval Daniel ČERNÝ

Autor: Daniel Černý - všetky články od tohto autora (9)

všetky súvisiace odkazy (1) »

Univ (Unev)
01.02.2006 | Publicistika | Slovo 03/2006 | Čítanosť(9175)
Univ (Unev)

všetky súvisiace články (3) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε