www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=289
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 22. január 2022     Meniny oslavuje: Zora

Zoεpédia - náhodný výber: Ripida, Svetlo, Kyrios.     pohľadnice

26.04.2006 | Spiritualita | Čítanosť(5692)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Poslušnosť

Poslušnosť

,,Až príde Syn človeka vo svojej sláve a s ním všetci anjeli, zasadne na trón svojej slávy“ ( Mt 25,31). Anjeli prídu s ním. Kto sú tí anjeli? Sú to tí, ktorí mali možnosť slobodne sa rozhodnúť. Povedať Bohu áno alebo nie. Mali na výber. Vybrali si podriadenosť Bohu. Prijali život v dobrovoľnej poslušnosti a v slobodnej závislosti od Božích plánov. Žili a žijú v poslušnosti.

Čo je teda poslušnosť ? Pravá poslušnosť je konať dobro. Katechizmus Katolíckej cirkvi o tom hovorí: ,,Čím väčšmi človek koná dobro, tým sa stáva slobodnejším. Pravá sloboda je iba tá, ktorá je v službe dobra a spravod livosti. Zvoliť si neposlušnosť a zlo je zneužitím slobody“ (KKC 1733).

Adam, prvá ľudská bytosť na zemi, bol stvorený ako tvor slobodný, v stálom vzťahu k Bohu. Jeho existencia závisí od dychu života, ktorý do neho vdýchol Boh. „Vtedy Pán, Boh, utvoril z hliny zeme človeka a vdýchol do jeho nozdier dych života. Tak sa stal človek živou bytosťou“(Gn 2,7. To znamená súčasne osobnou (slobodnou) bytosťou a bytosťou závislou od Boha. K dychu, ktorý spôsobuje, že človek sa stáva živou bytosťou, Boh pripája svoje slovo, a toto prvé slovo má podobu príkazu: „Zo stromu poznania dobra a zla, z toho nejedz!“ (Gn 2,17). A tak človek počas svojej existencie je pútaný k svojmu Stvoriteľovi poslušnosťou jeho vôli. Adama, a neskôr prvú ženu Evu, Boh učí dobrovoľnej poslušnosti. Strom je v ich záhrade, ktorú dostali do dedičstva. Teda do priestoru, v ktorom žili. Na tento strom sa možno denne pozerali. A túto situáciu využil diabol. Biblia ho oblieka do metafory hada, ktorý vyzýva človeka, aby si zobral z toho, čo mu bolo zakázané. Had vyzýva k neposlušnosti Božiemu príkazu.

Vzorom poslušnosti je pre nás dokonalý služobník Jahveho, nový Adam - Ježiš Kristus. On sa dobrovoľne podriadil plánu svojho Otca zachrániť ľudské pokolenie. „Stal sa poslušným až na smrť, až na smrť na kríži“ (Fil 2, 8). Zomrel na dreve. Lebo práve jeden strom, drevo v raji, a slobodné ľudské rozhodnutie bolo príčinou ľudskej neposlušnosti. A neskôr nová Eva – Mária - pri zvestovaní ponúka Bohu svoj život ako ,,biely list, na ktorý sa môže všetko napísať“ (porov. Cantalamesa: Poslušnosť str. 70). Mária odovzdáva seba so všetkými otázkami Bohu. Spolieha sa na Boha a uverí slovám anjela. Bola poslušná Božiemu volaniu. Ak sa kresťan túži podriadiť Bohu ako slobodný tvor a byť od neho dobrovoľne závislý, musí prejsť školou Svätého Ducha. Podriadenosť Bohu je základom každej poslušnosti. Zosnulý pápež Ján Pavol II povedal: ,, Modlitba za dary Ducha Svätého ma sprevádza už od mladosti a som jej verný“(Ján Pavol II.: Dar a tajomstvo). Kto sa učí poslušnosti Bohu, bude sa učiť aj poslušnosti ľudskej autorite, predstaveným, hierarchii. Nedá sa to robiť opačne. Na začiatku našich životných príbehov sa vždy začína určité povolanie a po ňom naša odpoveď. Tak to bolo aj u Mojžiša. Pán ho povolal a povedal mu : ,,Poď, pošlem ťa k faraónovi!... Ja budem s tebou“ (Ex 3,10.12). Volá ho - poď, nehovorí mu - choď. Tak sa Boh rozpráva s človekom, lebo ho považuje za priateľa. A Mojžiš s poslušnosťou prijíma poverenie. Aj  Abrahám, praotec vyvoleného národa, prežil túto skutočnosť. V poslušnosti odchádza zo svojej krajiny, zo svojich istôt. Aj v jeho životnom príbehu je a bolo plno otázok, na ktoré nedostal odpovede. Na splnenie mnohých prisľúbení musel dlho čakať. Ale v poslušnosti odpovedal na Božie volanie skrze vieru. ,, Abrahám uveril Bohu a počítalo sa mu to za spravodlivosť“ (Gn 15,16; Rim 4,3). Poslušnosť Abraháma sa Bohu zapáčila natoľko, že mu daroval spravodlivosť, teda svätosť.

V Božích plánoch často chýba naša ľudská logika. Boh uzavrie zmluvu, ale nedáva záruky na dva, tri či viac rokov. Jedinou zárukou je jeho slovo a vernosť. Od nás sa vyžaduje len poslušnosť. Len? Veď niekedy práve skrze ňu stratíme všetko, ba niekedy aj dobré veci. Ľudské výpočty zásluh a privilégií pred Bohom vždy stroskotajú. Boh nám však vždy prichádza na pomoc, tak ako to urobil v príbehu Mojžiša. Povolal ho, ale nikdy ho neopustil. Na púšti má človek veľa času na premýšľanie, ale len vtedy, ak sa rozhodne z nej nezutekať. V dnešnom svete sa často nachádzame na púšti aj napriek tomu, že máme množstvo príležitostí na realizáciu, mnoho spôsobov, ako sa zabávať, relaxovať. Máme na výber, kde budeme študovať, koho navštevovať, s kým sa priateliť. Obklopení všetkým môžeme neraz skúsiť, že sme predsa sami. To je naša púšť. V nej môžeme načúvať jemnému hlasu Božieho Ducha a učiť sa byť mu poslušní. Mojžiš prežil ako človek veľa situácií na ceste s Bohom. Práve v týchto situáciách sa učil robiť to, čo mu Boh prikázal. V škole dobrovoľnej závislosti od Boha sa naučil byť verným služobníkom. ,, Aj Mojžiš bol verný v celom jeho dome ako služobník, aby dosvedčil to, čo sa malo neskôr povedať“( Hebr 3,5). Ján Pavol II, ktorého proces blahorečenia sa už započal, v jednej besede s novinármi na otázku novinárky, ako sa cíti, odpovedal: ,, To sa dozviem zajtra z novín“ (porov. Caroline Piggozi: Pápež v súkromí). Tento veľký človek veľmi dobre vedel, čo je poslušnosť, a nikdy z nej nerezigno val.

Aj v dnešnej dobe, ktorá sa meria úspechom, výkonom, kariérou, sa potrebujeme učiť tejto cnosti.. V Božej škole totiž práve to, čo sa zdá najmenej možné a prirodzené, sa nakoniec stáva skutočnosťou. ,, Keď sa pokúšame o čosi nemožné, vtedy nás všetci považujú za udatných a odvážnych ľudí. Keď však ideme proti logike, stávame sa zraniteľní a smiešni, vystavení posmechu múdrych a obozretných“ (porov. Jose H. Prado Flores: Za obzorom púšte).

Každý ľudský príbeh má svoj začiatok aj pokračovanie. Naše príbehy sa nikdy neskončia, len prejdeme do inej dimenzie života, kde už poslušnosť nebude pre nás bremenom, ale radosťou. Tak ako poslušnosť anjelov.

 

sr. Alžbeta Anna Gerberyová, SSNPM

Zdroj: Slovo 2006, č. 9.

všetky súvisiace odkazy (1) »

Zamyslenie
15.12.2005 | Duchovné články | Slovo 25/2005 | Čítanosť(5428)
Zamyslenie

všetky súvisiace články (2) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε