www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=29
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 20. január 2022     Meniny oslavuje: Dalibor

Zoεpédia - náhodný výber: Liturgické výzvy, Aura, Sviatky - pohyblivé.     pohľadnice

01.11.1994 | Spiritualita | Mons. ThDr. Ján Babjak, SJ, PhD. | Čítanosť(6784)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Zaujímavá zbožnosť Talianov

Zaujímavá zbožnosť Talianov

Pútnikov v Ríme, napríklad zo Slovenska, nemilo prekvapia málo navštevované chrámy Večného mesta. Je to skutočne fakt, ktorý si všimne aj menej praktizujúci kresťan. Pýtame sa, kde je chyba? Je nejaké vysvetlenie na tento prinajmenšom zvláštny jav Ríma?

Po prvé si treba uvedomiť, že najmä v centre mesta, kde sa náš pútnik pohybuje, býva málo obyvateľov a žijú tam prevážne starší ľudia. Mladé rodiny bývajú mimo centra mesta. V centre je veľa obchodov, rôznych reštaurácií, bánk, úradov a podobne. Už táto skutočnosť je do určitej miery vysvetlením, aj keď zďaleka nie dostatočným.

Druhú skutočnosť, pre ktorú je najmä v nedeľu  málo ľudí na bohoslužbách v Ríme, som si uvedomil až v druhú septembrovú nedeľu (1994). Po namáhavom týždni som sa so svojimi spolubratmi vybral navštíviť pútnické miesto Santuario della Santissima Trinita – Sanktuárium Najsvätejšej Trojice v pohorí Monte Autore, blízko mestečka Vallepietra, vo výške 1337 m. Z mestečka Vallepietra sa možno k Sanktuáriu dostať peši po niekoľkohodinovej túre alebo po ceste dlhej asi 7 kilometrov. Cestovali sme autom a tak sme si mysleli, že čoskoro zdoláme tých pár kilometrov, najmä keď už sme minuli mestečko. Ale asi po dvoch kilometroch stúpania sme sa presvedčili, že cesta autom nám bude trvať o hodinu dlhšie, keď sa tam vôbec autom dostaneme. Pred nami len pomaly napredovala dlhá kolóna áut. Príčinou pomalej rýchlosti bola úzka cesta a tiež autá zaparkované v dlhých radoch po krajnici cesty. Tiež na parkovisku blízko Sanktuária nebolo vôbec miesta a muselo sa čakať na striedačku na tých, ktorí už odchádzali. Odhadol som, že mohlo tam byť vyše dvetisíc áut. Asi po hodine cesty sme aj my kapitulovali a odstavili auto asi dva kilometre od parkoviska, ešte na ceste a ďalej sme pokračovali peši.

Prekvapilo nás množstvo ľudí a najmä mladých rodín s deťmi. Mnohé matky kráčali po ceste bosé s dieťaťom v náručí. Bolo tam veľa mládeže, ale aj starších ľudí, ktorí sa tam dostali autobusom alebo autom.. Iste sme stretli vyše dvanásťtisíc ľudí. Jedni odchádzali a druhí prichádzali. Do samého Sanktuária, ktoré je vytesané vo vnútri skaly, sme čakali v rade vyše hodiny. Prekvapila nás veľká trpezlivosť pútnikov, ktorú u temperamentných Talianov by sme sotva očakávali. V Sanktuáriu je najpozoruhodnejšia maľba – freska na skale, znázorňujúca Najsvätejšiu Trojicu, pochádzajúca pravdepodobne z 13. storočia, v zvláštnom znázornení. Ide o tri rovnaké postavy Krista. Umelec – iste mních – namaľoval fresku pravdepodobne na základe meditácie nad evanjeliovým textom sv. Jána , keď apoštol Filip prosil Spasiteľa: „Pane, ukáž nám Otca a to postačí.“ Ježiš mu vravel: „Filip, toľký čas som s vami a nepoznáš ma? Kto vidí mňa, vidí Otca. Ako môžeš hovoriť: „Ukáž nám Otca?“ Neveríš, že ja som v Otcovi a Otec vo mne?“ (Jn 14, 8-10). Druhá Božská osoba – Ježiš Kristus sa odlišuje od ďalších dvoch Božských osôb jedine tým, že má rany na rukách i na nohách. V jaskyni Sanktuária sú niektoré fresky namaľované v západnom štýle, niektoré vo východnom, napríklad Bohorodička s dieťaťom, sv. Anton, abat, sv. Dominik Sorský – zakladateľ Sanktuária a sv. Julián. V Sanktuáriu boli pravdepodobne celé steny pokryté freskami, ale zachovali sa nám už len niektoré a z niektorých len časti.

Na oltári pred sanktuáriom sa neprestajne slúžili sv. omše a v čase obeda, keď sme prišli, spovedali ešte šiesti kňazi.

Keď uvážime, že v okolí Ríma je niekoľko významných sanktuárií, ako napríklad Subjako, Mentorela, Maria dei bisognosi, Madre del Divino Amore Madona di Fatima a iné, dostávame lepšie vysvetlenie toho, prečo sú rímske chrámy v centre mesta v nedele prázdne. Taliani, ale najmä Rimania, opúšťajú hlučné a nezdravé mesto a spájajú dobré s užitočným. Navštevujú rôzne pútnické miesta a zároveň majú výlet do prírody,  v ktorej trošku pobudnú. U nás sa pútnické miesta navštevujú len počas oslavy sviatku, ale tu v Taliansku sa každú sobotu a v nedeľu zhromažďuje na pútnických miestach veľké množstvo ľudí. Taliani, pokiaľ môžu, veľmi radi navštevujú pútnické miesta, kde často využívajú možnosť pristupovania k sviatosti zmierenia.

Rozličné mládežnícke organizácie výlet do prírody spájajú s duchovným programom, ako napr. skauti a skautky. Obyčajne, keď majú so sebou kňaza, majú bohoslužby v prírode. Takto aj mládež počas víkendov je v prírode. Aj tým umenšuje sa účasť na nedeľných bohoslužbách v Ríme.

Už aj táto úvaha nám môže pomôcť trošku pochopiť zbožnosť Talianov, najmä Rimanov. Iste to nie je vyčerpávajúce vysvetlenie danej situácie, ale je to jeden z pohľadov, prečo je cez víkend v Ríme pomerne menej ľudí a prečo chýbajú v chrámoch. Taký je ich štýl života, zbožnosti, oddychu, relaxácie a načerpania duchovných síl.

Naše pútnické miesta sú preplnené len počas slávnosti. Inokedy tam veriaci len zriedkakedy zavítajú. Nemali by sa u nás trochu viac oživiť pútnické miesta cez celý rok? Ale už sa ukazujú prvé lastovičky. Napríklad v Marianke pri Bratislave sa koná mariánska púť každú prvú sobotu v mesiaci a vedie ju pravidelne o. biskup Dominik Tóth. Taktiež v Ľutine sa začali sláviť pravidelne prvé mariánske soboty. Veriaci si na to pomaly zvyknú a iste to posilní ich vieru a prehĺbi zbožnosť. Je dávno známa pravda, že človek prostredníctvom prírody má oveľa bližšie k Bohu. Treba nám využívať i túto možnosť približovania sa k Bohu. A je to tiež živé a praktické odovzdávanie svedectva viery našim deťom.

Zdroj: Slovo 22/1994
Autor: Mons. ThDr. Ján Babjak, SJ, PhD. - všetky články od tohto autora (8)

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε