www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=290
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 22. január 2022     Meniny oslavuje: Zora

Zoεpédia - náhodný výber: Liturgické gestá - u..., Boh - Božie chcenie, Celibát.     pohľadnice

26.04.2006 | Publicistika | Čítanosť(7913)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Keď sa sny stávajú skutočnosťou (reportáž z Ríma)

Keď sa sny stávajú skutočnosťou (reportáž z Ríma)

Na začiatku musím povedať, že ísť do Ríma bolo vždy mojím snom. Nie však s veľkým zájazdom, ale s malou, rovnako chtivou skupinkou. A Boh mi to doprial.

Počas Stredoeurópskych katolíckych dní v Mariazelli vznikla myšlienka vytvoriť jednu nadrozmernú knihu svedectiev viery mladých ľudí (Testimonium fidei). Sedem zúčastnených krajín: Slovensko, Česká republika, Rakúsko, Slovinsko, Maďarsko, Chorvátsko a Bosna – Hercegovina sa rozhodli zrealizovať túto myšlienku. Mladí z týchto krajín písali zážitky s Bohom, s Cirkvou a spoločenstvom. Každý vo svojom jazyku. Tieto listy sa pospájali a vytvorila sa kniha, ktorá dostala konečnú podobu práve na Slovensku. Aby sme túto myšlienku dotiahli do konca, bolo potrebné zrealizovať cestu do Ríma.

Celý projekt mal pod patronátom kardinál Christoph Schönborn a ľudia, ktorí majú na starosti pastoráciu mládeže v daných krajinách.

Nedeľa večer. Putovný dom Velehrad v Ríme, ktorí spravujú saleziáni. Slovenská výprava práve dorazila. Boli sme tam ako prví: o. Cyril Jančišin, o. Zdeno Pupik, Dominika Bašárová, Ľudka Koščová a ja. Hneď za nami došli ďalšie päťčlenné skupiny z ostatných krajín. Vytvorili sme medzinárodnú skupinu ľudí, ktorí si boli blízki v jednej, ale podstatnej myšlienke. Táto spoločná myšlienka a túžba z nás vytvorila silné spoločenstvo, uprostred ktorého bol Boh.

Prvý deň sme navštívili Vatikánske múzeum. Na jeho obhliadku nestačí celý deň, a my sme na to mali len pár hodín Bolo úžasné vidieť toľké diela známych i neznámych umelcov! Po obede prišla na rad obhliadka Baziliky sv. Petra. Niečo skvelé! Jeden zážitok za druhým. Najprv niečo neopísateľné pri hrobe pápeža Jána Pavla II. – z tohto miesta, plného ľudí, bolo cítiť množstvo modlitieb a pokoja. Potom pohľad na Vatikán z kupoly Chrámu sv. Petra. Je úžasné mať Večné mesto ako na dlani. V Ríme človek prežíva čosi jedinečné, niečo ako sen, na ktorý sa nikdy nedá zabudnúť. Večer sme navštívili Vatikánske rádio, kde sme odovzdali svedectvo našim ľuďom na Slovensku. Na záver dňa sme navštívili Komunitu svätého Egídia, s ktorou sme sa zúčastnili na večerných modlitbách.

Utorok bol putovným dňom. Hneď zrána sme sa vybrali do ulíc Ríma. Snažili sme sa vidieť čo najviac. Jedna pamiatka za druhou. Naše putovanie sa však nieslo v znamení spoločenstva, ktoré drží pohromade spoločná myšlienka. To spoločenstvo bolo také silné, že sme už postupne nevnímali jazykovú bariéru a dokázali sme hovoriť naozaj o všetkom.

Sme tu. Bazilika svätého Pavla za hradbami. Prostredie, architektúra a  vanúci pokoj. Niečo nezabudnuteľné. Potom prišla návšteva sestier Baránka, kde sme boli za účasti kardinála Schönborna prítomní na svätej omši. Po nej nasledovala skromná večera a rozhovor so sestrami a kardinálom. Po náročnom, ale hlboko prežitom dni sme kráčali k dočasnému domovu. Pred nami bol deň „D“, vytúžený, očakávaný, deň plný napätia. Ráno sme šli na svätú omšu, ktorú pre nás slúžil opäť kardinál Schönborn spolu s našimi kňazmi. Potom už nasledovala samotná audiencia. Bolo to náročné, ale napriek tomu patrí vďaka nášmu Bohu, že to tak obdivuhodne zrealizoval. Zásluhou kardinála Schönborna sme mali prvé miesta, ktoré nám zaručili najlepší výhľad. A už je to tu. Svätý Otec prichádza. Ľudia sa tlačia, všetci sa ho chcú dotknúť. Prichádza a pozerá sa mi do očí, naše ruky sa cielene stretnú. Je to okamih, ktorý je jedinečný, nezabudnuteľný. Potom prichádza oficiálne privítanie a v závere vytúžený okamih - odovzdanie knihy. Prichádza k nám, pozrie, listuje, díva sa na nás. Bola to krátka chvíľa, ale on tú knihu držal v ruke, listoval v nej a pýtal sa. A to bolo na tom to najkrajšie. Bolo to splnenie myšlienky všetkých mladých, ktorí na nej aktívne spolupracovali. A zrazu bol koniec. My sme však mohli povedať, že naša túžba je splnená. Po obede niektoré skupiny odišli, my sme zostali. Večer sme si urobili poslednú obhliadku rímskych pamiatok. Nechceli sme, aby sa tieto rímske dni skončili. Snažili sme sa naplno využiť posledné minúty v Ríme. Ráno však bolo rýchle, ani sme sa nenazdali a už sme sedeli v aute na ceste domov. Niektorí ešte snívali a nechceli sa prebudiť do reality. Bol to krásny „sen“, ktorý v nás zostane živý už navždy. Vďaka Bohu.

Dominika Šoltýsová
Zdroj: Slovo 2006, č. 9.

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε