www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=293
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 22. január 2022     Meniny oslavuje: Zora

Zoεpédia - náhodný výber: Liturgické gestá – v..., Encyklika, Almužna.     pohľadnice

26.04.2006 | Spiritualita | Čítanosť(4596)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Nič nové pod slnkom

Nič nové pod slnkom

Prednedávnom rozvírilo hladinu literárnych vôd vydanie knihy Dana Browna Da Vinciho kód. Na Slovensku jej náklad prevýšil 100 000 výtlačk ov.

Podobne ako v Nemecku aj vo Veľkej Británii vedie v rebríčku najpredávanejších kníh v roku 2004. Za román o pôsobení tajných bratstiev a hľadaní legendárneho svätého grálu vydali obyvatelia Veľkej Británie dovedna 9,1 milióna libier. Brownov Da Vinciho kód získal tento rok ocenenie British Book Awards s počtom predaných výtlačkov viac ako 30 miliónov v 40 svetových jazykoch. Kniha má už aj filmovú podobu. Získala si mnoho priaznivcov, ale právom aj mnoho odporcov, predovšetkým u historikov a veriacich katolíkov. Ako z historického, tak i z náboženského hľadiska sa v románe vyskytuje množstvo zavádzajúcich poloprávd a sporných tvrdení. 

  Odkódovanie

Keďže sa autor knihy (a nie je ani prvý, ani posledný) odvoláva na pravdivosť historických faktov, je potrebné, aby sa k tomu vyjadrili tí, ktorých sa tieto fakty dotýkajú. Jedným z tých, ktorí sa na to podujali, je aj Jozef Jančovič, slovenský biblista. Vo svojom Odkódovaní Da Vinciho kódu (úplný text recenzie nájdete na www.kbd.sk) píše: „Po umeleckej stránke sa nedá autorovi románu uprieť jeho rozprávačský talent. Jeho triler má napínavé zvraty a zápletku, v knihe sa originálnym spôsobom otvára množstvo tém, ktoré v dejinách vždy zabrali (maliarske umenie, gnostické evanjeliá, legenda o gráli, kabala, templári, slobodomurári, symbolika, šifry). Kniha je veľmi pútavá, miestami až zábavná. Veľmi neprístojnou sa kniha stáva pre svoju tému a propagandu a tiež ostrú kritiku prvotnej Cirkvi, ale aj súčasnej „mocenskej“ Katolíckej cirkvi, ktorej vedenie v románe podporuje cirkevnú skupinu Opus Dei, aby cez ňu zatajila oslobodzujúcu pravdu a novú náboženskú múdrosť o Ježišovi. Nová múdrosť je doslovný preklad mena francúzskej knižnej hrdinky Sophie Neveu.“

  Omyly

Jozef Jančovič vo svojej recenzii ponúka historicky overené fakty, ktoré dôsledne vyvracajú hodnoverne sa tváriace konštrukcie Dana Browna. Konkrétne a brilantne rozoberá viaceré omyly: vznik kanonických evanjelií a hodnovernosť apokryfov; vyhlásenie Krista ako Boha až na koncile v Nicei; označenie cisára Konštantína za toho, ktorý presadil zaradenie štyroch evanjelií do kánona Cirkvi; tvrdenie, že Ježiš bol určite ženatý, lebo bol žid; oženil sa s Máriou Magdalénou a mal s ňou deti atď.

V závere autor ponúka zhrnutie: „Brownova kniha je poplatná modernej gnóze, populárnej najmä v prostrediach New Age, že historická pravda je úplne vedľajšia pre vieru. Neplatí to však v prípade, keď má historická pravda podporiť Brownovu agendu o Márii Magdaléne a Katolíckej cirkvi, tam ju treba pragmaticky brať do úvahy. V románe jeden jeho hrdina vyhlásil, že každá viera je založená na výmysloch a že problém začne, keď začneme doslovne veriť v tieto obrazy a metafory. Brown však zabudol, že prvotné kresťanstvo, ako aj rané židovstvo nie je iba o symboloch a metaforách. Je o pravdách založených na historických skutočnostiach. Román Da Vinciho kód a onedlho aj jeho sfilmovanie sa pokúšajú priniesť do unudeného tretieho tisícročia, zaberajúceho na tajomnosť sexu v náboženskom hábe, nový pochabý pohľad na Ježiša a náboženskú múdrosť o božskom ženstve, no určite neponúkajú reálneho Ježiša, ktorý svojimi činmi a životom načrtol kontúry kresťanskej civilizácie.“

  Prečo?

Asi ťažko niekto jednoznačne odpovie na otázky, ktoré sa v podobných prípadoch nevyhnutne natískajú: Prečo si autor dal tú námahu vytvoriť takýto román? Naozaj veril faktom, na ktorých postavil dej príbehu? Chcel zdiskreditovať Cirkev alebo zarobiť „veľké“ peniaze? Ide o manipuláciu a hru s podvedomím čitateľov alebo iba o obyčajnú povrchnosť pri spracovávaní faktov? A na druhej strane: Prečo ľudia (a aj mnohí veriaci) túžia po takýchto románoch? Naozaj stratili kritické myslenie, keď sú ochotní prijať nepodložené fakty a pochybovať o vlastnej viere? Alebo je za tým túžba po dobrodružstve a odhaľovaní tajomstiev? Možno naplniť túto odvekú túžbu človeka aj v Cirkvi? Prežívame svoju vieru a vzťah s Bohom ako úžasné dobrodružstvo plné neodhalených tajomstiev, ktoré nepotrebujeme vymeniť za vymyslené náhrady?

  -bdk-
Zdroj: Slovo 2006, č. 9.
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε