www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=294
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 18. január 2022     Meniny oslavuje: Bohdana

Zoεpédia - náhodný výber: Alexandrijská škola, Innatizmus, Filioque.     pohľadnice

26.04.2006 | Publicistika | Čítanosť(5242)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Po uragáne vánok

Po uragáne vánok Kardinál Poupard o pontifikáte Benedikta XVI.  

Rok 2005 bol rokom dvoch pápežov. O tom, ako prežívala Cirkev tento rok zmeny na Petrovom stolci, v rozhovore pre Vatikánsky rozhlas priblížil kardinál Paul Poupard, predseda Pápežskej rady pre kultúru:

 

Boli to skutočne veľmi intenzívne chvíle – obdobie milostí, ktoré nielen Cirkev, ale aj celý svet prežívali s obrovskou emotívnou účasťou. Po agónii veľkého pápeža Jána Pavla II., úzkosti a čakaní, ich vystriedala radosť z nového pápeža. Zapôsobilo na mňa, keď kardináli prišli do ústrednej lóže Svätopeterskej baziliky na oficiálne oznámenie, že nový pápež bol zvolený, davy začali volať :„Nech žije pápež!“ ešte prv, ako sa vôbec dozvedeli jeho meno.

 

Čo priniesol Cirkvi a ľudstvu Ján Pavol II. a čo im dáva terajší pápež Benedikt XVI.?

 

Opísať niekoľkými slovami obrovské dedičstvo po milovanom zosnulom pápežovi je nemožné. Zaiste, dodal Cirkvi pravú, skutočnú a konkrétnu „katolíckosť“ svojou obdivuhodnou osobnou zanietenosťou, s akou prinášal Kristovo evanjelium na všetky kontinenty a s akou viedol dialóg so všetkými kultúrami. Aj jeho nástupca Benedikt XVI. sa ukázal byť hneď veľmi pozorným k tomuto dialógu, keď navrhol - čo je pre neho typické – sledovať metodológiu jeho nebeského patróna sv. Pavla: totiž uskutočňovať pravdu v milosrdenstve. Pre neho je príznačné, že nástojí na radosti a na priateľstve s Kristom, ktoré označuje za krásu kresťanského života. Po uragáne Svätého Ducha, aký so sebou priniesol pápež Wojtyla, nám Benedikt XVI. teraz prináša akýsi vánok. Jedno či druhé je však vanutie Svätého Ducha.

 

Benedikt XVI. s veľkou rozhodnosťou pripomenul hodnoty Druhého vatikánskeho koncilu a ich napĺňanie. Čo ešte treba uskutočniť?

 

Nehovoril by som, že sú ešte veci, ktoré by bolo teba uskutočniť. Povedal by som skôr, že kľúčovým slovom (výraz, ktorý mal tak rád duchovný otec koncilu pápež Ján XXIII., ktorého som bol skromným spolupracovníkom na Štátnom sekretariáte) je slovo „aggiornamento“, totiž prispôsobenie sa dnešku – stála a nepretržitá obnova, vo svete, ktorý sa mení a s výzvami, ktoré sa obnovujú. A možno dnes, vrátiac sa k známej konštitúcii Gaudium et spes, čiže radostiam a nádejam, treba si spomenúť aj na dve nasledujúce slová, na ktoré sme tak trocha zabudli - na smútok a obavy, ktoré sa teraz znova posúvajú do popredia.

 

Otázka relativizmu je jednou z tém, na ktoré sa tento pápež najčastejšie odvoláva ...

 

Nejde ani tak o relativizmus, ako o súcit s človekom, o lásku k človekovi a o starosť o jeho šťastie. V tomto zmysle pápež varuje pred relativizmom, ktorý prináša diktatúra módy – diktatúra, ktorá človeka spútava. A Benedikt XVI. využíva každú príležitosť, aby naopak zdôraznil, že stretnutie s Bohom znamená oslobodenie – že práve toto stretnutie vedie k ozajstnej slobode. A tak sa konaním milosrdenstva robí služba pravde, pretože relativizmus si aj protirečí, keď predstavuje to, čo je relatívne, ako absolútnu skutočnosť.

 

Čím urobil pápež Benedikt XVI. za týchto prvých mesiacov pontifikátu na vás, Eminencia, najväčší dojem? Ktoré jeho slová na vás zapôsobili najhlbšie?

 

Povedal by som, vychádzajúc z pojmov „obraz“ a „slová“, že kým Ján Pavol II. bol pápežom, ktorého bolo treba vidieť a s ktorým sa bolo treba stretnúť – pôsobil na ľudí vizuálne - Benedikt XVI. je pápežom, ktorého treba počúvať. Človeka zasahuje jeho jednoduchosť a hĺbka toho, čo hovorí. Zdanlivo „krehký a pokorný robotník vo vinici Pánovej“, za akého sa označil on sám, má silu svedka, ktorý žije svoj osobný vzťah viery a lásky ku Kristovi s priezračnou jednoduchosťou. Za vzor môže poslúžiť jeho nedávne stretnutie s deťmi, čo už pristúpili k prvému svätému prijímaniu, na ktorom spolu s nimi vydával svedectvo radosti z priateľstva s Kristom. A dojíma ma aj skutočnosť, že Boží ľud si ho ihneď zamiloval, ako o tom svedčia obrovské davy prítomné na stredajších generálnych audienciách a na nedeľných poludňajších modlitbách Anjel Pána.

  spracované podľa RV, ls
Zdroj: Slovo 2006, č. 9.

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε