www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=299
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 18. január 2022     Meniny oslavuje: Bohdana

Zoεpédia - náhodný výber: Veľký pondelok, Hypostasis, Kirie elejson.     pohľadnice

01.06.2006 | Publicistika | Mgr. Juraj Gradoš | Čítanosť(6959)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Naozaj modlitba lieči?

Naozaj modlitba lieči?

Niekedy chorému neostáva skutočne nič iné, iba sa modliť, aby všetko dobre dopadlo. Je modlitba pre chorého pomocou? Veľa štúdií toto tvrdenie potvrdzuje, a istotne rovnaké množstvo vyvracia.

 
Pomáha modlitba liečiť?

V americkom časopise Lancet bola uverejnená štúdia zameraná na vplyv modlitby na vývoj zdravotného stavu pacientov podstupujúcich operáciu srdca. Výskumu sa zúčastnilo 371 pacientov, za ktorých sa modlili príslušníci 12 náboženských spoločenstiev (kresťanských, moslimských, židovských, budhistických), a 377 pacientov, za ktorých zdravie sa nikto nemodlil. Experiment trval polroka od operácie. Výsledky ukázali, že medzi oboma skupinami nie je rozdiel v pooperačnom vývoji.

 
Vynútená modlitba nepomáha

Nadácia John Templeton Foundation, ktorá si podľa svojich vlastných výrokov kladie za cieľ objasniť vzťahy medzi vedou a náboženstvom, sponzorovala rozsiahlu štúdiu, v ktorej bol skúmaný vplyv modlenia sa za chorých na ich zdravotný stav. V šiestich veľkých amerických nemocniciach bolo získaných pre štúdiu bezmála 2000 ľudí, ktorí sa mali podrobiť operácii srdca. Tretine pacientov bolo oznámené, že sa možno niekto za nich modlí. V skutočnosti sa za nich nemodlil nikto. Druhej tretine povedali autori experimentu to isté, ale nechali za nich modliť sa najatých „modličov“. Za poslednú tretinu pacientov sa nik modlil a pacienti o tom vedeli. Každý večer dostávali tri skupiny kresťanských „modličov“ faxom zoznam osôb, za ktorých majú orodovať u Boha za úspešnú operáciu a rýchle uzdravenie. Každý z vybraných pacientov bol na zozname dva týždne.  Doktori sledovali výskyt komplikácií počas 1 mesiaca po operácii. Modlitby nemali vplyv na zdravie pacientov, ktorí netušili, či sa za nich niekto modlí, alebo nie. U ľudí, ktorí vedeli, že sa za nich niekto modlí, stúpol počet zdravotných komplikácií o 14%. Autori štúdie predpokladajú, že sa na ich zdraví podpísala zvýšená úzkosť. 

 
Vedecky dokázané?

Americký kardiológ Prof. Mitchel Krucoff z Duke University v štáte Severná Karolína v USA sa už 15 rokov vedecky zaoberá vplyvom viery na pacientov po operácii na rozšírenie ciev srdca pomocou „balónového katétra“. Výskumom zistil, že modlitba týmto pacientom pomáha, aby po operácii skôr vyzdraveli. Najprv urobil štúdiu so 150 pacientmi a vždy pre skupinu 30 pacientov popri štandardnej liečbe pridal ešte niečo „navyše“. Napr. cviky na uvoľnenie, dotykovú liečbu alebo podporu modlitbou. Najväčší úspech dosiahla skupina, za ktorú sa modlili. Pacienti sa rýchlejšie uzdravovali, mali menej komplikácií a úmrtí. Aby profesor vylúčil náhodu, uskutočnil ďalšiu štúdiu so 750 pacientmi. Zaviedol ešte novinku - podporu ďalšou modlitbovou skupinou. Proces uzdravovania sa zvýšil na 93%. Účinky boli zreteľné ešte ďalší polrok po liečbe. Prof. Krucoff vyjadril presvedčenie, že modlitby sú zásadne účinným prostriedkom, preto sa sám so svojím tímom modlí pred každým lekárskym zákrokom. Používa pritom modlitbu sformulovanú Matkou Terezou, v ktorej sa Boh označuje ako veľký Liečiteľ.

 
Úprimná modlitba

Mladí kórejskí vedci Cha, Wirth a Lobo chceli zistiť, či má modlitba nejaký kladný vplyv na pravdepodobnosť otehotnenia u žien, ktoré sa v centre asistovanej reprodukcie uchádzali o oplodnenie. Do experimentu bolo vybraných 219 juhokórejských žien, ktoré sa v priebehu 4 mesiacov podrobili pokusom o asistované oplodnenie. Ani samotné ženy, ani ich ošetrujúci lekári neboli o experimente informovaní. S experimentom bolo oboznámené iba vedenie nemocnice. Náhodným spôsobom bolo všetkých 219 žien rozdelených do experimentálnej a kontrolnej skupiny. Ženy v oboch skupinách podstupovali rovnaké procedúry s jediným rozdielom: fotografie a krátke životné príbehy žien v experimentálnej skupine boli zaslané do niekoľkých kresťanských náboženských centier v Kanade, Spojených štátoch a Austrálii so žiadosťou, aby sa členovia Cirkvi modlili za úspech oplodnenia vybraných žien. Po ukončení experimentu boli z pôvodnej nemocnice získané údaje o skutočnom úspechu oplodnenia v oboch skupinách.

Aký je výsledok? Z hľadiska modernej vedy je naozaj neuveriteľný! Zatiaľ čo ženy v kontrolnej skupine otehotneli v 26% prípadoch, ženy v experimentálnej skupine v 50% prípadoch, čo je rozdiel silne štatisticky významný.

Zdroj: Slovo 2006, č. 10.
Autor: Mgr. Juraj Gradoš - všetky články od tohto autora (75)
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε