www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=303
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 18. január 2022     Meniny oslavuje: Bohdana

Zoεpédia - náhodný výber: Anafora - východné c..., Diabol má svoje 3 ob..., Veľký pondelok.     pohľadnice

01.06.2006 | Publicistika | Čítanosť(5257)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Od nenávisti k spolupráci

Od nenávisti k spolupráci

História Európskej únie

 
Robert Schuman

Narodil sa 29. júna 1886 v Luxemburgu. Vyštudoval právo. Keďže pochádzal z francúzsko-nemeckého pohraničného regiónu Alsasko, v dôsledku vlastnej skúsenosti z nacistického Nemecka si uvedomil, že iba trvalé uzmierenie s Nemeckom môže vytvoriť základňu jednotnej Európy. V roku 1940 ho deportovali do Nemecka, odkiaľ po dvoch rokoch ušiel a zapojil sa do francúzskeho Hnutia odporu. Napriek tomu po vojne, keď sa stal ministrom zahraničných vecí, neprejavil žiadnu nenávisť. Po druhej svetovej vojne sa stal spoluzakladateľom kresťansko - demokraticky orientovaného Republikánskeho ľudového hnutia. Do roku 1956 bol členom každej francúzskej vlády, a to ako minister financií, zahraničných vecí, spravodlivosti a od novembra 1947 do novembra 1948 pôsobil dokonca ako predseda vlády. Prevzal myšlienku Jeana Monneta a 9. mája 1950 navrhol vytvorenie Európskeho spoločenstva uhlia a ocele. V krajinách, ktoré kedysi proti sebe bojovali, sa výroba uhlia a ocele spojila pod spoločnú medzinárodnú kontrolu. Suroviny vojny sa premenili na nástroje zmierenia a mieru.

 
Prvý krok

Na cestu zjednotenia vykročilo šesť krajín: Belgicko, Francúzsko, Holandsko, Luxembursko, Spolková republika Nemecko a Taliansko. Založili spoločný trh s uhlím a oceľou. Spojili sa na zásade rovnosti a spolupracovali v spoločne zdieľaných inštitúciách. Ich cieľom bolo zachovať po druhej svetovej vojne mier medzi európskymi víťaznými a porazenými národmi. Neskôr sa rozhodli vybudovať Európske hospodárske spoločenstvo (EHS).

 
Rozšírenie

Na základe úspechu šiestich krajín sa k spoločenstvám rozhodli pripojiť aj Dánsko, Írsko a Spojené kráľovstvo. Toto prvé rozšírenie zo šesť na deväť členov sa uskutočnilo v roku 1973. Začiatkom sedemdesiatych rokov si predstavitelia Spoločenstva uvedomili, že musia svoje ekonomiky navzájom zosúladiť a potrebujú menovú úniu.

 
Ďalšie krajiny

V roku 1981 sa k spoločenstvám pripojilo Grécko a v roku 1986 Španielsko a Portugalsko. Začali sa zavádzať programy, ktorých cieľom bolo znížiť rozdiely v ekonomickom rozvoji medzi 12 členskými štátmi.

 
Zmeny

Politická štruktúra Európy sa dramaticky zmenila po páde berlínskeho múra v roku 1989. Nasledovalo zjednotenie Nemecka 3. októbra 1990 a v krajinách strednej a východnej Európy, ktoré sa vymanili spod sovietskeho vplyvu, zavládla demokracia.

No aj európske spoločenstvá sa menia. Členské štáty rokujú o novej zmluve, ktorú Európska rada prijala v Maastrichte. Členským štátom určila ambiciózne ciele: menovú úniu do roku 1999; európske občianstvo; nové spoločné politiky, vrátane spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky; opatrenia pre vnútornú bezpečnosť. Európske hospodárske spoločenstvo (EHS) sa premenovalo na Európske spoločenstvo (ES).

 
Pätnástka

Nová dynamika a geopolitické zmeny na európskom kontinente podnietili ďalšie tri krajiny - Rakúsko, Fínsko a Švédsko, aby vstúpili do Únie. 1. januára 1995 Únia rozšírila počet svojich členov na 15. Vytýčili si cieľ: nahradiť národné meny jednotnou európskou menou. Euro je v obehu v 12 krajinách eurozóny od 1. januára 2002. Stalo sa poprednou svetovou menou.

 
Noví kandidáti

Len nedávno sa Európska únia rozrástla na 15 členských štátov, a už na jej dvere klope ďalších 12 krajín, ktoré o členstvo v EÚ požiadali v polovici 90-tych rokov. Ide o krajiny bývalého sovietskeho bloku, (Bulharsko, Česká republika, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko a Slovensko), tri pobaltské štáty, ktoré boli kedysi členmi Sovietskeho zväzu (Estónsko, Lotyšsko a Litva), jednu z republík bývalej Juhoslávie (Slovinsko) a dve stredomorské krajiny (Cyprus a Malta).

 
EÚ dnes

Rokovania s dvanástimi krajinami o pristúpení sa začali v decembri 1997 v Luxemburgu a v decembri 1999 v Helsinkách. Únia smerovala k najväčšiemu rozšíreniu vo svojej histórii. Pre 10 kandidátskych krajín sa rokovania ukončili 13. decembra 2002 a do EÚ vstúpili v máji roku 2004. Európska únia sa dnes skladá z 25 členských štátov a v nasledujúcich rokoch sa bude rozširovať o ďalšie krajiny.

Vďaka integrácii a nutnosti spolupráce sa podarilo prekonať nepriateľstvá medzi európskymi krajinami.

 
-red-
Zdroj: SLOVO 2006, č. 11.

všetky súvisiace odkazy (3) »

Zmienka o Bohu v euroústave
11.10.2006 | Publicistika | Slovo 2006, č. 18. | Čítanosť(6337)
Zmienka o Bohu v euroústave
Aké budú hodnoty v budúcej Európe?
04.09.2006 | | Slovo 2006, č. 16. | Čítanosť(6389)
Aké budú hodnoty v budúcej Európe?
Katolícka cirkev a Európska únia
01.06.2006 | Publicistika | SLOVO 2006, č. 11. | Čítanosť(6956)
Katolícka cirkev a Európska únia

všetky súvisiace články (9) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε