www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=304
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 22. január 2022     Meniny oslavuje: Zora

Zoεpédia - náhodný výber: Archa zmluvy, Púť, putovanie, Proskomídia - obrad ....     pohľadnice

01.06.2006 | Rozhovory | Mgr. Juraj Gradoš | Čítanosť(5473)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Oživ svoje korene!

Oživ svoje korene!
Nádej pre Európu

Rok po smrti pápeža Jána Pavla II. a zároveň dva roky po vstupe Slovenskej republiky do Európskej únie sme sa na túto významnú osobnosť a jeho vzťah k Európe a mládeži spýtali člena Európskej komisie zo Slovenska Jána Figeľa. Jeho zodpovednosť pokrýva o. i. oblasť vzdelávania, kultúry a mládeže. Prednedávnom vystúpil na medzinárodnej konferencii Ján Pavol II. a mládež, ktorú zorganizovala Katolícka univerzita v Ružomberku.

 
Ako vnímate osobnosť Jána Pavla II.?

Pápež Ján Pavol II. bol pre Cirkev a svet veľkým darom. Jeho pôsobenie zmenilo Cirkev i svet. Človek ako on prichádza snáď raz za storočie. Prišiel do storočia, ktoré v bezprecedentnom rozsahu zabudlo na ľudskosť. Zabudlo na dôstojnosť každého človeka, lebo zabudlo na Boha. Pre Karola Wojtylu –robotníka, herca, básnika, atléta, dramatika, kňaza a filozofa – bol človek vždy subjektom histórie, nikdy nie jej objektom, vždy aktérom, nie predmetom. Svoj život žil inšpirovaný nádejou. Žil každý okamih, každý čin, každé rozhodnutie ako semeno večnosti. Prijal kríž ako Ježiš – ako znak poníženia a smrti – a otočil ho na znak vzkriesenia a nového života. Utrpenie a obeta boli súčasťou jeho života. Ján Pavol II. prijal kríž a nesúc ho celému svetu ukázal podobu opravdivej, ontologickej ľudskej dôstojnosti.

 
Poznačil Ján Pavol II. osobne aj vás?

Pre mňa osobne bol vždy duchovnou a názorovou oporou. Mal som 18 rokov, keď sa poľský kardinál prekvapivo postavil do čela Cirkvi, ktorá bola u nás vtedy neslobodná, potláčaná a ponižovaná. Bol pápežom – svedkom nádeje, návratu slobody, novej Európy. Rád si spomínam na jeho návštevy a spoločné i osobné stretnutia s ním – na Slovensku, v Poľsku a v Ríme. Najdôležitejšou vlastnosťou akéhokoľvek lídra je schopnosť dôveryhodne, presvedčivo inšpirovať, byť oporou a dávať nádej. Ján Pavol II. bol takým lídrom.

Východiská a súvislosti pre správne chápanie dôstojnosti ľudskej osoby a národa rozvíjal Ján Pavol II. prostredníctvom filozofie kresťanského personalizmu. V zložitostiach medzinárodného vývoja som pri hľadaní odpovedí nachádzal dôležité odkazy v jeho postojoch k politickým a sociálnym otázkam našej doby, k európskej integrácii, k otázkam mieru a bezpečnosti vo svete (vrátane vojny v Iraku), k rozvojovej pomoci a podobne.

 

Jána Pavla II. označujú mnohí za veľkého Európana. Aj vy ho tak vnímate?

Ján Pavol II. ako ohlasovateľ jednoty medzi ľuďmi a národmi intenzívne a neúnavne pracoval pre mier a porozumenie. Bol nepochybne jedným z najväčších Európanov histórie starého kontinentu. Ponúkal odpovede na výzvy modernej doby. Jeho víziou Európy bol kontinent dýchajúci oboma časťami pľúc, východnou a západnou, v harmónii „nielen v náboženskom zmysle, ale tiež kultúrne a politicky.“

 

Ako pápež vnímal úlohu kresťanov v jednotnej Európe?

Bol presvedčený, že kresťanstvo môže ponúknuť európskemu kontinentu rozhodujúcu a podstatnú podporu pre obnovu a nádej. Jeho neúnavné úsilie obnoviť Európu postavenú na solidarite je testamentom jeho pontifikátu. Pre Európu ustanovil troch mužov a tri ženy za svätých spolupatrónov, medzi nimi aj sv. Cyrila a Metoda.

Pamätnou je jeho výzva Európe zo Santiaga de Compostella v r. 1982: „Znova objav seba. Buď sama sebou. Opäť nájdi svoj pôvod. Oživ svoje korene. ... Obnov svoju duchovnú jednotu v ovzduší plnej úcty pre pravú slobodu a pre úctu medzi náboženstvami.“ O európskych záležitostiach predniesol Ján Pavol II. viac než tisíc príhovorov. Vyzýval európskych politikov rešpektovať ľudské práva počnúc náboženskou slobodou.

V r. 1991 zvolal osobitné zhromaždenie biskupov v Európe. Na prelome milénia uskutočnené druhé zhromaždenie Synody biskupov bolo potom základom pre apoštolskú exhortáciu Ecclesia in Europa. V nej možno nájsť veľa aktuálnych odporúčaní pre kresťanskú angažovanosť v spoločnej Európe.

 
V čom videl budúcnosť Európy?

Budúcnosť spájal s mládežou. Videl v nej osobitný potenciál. V živote a v celom pontifikáte Jána Pavla II. mala mládež dôležité miesto. Mladých si zamiloval od začiatku svojej duchovnej služby už v Poľsku. Bol presvedčený, že nájdu novú motiváciu po páde berlínskeho múru a udalostiach, ktoré nasledovali. V Lorete v r. 1995 povedal: „Mladí, nádej Európy! ... Novému tisícročiu chceme odovzdať kontinent, ktorý bude naďalej hľadať v evanjeliu princíp a inšpiráciu pre spolužitie v slobode a solidarite.“

 

Ako ste vnímali celosvetové stretnutia mládeže s Jánom Pavlom II. ?

Osobne som zažil stretnutie v Čenstochovej v r. 1991. Svätý Otec nevnucoval nikomu vieru alebo svoju predstavu o viere. Pozýval ale všetkých, a predovšetkým mladých, aby hľadali pravdu o sebe, pravdu o svojej ľudskej prirodzenosti, o svete. Svetové dni mládeže sú na to dobrou príležitosťou. Dávajú mladým oduševnenie a orientáciu. Tieto opakované, otvorené a veľmi živé stretnutia s miliónmi mladých ľudí boli revolučným konceptom. Bolo obdivuhodné vnímať komunikáciu veselého, načúvajúceho a kontemplatívneho pápeža s obrovskými zástupmi hlučnej mládeže zo všetkých kontinentov.

 

 Zúčastnili ste sa aj na ostatnom stretnutí v Kolíne?

Áno, bol som tam aj s rodinou. Žiaľ, tohto jubilejného stretnutia sa Ján Pavol II. už nezúčastnil, stretli sme sa tam s jeho nástupcom Benediktom XVI. Som rád, že Európska únia finančne podporila prácu tisícov mladých dobrovoľníkov z celého sveta. Boli tam aj mladí z ázijských krajín postihnutých ničivými vlnami cunami v závere r. 2004. Bolo to výnimočné stretnutie, na ktorého príprave a realizácii sa vlastne unikátne podieľali dvaja pápeži.

 

Myslíte si, že tieto stretnutia a posolstvá sa budú podobne rozvíjať aj naďalej?

Pozemský život Karola Wojtylu sa uzavrel, ale jeho dielo pokračuje. Zapálil oheň, ktorý sa rozhorel. Inšpiroval generácie mladých a ony budú ešte dlho šíriť nádej, vieru a lásku, ktorým sa naučili od milovaného pápeža Jána Pavla.

Deň pred smrťou vyslovil na adresu mladých zhromaždených na námestí pod oknami jeho pracovne: „Hľadal som vás. A vy ste teraz prišli za mnou. Ďakujem vám za to.“

 
Za rozhovor ďakuje Juraj Gradoš.
Zdroj: SLOVO 2006, č. 11.
Autor: Mgr. Juraj Gradoš - všetky články od tohto autora (75)

všetky súvisiace odkazy (3) »

Zmienka o Bohu v euroústave
11.10.2006 | Publicistika | Slovo 2006, č. 18. | Čítanosť(6338)
Zmienka o Bohu v euroústave
Aké budú hodnoty v budúcej Európe?
04.09.2006 | | Slovo 2006, č. 16. | Čítanosť(6390)
Aké budú hodnoty v budúcej Európe?
Katolícka cirkev a Európska únia
01.06.2006 | Publicistika | SLOVO 2006, č. 11. | Čítanosť(6956)
Katolícka cirkev a Európska únia

všetky súvisiace články (9) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε