www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=309
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 25. jún 2022     Meniny oslavuje: Tadeáš

Zoεpédia - náhodný výber: Breviár, Asketika, Episcopus.     pohľadnice

07.06.2006 | Rozhovory | Mgr. Drahomíra Kolesárová | Čítanosť(6029)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Svedectvo dobročinnosti

Svedectvo dobročinnosti

Michal Kováč - prvý prezident Slovenskej republiky. Aj napriek tomu, že už nepôsobí vo vysokej politike, so záujmom sleduje spoločenské dianie. Váhou svojej osobnosti napomohol riešiť viaceré pálčivé problémy. V jubilejnom roku podal pomocnú ruku a zapojil sa do projektu na záchranu drevených chrámov.

 

Na mnohých podujatiach prezentujete svoju vieru. Čo vám prináša do vášho osobného života?

Kresťanská viera dáva zmysel môjmu pozemskému životu. Odpovedá na otázky, ktoré si človek kladie: prečo som tu, čo sa odo mňa čaká, ako mám žiť, aby som si zaslúžil večnú blaženosť, a pod. Viera mi veľmi pomohla a pomáha prekonávať rôzne ťažkosti počas pozemského života. Keby všetci ľudia žili podľa viery, konali dobré skutky, pozemský život by nemusel byť často slzavým údolím. Nemusela by byť prvá ani druhá svetová vojna a ani vojny, ktoré prebiehajú v súčasnosti. Mohli by sme prežívať raj už počas pozemského života.

 

S kresťanskou vierou sa v dejinách ľudstva úzko spája aj jeho kultúrne pozdvihnutie. Ako vnímate postoj vládnych predstaviteľov k pozdvihovaniu kultúrnej úrovne, zvlášť kresťanskej, v našom štáte?

Väčšina vládnych činiteľov má pozitívny vzťah k inštitúciám, ktoré sa starajú o duchovný rozvoj človeka, upevňovanie morálky a rozvoj kultúrnej úrovne. Vieme, že v minulosti, do roka 1989, vládni predstavitelia mali k cirkvám a náboženským hnutiam negatívny postoj. Držali sa Marxovho učenia, že náboženstvo je „ópiom ľudstva“. Základná zmena v tomto smere nastala s návratom slobody a ľudských práv do našej krajiny, ale aj do iných krajín, v ktorých vládol komunistický režim. To neznamená, že so slobodou sa automaticky zmenil postoj všetkých voči kresťanstvu. Návrat demokracie zaručuje slobodu myslenia i rôznosť názorov na všetko, teda aj na Cirkev a náboženstvo. Nie všetci vládni predstavitelia sú veriaci a nie všetci majú pozitívny vzťah ku Katolíckej cirkvi. Žiaľ, tak je to v celej Európe. Členské štáty Európskej únie sa nedohodli na tom, aby v preambule Ústavy Európskej únie bola zmienka o Bohu a o kresťanstve . Naša ústava sa, chvalabohu, odvoláva na dedičstvo sv. Cyrila a Metoda.

 

Na Slovensku vzniklo množstvo pamiatok iba vďaka kresťanstvu. Aj na východnom Slovensku vznikli drevené kostolíky katolíkov východného obradu. Pred niekoľkými rokmi ste mali možnosť bližšie sa s nimi zoznámiť. Prijali ste ponuku stať sa tútorom Chrámu sv. Paraskievy v Dobroslave. Čo vás k tomu viedlo?

Žiaľ, naše vlády nemajú dosť peňazí na obnovu a údržbu všetkých kultúrnych pamiatok. Viaceré kultúrne pamiatky, a medzi ne patria aj drevené kostolíky, neznesú odklad ich obnovy. Preto je chvályhodné, že viacerí miestni funkcionári z regionálnych štátnych orgánov a zo samospráv za pomoci príslušných duchovných vyvíjajú úsilie získať sponzorov a tútorov, a prostredníctvom nich finančné prostriedky na obnovu vzácnych kultúrnych pamiatok. Takto som sa aj ja stal tútorom kostolíka v Dobroslave, ktorý sa podarilo takýmto spôsobom zachrániť. V tomto úsilí je dôležitá nielen finančná, ale aj morálna podpora. Veľmi si cením úsilie, ktoré vyvíjajú regionálne osobnosti, miestni funkcionári i radoví aktivisti.

 

Mali ste odvtedy možnosť navštíviť svoje „duchovné dieťa“, prípadne niektorý z ďalších drevených chrámov na východe?

Po dokončení opráv kostolíka v Dobroslave sa konalo stretnutie spojené s modlitbami za účasti viacerých tútorov, funkcionárov a miestnych aktivistov. Mal som veľkú radosť, keď som videl opravený kostolík a nadšenie miestnych veriacich. Vlani som sa zúčastnil aj ďalšieho podobného stretnutia. V týchto dňoch som dostal ďalšie pozvanie, ktoré však nebudem môcť prijať, pretože mám v tom čase iné neodkladné povinnosti.

 

Ako hodnotíte túto aktivitu východniarov z pohľadu človeka, ktorému nie sú ľahostajné problémy celého Slovenska?

Veľmi si cením aktivity tohto druhu nielen preto, že v konečnom dôsledku zachraňujú vzácne kultúrne pamiatky, ale aj preto, že takéto aktivity sú plodom znovuzískanej slobody, majú výchovný účinok, pozitívne ovplyvňujú demokratické správanie sa ľudí a sú prejavom dobročinnosti a solidarity. Toto sú hodnoty, ktoré sú pre náš život veľmi dôležité.

 
Za rozhovor ďakuje Dada Kolesárová.
Zdroj: Slovo 2006, č. 12.
Autor: Mgr. Drahomíra Kolesárová - všetky články od tohto autora (18)

všetky súvisiace odkazy (3) »

Ochrancovia drevených perál
07.06.2006 | Publicistika | Slovo 2006, č. 12. | Čítanosť(6438)
Ochrancovia drevených perál
Pod dreveným šindľom
07.06.2006 | Publicistika | Slovo 2006, č. 12. | Čítanosť(7209)
Pod dreveným šindľom

všetky súvisiace články (3) »

všetky súvisiace správy (11) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε