www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=31
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 20. január 2022     Meniny oslavuje: Dalibor

Zoεpédia - náhodný výber: Breviár, Kadidlo a okiadzanie, Exodus.     pohľadnice

01.11.1994 | Spiritualita | ThDr. Michal Hospodár, PhD. | Čítanosť(13350)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(1)

Máme veriť horoskopom?

Máme veriť horoskopom?

Ešte pred niekoľkými rokmi, pokiaľ sa pamätám, nebolo toľko rozruchu okolo predpovedania osudu a budúcnosti človeka ako dnes. Ak sa v niektorom časopise objavil horoskop, len málo šudí mu venovalo pozornosť. V dnešnej pluralitnej spoločnosti badáme zvýšený záujem o praktiky, ktoré sľubujú dať uspokojivú odpoveď na otázky o blízkej i vzdialenejšej budúcnosti jednotlivca i spoločnosti. Právom si kladieme otázku, prečo je to tak, že moderný človeka 20. storočia sa vracia k praktikám, ktoré majú úctyhodný vek niekoľkých tisícročí.

Ľudia dnes hľadajú istotu, lebo zlá ekonomická situácia nepriaznivo dopadá na mnohých, najmä mladých, ale aj na dôchodcov. Pri poloprázdnej peňaženke, ak je neuspokojená aj duša človeka, nutne dochádza k tomu, že človek si častejšie dáva otázku, čo bude zajtra, pozajtra, ako to bude. A tu slabým vo viere, zmietaným, senzáciechtivým a hľadajúcim prichádzajú na pomoc rozličné ponuky na odhalenie budúcnosti, z ktorých na prvom mieste je astrológia.

Astrológia (gr. astro – hviezdy, logos – veda) je prastará disciplína, kolískou ktorej je staroveký Egypt a Babylónia. Spočíva na starej, pohanskej viere, že všetko, čo sa robí na zemi, tiež osud človeka, závisí od konštelácie hviezd. Takto potom chápeme pod pojmom astrológia výklad ľudského osudu a budúcnosti z postavenia hviezd v hodinu alebo deň narodenia. Astrológiu si nesmieme mýliť s astronómiou, ktorá je vedou o pohybe, zložení a vývoji nebeských telies a o kráse vesmíru. Dnes je všeobecne známe, že naša planéta Zem má súvis a fyzikálne vzťahy s ostatnými planétami, aj so slnkom, mesiacom atď. Ale takú súvislosť, ktorá by ovplyvňovala budúcnosť človeka, ešte nikto nikdy nedokázal. Astrológia sa to ani nesnaží dokázať. Je pseudovedou, len používa pláštik vedy, aby získala na popularite.

Zo stanoviska kresťanskej viery astrológia je povera, ktorá človeka vzdiaľuje od Boha. Zdá sa, že dnes si to dostatočne neuvedomujú ani veriaci ľudia, lebo aj povera dokáže v určitom stupni pozdvihnúť ducha a vliať mu novú nádej. Človek sa chytá toho, čo má, v omyle, že ide o pravú oporu a istotu. A zatiaľ žije vo falošnom uspokojení, ktoré mu prináša poväčšine iba sklamanie. Praktickým výsledkom astrologických výpočtov je horoskop (v súčasnosti kozmogram). Je rozložený do 12 časových úsekov, kde každý úsek má svoj symbol (váhy, býk, lev, rak, škorpión atď.). Ak si bližšie všimneme horoskop, je koncipovaný tak, že pripúšťa širokú variabilitu výkladu. Potom sa samozrejme zvyšuje na základe pravdepodobnosti možnosť, že niečo z ponúknutej predpovede sa splní. Neide teda o jednoznačne presné vymedzenie budúcnosti, čo nie je v schopnostiach človeka, ale o určité široko zostavené konklúzie.

Že horoskop si našiel obľubu u čitateľov, svedčí, že dnes ho nájdete v hociktorom časopise, ba vychádzajú už aj samostatné brožúrky a knižky horoskopov na jednotlivé symboly zvieratníka.

Niekto môže argumentovať, že je to nevinná zábava prečítať si svoj horoskop. Veď ja tomu aj tak neverím. Skúsenosť však ukazuje,  že mnohí, ktorí sa denne stretávali s horoskopom na stránkach časopisov, po čase pocítili na ňom závislosť. Začali tomu veriť a tak strácali osobnú slobodu rozhodovania. Je to poníženie dôstojnosti seba samého, ak sme otrokmi predpovede, ktorá je nám daná z hviezd. Nadväzne aj dnešná psychiatrická medicína varuje pred duševnými poruchami u ľudí, ktorí sa dali ovplyvniť falošnými predpoveďami.

Dávajme si teda pozor, lebo nie všetko, čo sa ponúka a je lákavé, zároveň je aj dobré. My – veriaci ľudia – máme povedať: nie sú to hviezdy, ktoré riadia náš život, ale Boh, ktorý stvoril nás i hviezdy. Boh je pánom nad všetkým, do jeho prozreteľnosti máme vložiť svoju budúcnosť i nádej. Len tak sa vyhneme zbytočnému sklamaniu a nájdeme pravý pokoj v duši.

Zdroj: Slovo 21/1994
Autor: ThDr. Michal Hospodár, PhD. - všetky články od tohto autora (9)

všetky súvisiace odkazy (1) »

 
irónia (siberia)
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε