www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=315
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 20. január 2022     Meniny oslavuje: Dalibor

Zoεpédia - náhodný výber: Dogmatika, Proskomídia - obrad ..., Lazaristi.     pohľadnice

07.06.2006 | Osobnosti | Čítanosť(7827)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

25. výročie kňazstva vladyku Milana Chautura, CSsR

25. výročie kňazstva vladyku  Milana Chautura, CSsR

Uprostred júna nám prichodí  pripomenúť si a osláviť strieborné kňazské jubileum preosvieteného vladyku Milana Chautura, košického apoštolského exarchu. Robíme tak s pocitom vďačnosti za dar Kristovho kňazstva, ktorý v jubilantovi za štvrťstoročie kňazskej služby našiel svoje rozvinutie a plodné zveľadenie.   

 

Životné zastavenia

Vladyka Milan Chautur sa narodil  4. septembra 1957 v Snine. Detstvo prežil v dnes už nejestvujúcej rusínskej obci Veľká Poľana na východe Slovenska. Študoval na gymnáziu v Humennom a už počas stredoškolských štúdií v roku 1974 zložil prvé rehoľné sľuby v Kongregácii Najsvätejšieho Vykupiteľa (redemptoristov). Po maturite bol prijatý na Cyrilo- metodskú bohosloveckú fakultu v Bratislave.

Kňazskú vysviacku prijal z rúk križevackého eparchu Dr. Joachima Segediho 14. júna 1981 v Prešove. Po vysviacke spravoval farnosti Borov a Kalinov. Počas výkonu základnej vojenskej služby v rokoch 1982 – 1984 v Strašiciach a Lounách v Čechách účinne pôsobil ako kňaz medzi vojakmi. Po absolvovaní základnej vojenskej služby pôsobil vo farnostiach Medzilaborce (1984-85), Šmigovec (1985-89), Porúbka (1989-92). Pre svoju aktívnu pastoračnú činnosť s mládežou bol v pozornosti Štátnej bezpečnosti. Dňa 1. júla 1990 bol zvolený za protoigumena (viceprovinciála) kongregácie redemptoristov so sídlom v Michalovciach.

O dva roky na to, 11. januára 1992, ho pápež Ján Pavol II. menoval za titulárneho kresimenského biskupa a pomocného prešovského biskupa. Biskupskú chirotóniu (vysviacku) prijal 29. februára 1992 v Mestskej hale v Prešove z rúk prešovského sídelného biskupa Mons. Jána Hirku. V tom čase bol najmladším biskupom Katolíckej cirkvi. Päť rokov sa ako pomocný prešovský biskup venoval najmä pastorácii mládeže.

Dňa 21. februára 1997 bol preosvietený vladyka Milan Chautur menovaný pápežom Jánom Pavlom II. za apoštolského exarchu pre novovytvorený apoštolský exarchát katolíkov byzantského obradu v Košiciach. Jeho pastoračná aktivita sa odvtedy sústreďuje na  proces liturgickej a duchovnej obnovy celého exarchátu a na zriadenie nevyhnutných článkov riadiacej štruktúry Košického apoštolského exarchátu. Od konca roka 2005 vladyka Milan sídli v novej budove exarchátnej rezidencie, postavenej jeho zásluhou. V máji 2006 mu za rozvoj Gréckokatolíckej cirkvi a  spoluprácu v oblasti ekumenizmu udelilo Mestské zastupiteľstvo v Košiciach Cenu mesta Košice. V rámci Konferencie biskupov Slovenska vedie vladyka Milan Chautur Radu pre rodinu a mládež.

Ľudsky profil jubilanta dotvára jeho jedinečný optimizmus prameniaci z viery, prirodzený záujem o všetko ľudské a krásne a stále čulý športový duch. Kto bližšie pozná oslávenca, vie, že ani po rokoch nestratil nič z prvotného apoštolského zápalu s radosťou budovať Božie kráľovstvo v ľudských dušiach.

Pri príležitosti 25. ročného kňazského jubilea vám, preosvietený vladyka Milan, želáme a vyprosujeme hojnosť Božích milostí v zodpovednej službe biskupa-exarchu, veľa životných síl a radosti v práci pre rozkvet Božieho kráľovstva.

 

Na mnohaja i blahaja lita, vladyko!

 
- mh-
Zdroj: Slovo 2006, č. 12.

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε