www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=316
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 22. január 2022     Meniny oslavuje: Zora

Zoεpédia - náhodný výber: Myro, Liturgické gestá – z..., Filioque.     pohľadnice

07.06.2006 | Publicistika | Mgr. Juraj Gradoš | Čítanosť(5820)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Voliť či nevoliť?

Voliť či nevoliť?

Predčasné voľby do Národnej rady Slovenskej republiky vyhlásil 15. februára 2006 zastupujúci predseda Béla Bugár. Dnes už príprava na predčasné parlamentné voľby pokračuje jedna radosť! Ministerstvo vnútra vyčíslilo celkové náklady, ktoré na prípravu predčasných volieb vynaloží, na takmer 400 miliónov korún.

Po prvý raz budú môcť občania SR voliť poštou. Občania SR s trvalým pobytom v zahraničí museli doručiť svoje žiadosti na Miestny úrad v Bratislave-Petržalke, ktorý vedie osobitný zoznam voličov. Najviac ľudí chce voliť z Čiech, ale aj z USA, Kanady, Mexika, Kuvajtu, Izraela či Nového Zélandu. Záujem voliť poštou má vyše 3800 občanov SR, ktorí trvalo žijú v zahraničí, alebo majú trvalý pobyt na Slovensku, ale v čase volieb nebudú doma. Ako ďalej pre TASR uviedla zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie Lívia Škultétyová, voliť poštou chce 640 zahraničných Slovákov a žiadosti na obecné úrady poslalo vyše 3200 záujemcov.

Výsledky parlamentných volieb budú podľa predsedu Štatistického úradu (ŠÚ) SR Petra Macha známe v nedeľu 18. júna predpoludním, mená poslancov až večer. Prvé priebežné výsledky volieb do NR SR začnú zverejňovať už od polnoci 18. júna.

 
O čo ide?

Po odchode ministrov Kresťansko- demokratického hnutia z vlády kvôli postoju predsedu vlády Mikuláša Dzurindu k podpore zákona o výhrade svedomia sa už vtedy vládnuca menšinová vláda prestala opierať o podporu parlamentu.

Tieto voľby sú o charaktere štátu v budúcnosti. Sú o tom, či Slovenská republika bude štátom založeným nielen na humanistických ideách, ale aj na kresťanských hodnotách. Napriek tomu, že väčšina strán prezentuje svoj volebný program v  materiálnej oblasti, musíme si všimnúť aj to, čo nám strany nehovoria priamo. Práve to robí štát takým, aký je, alebo akým bude.

Je zrejmé, že mnohí ľudia dnes žijú pod hranicou slušného života. Ale podobne to bolo aj za komunizmu, ktorý nám sľuboval beztriednu spoločnosť, spravodlivosť a materiálne zabezpečenie, len zabudol spomenúť, čo stojí na druhej strane. Mali by sme si dávať pozor na všetkých, ktorí sľubujú „modré z neba“, lebo môžeme o to nebo prísť.

Ak chceme žiť slušný život, nepotrebujeme drahé autá a vily, ale bezpečnú rodinu, otca a matku deťom, školy bez násilia, poctivých úradníkov, politikov, policajtov, sudcov, ľudí, ktorí si vážia vyššie hodnoty, než sú koruny či eurá. Potrebujeme mať ozajstnú slobodu. Nebáť sa prejaviť, že som kresťan, a za tento svoj prejav nebyť prenasledovaný. Nielen policajtmi, ale aj zamestnávateľom, štátom či okolím.

Aj v týchto voľbách ide o ľudské životy nenarodených detí a starých či nevyliečiteľne chorých ľudí, ktorým spoločnosť a neraz i vlastná rodina zobrali nádej na uzdravenie a lepší život. Ide o právo v nedeľu nepracovať. Vybrať deťom školu podľa svojho presvedčenia a nemusieť si za to „zaplatiť“. Vybrať si kresťanského lekára ... Ide o veľa. Viac, než si niekedy vieme sami predstaviť.

 
Prečo voliť a koho?

V roku 1989 sme sa ponáhľali, aby sme mohli ísť slobodne voliť. Dnes sa nám už voliť nechce. Podľa prieskumov 40-60 % ľudí nechce voliť. A prečo aj! Sú sklamaní. Ale aj ten, kto nevolí, volí. Volí to, čo odvolili tí, čo voliť šli. Tak prečo nejsť voliť sám za seba a podľa seba? Prečo nevyjadriť svoj názor? Sloboda, ktorú sme si vystáli na uliciach a vytrpeli počas 40 rokov komunistickej totality, to nie sú len práva, ale i zodpovednosť za používanie a spravovanie týchto práv. Voliť je právo a ak ho nevyužiješ, je ti jedno, ako voľby dopadnú.

Cirkev nikdy nepovie toho áno, a toho nie. Hovorí toto áno, a toto nie. Voľte slušných a pravdivých ľudí – kresťanov, ktorí naozaj stoja nielen za vašimi materiálnymi záujmami, ale aj za hodnotami vašich osobných životov. Voľte život pre seba i pre ostatných. Voľte slobodu pre všetkých, nielen pre nevercov. Voľte poriadok, slušnosť, pravdu, nie klamstvo a pretvárku. Ale nadovšetko voľte tak, aby ste sa za svoj odovzdaný hlas nemuseli hanbiť pred sebou, pred svojimi deťmi  ani pred samým Bohom. On bude posudzovať všetky naše skutky – i tie, ktoré vykonáme 17. júna 2006 vo volebnej miestnosti.

Zdroj: Slovo 2006, č. 12.
Autor: Mgr. Juraj Gradoš - všetky články od tohto autora (75)
Pastiersky list k parlamentným voľbám – jún 2006
07.06.2006 | Publicistika | Slovo 2006, č. 12. | Čítanosť(5635)
Pastiersky list k parlamentným voľbám – jún 2006

všetky súvisiace články (2) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε