www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=319
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 19. január 2022     Meniny oslavuje: Drahomíra

Zoεpédia - náhodný výber: Časoslov, Narukávniky, Proskomídia – „Na če....     pohľadnice

22.07.2006 | Publicistika | RNDr. Jozef Voskár | Čítanosť(5726)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Aj netopiere sú Božie stvorenia

Aj netopiere sú Božie stvorenia

S príchodom teplejších jarných dní sa prebúdza k novej aktivite aj skupina našich okrídlených hmyzožravých cicavcov – netopierov. Zimu prečkali vo väčších či menších kolóniách na svojich tichých zimných stanovištiach v pravom zimnom spánku.

Na Slovensku ich žije celkom 27 druhov. Väčšina našich pôvodných druhov tvorí početnejšie populácie, ale sú aj druhy so vzácnejším výskytom (migrujúce druhy z iných zemepisných oblastí). Stvoriteľ vystrojil túto skupinu živočíchov dokonalým radarovým systémom, pomocou ktorého dokážu bezpečne letieť za súmraku i v úplnej tme jaskýň a iných tmavých priestorov. Pomocou vlastných ultrazvukových signálov, ktoré netopier vysiela aj prijíma, presne vie, kde je prekážka, a pomocou tohto radaru loví súmračný a nočný hmyz, ktorým sa živí. A takto sa netopiere stávajú dôležitým článkom ekologického systému aj v ľudských sídliskách, kde skonzumujú kvantá hmyzu.

Pre túto funkciu, ktorú netopiere plnia aj životnom prostredí človeka, a tiež jednoducho preto, že sú Božím stvorením a žijú tiež na jeho oslavu, si zasluhujú našu pozornosť a predovšetkým praktickú ochranu. Právnu ochranu im zaisťuje vyhláška č. 24/2003 Zb. z., kde § 35 stanovuje pre jednotlivé druhy ich spoločenskú hodnotu v rozmedzí od 2.000 Sk až do 20.000 Sk. Vyhláška uvádza: Spoločenská hodnota chránených živočíchov a ich poškodených, alebo zničených jedincov vrátane vývinových štádií sa zvýši až o 300 % spoločenskej hodnoty v závislosti od stupňa ich ohrozenosti, stupňa ochrany územia, na ktorom sa vyskytujú. Za poškodenie chránených živočíchov sa považujú aj rušivé zásahy do ich prirodzeného vývinu, najmä nepovolený odchyt, držba, chov v zajatí, premiestnenie, narušenie rozmnožovania, ako aj rušivé zásahy do bezprostredného okolia ich prirodzeného výskytu.

Starostlivosťou o netopierov na Slovensku (mapovaním ich výskytu a praktickou ochranou) sa zaoberá „Skupina pre ochranu netopierov“ (26 odborníkov), ktorých zoznam potvrdilo Ministerstvo životné ho prostredia, o čom boli informované všetky biskupstvá na Slovensku. Biskupstvá mali cez svoje obežníky na základe žiadosti Environmentálnej subkomisie KBS informovať správcov farností o činnosti tejto skupiny a požiadať ich o ochotnú spoluprácu s ňou pri riešení praktickej ochrany netopierov v sakrálnych objektoch. V Prešovskej eparchii bola táto výzva pre správcov farností publikovaná v Obežníku č.1, čl. 19 z r. 2004.

Z doterajších skúseností práce tejto skupiny vyplýva, že sa kontroly výskytu netopierov urobili už v niekoľkých stovkách kostolov na Slovensku. Podkrovné chrámové priestory od trusu netopierov sa čistili napr. vo farnostiach Drnava, Hosťovce, Krásnohorské Podhradie, Príbelce, Rochovce, Ruský Hrabovec, Sačurov, Vyšná Kamenica a pod. V Ratkovej (Rožňavská diecéza) pracovníci tejto skupiny vyniesli z podkrovia chrámu až 6 ton (!) netopierieho trusu.

Negatívny postoj k netopierom mali niektorí správcovia. Vo všeobecnosti (až na malé výnimky) sú prístupnejší k spolupráci so Skupinou pre ochranu netopierov mladší kňazi. Problémy sú väčšinou so staršími správcami farností.

Preto vás aj touto cestou povzbudzujeme k aktívnej spolupráci s uvedenou skupinou, ktorá vám odborne a prakticky pomôže vyriešiť každý eventuálny problém s netopiermi v sakrálnych objektoch. Veď kostolné veže a podkrovia chrámov sú už často posledné refúgiá pre život netopierov, ktoré nám Boh dal ako živé vysávače na nepríjemný hmyz v našom prostredí. Akýkoľvek problém s netopiermi nahláste členovi Environmentálnej subkomisie KBS Ing. Martinovi Ceľuchovi na Katedru ekológie SPU, Mariánska 10, 949 76 Nitra.

Zdroj: SLOVO 2006, č. 13.
Autor: RNDr. Jozef Voskár - všetky články od tohto autora (16)
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε