www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=321
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 18. január 2022     Meniny oslavuje: Bohdana

Zoεpédia - náhodný výber: Konkordát, Kadideľnica, Myro.     pohľadnice

22.07.2006 | Spiritualita | Čítanosť(6528)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Živé ikony Krista

Živé ikony Krista

Prečo používa Katolícka cirkev sochy a ikony, keď Boh Mojžišovi zakázal urobiť sochu?

(Janko, 18r.)
 
Milý Janko,

viem, že otázku, ktorú si položil, si kladie veľa ľudí. Sú to hlavne tí, ktorí sa stretávajú s veriacimi protestantských cirkví. Niektoré z týchto cirkví kvôli svojmu fundamentalizmu vysvetľujú texty Svätého písma nesprávne.

Hovoria: „Boh povedal :,Neurobíš si žiadnu modlu ani podobu ničoho, čo je na nebi alebo na zemi, alebo čo sa hýbe vo vodách...?’ Potom si nesmieme urobiť žiadny obraz ani sochu. Je to večná pravda, na ktorej sa nič nemôže meniť.“ Podobne odmietajú prísahu, pravdy o Panne Márii atď.

Ak chceme správne pochopiť zmysel nejakého textu zo Svätého písma, je veľmi dôležité spoznať, v akej dobe, v akej situácii a z akých dôvodov svätopisec daný text napísal. Až vtedy môžeme pochopiť, aký je jeho správny zmysel. Aj sám Ježiš mal konflikty so zákonníkmi kvôli fundamentalizmu. V ich očiach bol porušovateľom zákona, ktorý sa stretáva s hriešnikmi, porušuje sobotu, pred jedlom sa neumýva... Ježiš hovorí: „Neprišiel som zákon zrušiť, ale naplniť!“ Ukazuje ľuďom, že je potrebné poznať správny zmysel prikázaní.

Ako je to teda so zobrazovaním Boha - s obrazmi a sochami?

Túto otázku riešila Cirkev už dávno, na Druhom  nicejskom sneme v roku 787. Práve kvôli prehnanej a nesprávnej úcte ikon sa rozšíril blud ikonoborectva. Začali sa ničiť sochy a ikony - veď Boh sa nedá a nemá zobrazovať. Cirkev na sneme vyhlásila náuku o správnej úcte ikon. V prvom rade učí toto: V dobe, keď Mojžiš žil a vyviedol Izrael z Egypta, sa všetky národy klaňali a uctievali si bohov podľa svojich predstáv. Tak vznikli božstvá. Klaňali sa sochám, zvieratám, uctievali slnko, mesiac či prírodné božstvá.

Urobili si bohov na svoj obraz. Samozrejme, na svoju vlastnú škodu. Preto Boh zakázal Izraelitom zobrazovať ho, pretože ho málo poznali a ich zmýšľanie bolo podobné, ako mali okolité národy (príbeh o zlatom teľati).

Boh Izraela, ktorý sa mnoho ráz a rozličným spôsobom zjavoval skrze prorokov a v posledných dňoch k nám prehovoril ústami svojho Syna, je úplne iný, ako všetky ľudské predstavy. Nám by ani na um neprišlo, že Boh je taký pokorný a láskavý. On chce človeka urobiť znova na svoj obraz, aby sme sa stali Božími synmi a získali večný blažený život. Dal Izraelu zákon, aby ho ochránil pred falošnými predstavami pohanov a aby sa Izrael stal svätým národom. Keď vyvolený národ dodržiaval zákon, zakúsil požehnanie a stával sa Božím obrazom, hoci veľmi nedokonalým.

Boh však prisľúbil, že sám príde a spasí Izrael i ostatné národy.

Keď si Boh zobral telo z Panny Márie, bol na sveteprvý raz dokonalý obraz Boha.

Ježiš vyplnil celý zákon i prorokov.

Neopísateľný sa zobrazil.

Tým, ktorí ho príjmu za svojho Pána a svoju vôľu budú podriaďovať jeho vôli, umožňuje bez strachu sa pretvárať na jeho obraz a stať sa svätými.

Svätí ľudia sú tí, v ktorých sa ukázala Božia podoba, ktorí sa stali viditeľným obrazom neviditeľného Boha.

Toto je najdôležitejšie - my sa máme stať živou ikonou Ježiša Krista.

Čo sa týka obrazov z dreva či plátna a sôch z kameňa, Cirkev na sneme vysvetlila, aký je rozdiel medzi dúliou a latriou.

Latria (poklona) sa týka iba jediného Boha.

Dúlia (úcta) sa týka svätých ľudí a predmetov,  ktoré nám pripomínajú Boha a pomáhajú nám lepšie mu slúžiť.

Boh žiarli na modly, nie na to, že mu chcú ľudia vernejšie slúžiť.

Ikony sú obrazom napísané Božie slovo. Ľudia ich nerobili ako náhradu za Boha, ale z opačných dôvodov. Fotografia pripomínajúca manželku či niekoho blízkeho nám pomáha prekonať čas odlúčenia. Manželka určite nebude žiarliť na to, keď budete mať na čestnom mieste vystavenú jej fotografiu. Samozrejme, kto si iba uctieva ikony či sochy Ježiša a svätých, a neposlúcha slovo živého Boha, je modlár a nemá v sebe večný život. Sám sa nikdy nestane Božím obrazom.

Nech teba i ostatných čitateľov nášho časopisu Pán ochráni od falošnej a prázdnej viery i od nebezpečného fundamentalizmu.

 
o. Jozef
Zdroj: SLOVO 2006, č. 13.

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε