www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=322
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 12. august 2022     Meniny oslavuje: Darina

Zoεpédia - náhodný výber: Evanjeliár, Sakkos, Exorcizmus.     pohľadnice

22.07.2006 | Rozhovory | Čítanosť(18307)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(3)

Spievaj s pokorou v srdci alebo od kantorovania ku kantorovaniu

Spievaj s pokorou v srdci alebo od kantorovania ku kantorovaniu

Hovorí sa: Kto spieva, dvakrát sa modlí. Medzi takýchto „dvojnásobných modlitebníkov“ patrí aj pani Marcela Zorvanová. Mladá 35-ročná dáma, ktorá aj napriek tomu, že má okolo seba kŕdeľ piatich detí, podporuje svojho manžela gréckokatolíckeho kňaza o. Dávida Zorvana. Popritom diaľkovo študuje hudobnú a umeleckú pedagogiku na UMB v Banskej Bystrici a ešte si nájde čas, aby zapojila svoje sily a talenty do ďalšej služby Cirkvi. Krása východnej liturgie, ktorá rozkvitne vďaka tejto námahe, stojí za to.  

 

Umenie vo všeobecnosti formuje človeka, aby bol bytosťou emocionálne vyváženou a citlivou na krásu. Mali ste možnosť vidieť v praxi zmeny, ktoré spôsobuje hlbšie ponorenie do hudby a zvlášť spevu?

Niet na svete človeka, čo by sa pravidelne nestretával s hudbou. Ľudstvo hudbu potrebuje, tvorí a vyhľadáva ju. Keď ide o duchovnú hudbu a spev, táto má určite vplyv na vnútorný život človeka. Z mojich skúseností práce s dvoma gréckokatolíckymi chrámovými zbormi a osemročnej praxe s kantormi, môžem potvrdiť, že mnohí prostredníctvom hlbšieho prežívania chrámového spevu získali nový pohľad a vzťah k Cirkvi, k Bohu a k blížnym.

 

Východný obrad sa len veľmi ťažko zaobíde bez kantora. Určite poznáte vo svojom okolí veľa ľudí, ktorí vedú spev v gréckokatolíckych chrámoch. Aká je podľa vás úroveň našich kantorov?

Už len to, že sa spev v našich chrámoch zachoval aj napriek známym prekážkam po mnohé generácie ako vzácne dedičstvo, hovorí samo za seba. Čo sa týka úrovne kantorov, je vždy čo vylepšovať, naprávať a učiť. Ale je to možné iba s tými, ktorí majú skutočný záujem pracovať na sebe. Verím, že i kantorské kurzy sú predvojom vzniku kantorskej školy, v ktorej by sa mala vyučovať hudobná teória, intonácia i naša liturgika a rítus. To by určite prispelo k celkovému zvýšeniu úrovne kantorov, a tým aj krásy našich bohoslužieb.


Ako ste sa vy dostali ku kantorovaniu?

Začala som kantorovať ako študentka konzervatória (mala som 16 rokov) na podnet o. Jána Sabola. Náš kantor bol vtedy veľmi chorý. Venovala som sa aj mládeži u nás v Šamudovciach. Neskôr som učila spievať liturgiu i mládež v Michalovciach.

 

Čo vás priviedlo k rozhodnutiu založiť kantorský kurz?

Každá farnosť, ba i každá dedina, má vo svojom chrámovom speve niečo špecifické. Je to jedinečné z hľadiska etnografie, ale ak sa spolu stretnú na spoločnej liturgii veriaci rôznych farností, ich odlišný spev narúša dôstojnosť slávnosti. To bolo hlavným impulzom pre to, aby sme s priateľkou Luciou Lovašovou ponúkli vladykovi Milanovi službu naučiť kantorov v našom exarcháte jeden spoločný nápev liturgie.


Pomáha vám niekto pri príprave kurzov?

Celý kurz a jeho príprava je prácou úzkeho kolektívu nadšencov. Je to už spomínaná p. Lucia Lovašová, ktorá je dirigentkou katedrálneho zboru v Košiciach. Ako učiteľka hry na husle má vycibrený hudobný sluch a navyše to, čo pripravíme, zapisuje do notovej podoby. Všetky materiály pripravujeme v spolupráci s mojím manželom Dávidom, ktorý je podpredsedom Gréckokatolíckej liturgickej komisie, a v poslednom období i s o. Pavlom Bardzákom, farárom na Sídlisku Ťahanovce v Košiciach.

 

Čo všetko potrebujete urobiť, aby ste sa na kantorský kurz pripravili?

Najdôležitejšie a najťažšie je nájsť vhodný čas na spoločné stretnutie, na ktorom musíme pripraviť notový materiál na kurz. Potom ho treba čitateľne zapísať a rozmnožiť, za čo ďakujeme všetkým dobrodincom, ktorí nám s tým ochotne pomáhajú. 

 

Na čo kladiete najväčší dôraz pri príprave kantorov?

Na intonačnú a rytmickú presnosť spevu z nôt. Je však veľmi dôležité naučiť kantorov pri spievaní počúvať ostatných a nenechať sa uniesť vlastným spevom. Kantor totiž nemá byť sólový spevák, ale má viesť spev spoločenstva modliacich sa ľudí. Kladieme veľký dôraz i na spoluprácu kantora s kňazom. Snažíme sa formovať kantorov i v duchu našej byzantskej tradície.

 

Aké podmienky by mal spĺňať „ideálny“ kantor?

Je nevyhnutné, aby mal kantor hudobný sluch a primerané hlasové dispozície. K ideálu je však potrebná pokora a veľká ochota robiť to ako službu a nie ako biznis alebo ako povýšenie svojej osoby nad ostatných veriacich. Dôležitá je aj láska k nášmu obradu.

 

S akými ohlasmi na adresu kantorských kurzov ste sa stretli? 

S rôznymi. /smiech/ Z pozitívnych je to hlavne spokojnosť a podpora zo strany vladyku Milana, kňazov a veriacich, ktorí vidia veľký rozdiel v speve v chrámoch i na odpustových slávnostiach kedysi a dnes. Samozrejme, stretávame sa aj s názorom, že stačí trochu poznať noty a zaspievam si to dobre i bez nejakých kurzov. Potvrdzuje sa však pravý opak, a práve takíto „znalci“ dokážu narobiť najviac chýb. K tomu im ešte chýba pokora na to, aby si to vôbec priznali. Ako negatívum vidíme i to, že sú farnosti a celé oblasti, odkiaľ za celých 8 rokov trvania kurzov neprišli žiadni kantori. Môžeme sa len domnievať, že je to malou ochotou ľudí k tejto neľahkej službe, alebo žiaľ i nezáujmom kňazov.


Prekvapil vás niektorý kantor svojím vekom?

Na kurzoch mám kantorov s dvojgeneračným rozdielom veku (od 13 – 14 ročných dievčat až po zrelých osemdesiatnikov). Skôr ma prekvapuje ochota tých najstarších, ktorí patria k tým najpoctivejším a najvytrvalejším napriek tomu, že musia vynaložiť veľa úsilia pri dochádzaní. Sú takto povzbudením pre mňa aj pre ostatných „mladších“ účastníkov kurzu.

 

Kedy by mal kantor pomýšľať na to, že je čas odovzdať „žezlo“ mladším?

Ak to dovoľuje jeho zdravotný stav a má dostatok síl, môže spievať „až do smrti“. Dobrý kantor počas svojej služby sám hľadá, podporuje a vychováva mladších nasledovníkov ochotných prijať túto službu. Tu sa ukáže práve spomínaná pokora v tejto službe - keď vidí, že jeho spev neprispieva k dôstojnosti slávených bohoslužieb, sám odovzdá službu kantora nasledovníkovi.

Starší kantori však často nemôžu nájsť ochotných ľudí pre túto službu. Preto by som chcela povzbudiť mladých i strednú generáciu, ktorým záleží na zachovaní krásy našich spevov, aby sa nebáli pomôcť v tejto službe.

 
za rozhovor ďakuje Dada Kolesárová
Zdroj: SLOVO 2006, č. 13.
Hlas pre Boha
22.07.2006 | Publicistika | SLOVO 2006, č. 13. | Čítanosť(6473)
Hlas pre Boha
Kantorský kurz
22.07.2006 | Publicistika | SLOVO 2006, č. 13. | Čítanosť(7678)
Kantorský kurz

všetky súvisiace články (3) »

všetky súvisiace články (1) »

všetky súvisiace správy (1) »

Kantor
Čítanosť(9484)
Kantor
Spev
Čítanosť(9899)
Spev

všetky súvisiace heslá (4) »

 
Kantorský kurz (Maroš V)
 
Re: (Janko)
 
Re: Re: (Maroš V)
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε