www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=323
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 12. august 2022     Meniny oslavuje: Darina

Zoεpédia - náhodný výber: Anno Domini, Iniciácia – aspekty ..., Ježišova modlitba.     pohľadnice

22.07.2006 | Publicistika | Čítanosť(7678)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Kantorský kurz

Kantorský kurz

Východný obrad je bohatý na spevy, melódie. Sú jedinečné a mnohokrát špecifické pre každú oblasť. Obdivuhodne sa jedna melódia dokázala meniť podľa prostredia, regiónu alebo ľudovej tradície. Táto pestrosť sa však pri väčších zhromaždeniach stávala prekážkou pre dôstojné slávenie liturgie. Problém sa riešil pozývaním rôznych zborov, čo však nedovolilo ostatným veriacim aktívne sa zapojiť do spevu liturgie.

 

Myšlienka stretávani a sa kantorov a kantorských kurzoch vznikla v čase môjho štúdia na konzervatóriu v Košiciach, keď sa po r. 1989 otvoril odbor Cirkevná hudba. Dôvodom bolo zabezpečenie školených kantorov pre latinský obrad. Niečo podobné sa žiadalo obnoviť i v našej gréckokatolíckej cirkvi, veď kedysi aj u nás existovali školy pre kantorov.


Začiatky

Myšlienku kantorských kurzov veľmi podporoval nebohý o. Emil Zorvan. Aj jeho zásluhou sa s  požehnaním vladyku Milana, košického apoštolského exarchu, pred ôsmimi rokmi začali konať prvé kurzy v Michalovciach a v Košiciach.

Vladyka zdôrazňoval, že cieľom kantorských kurzov nie je odstránenie rôznorodosti nápevov v jednotlivých farnostiach. Podstatou je naučiť veriacich jeden spoločný nápev, ktorý by sa používal pri slávení bohoslužieb na väčších cirkevných akciách.


„Vyškolení“

Záujem o kurzy bol veľmi veľký aj vďaka tomu, že sa vydali nové modlitebné knižky so znotovanou liturgiou. Počas kurzov sa kantori naučili nápev liturgie, osmohlasník (tropáre, kondáky, prokimeny, samohlasy a ich podobeny), utiereň, večiereň, liturgiu vopred posvätených darov, irmosy, molebeny, panychídu, parastas, pohreb a ďalšie nápevy z rôznych období liturgického roka.

Na stretnutiach sa vyučuje stále niečo nové. Zároveň sa však pravidelne opakujú naučené spevy (hlavne kvôli novým účastníkom). Keďže málo kantorov ovláda noty, je veľmi dôležitá kontrola a opakovanie, aby sa naučené spevy nezdeformovali. Deformácie nastávajú aj vtedy, keď sa niektorí kantori alebo kňazi so základným hudobným vzdelaním učia iba podľa nôt z kurzov. Na samotných kurzoch sa nezúčastnia, lebo to považujú za stratu času. Individualita človeka však spôsobuje, že aj obyčajná štvrťová nota môže mať v podaní troch ľudí iné metrum či intonačnú výšku. Dôkazom toho je i množstvo melodických a rytmických rozdielov v spevoch, hoci sa všetci odvolávajú na jeden spoločný Irmologion. Toto chápali i naši predkovia, keď sa vzdelávali v kantorských školách a usilovali sa o to, aby v každej farnosti bol „školený“ kantor.


Nie je kantor ako kantor

Kantor nemá byť iba „nejakým“ spevákom. Je to jeden z najbližších spolupracovníkov kňaza pri liturgii. Má byť príkladnou osobnosťou vo farskom spoločenstve. O to sa usilujeme i pri kantorských kurzoch. Preto okrem spevu chceme formovať osobnosti kantorov aj po stránke duchovnej a rozvíjať ich vzťah k nášmu obradu a cirkvi. Prínosom je možnosť zakúsiť spoločenstvo veriacich kresťanov, ktorí by sa možno stretávali na pútiach ako cudzí ľudia. Vďaka kurzom sa dnes môžu navzájom chápať a povzbudzovať v tejto službe.

Nesmierne nás teší, že záujem o tieto kurzy neupadá a že sa nájdu ľudia, ktorí sú síce rozdielni vekom, profesiou, záujmami, ale spája ich Duch lásky k Cirkvi, ktorý je hlavným iniciátorom tejto neľahkej služby.


Kontakty

V súčasnosti sa konajú kurzy na troch miestach:

Gréckokatolícka fara Košice-mesto - vyučuje p. Lucia Lovašová,

Chrám Svätého Ducha oo. redemptoristov v Michalovciach – vyučuje p. Marcela Zorvanová

Gréckokatolícka fara v Trebišove – vyučuje p. Marcela Zorvanová

Prípadní záujemcovia môžu prísť na ktorýkoľvek kurz.

Bližšie informácie: p. Lucia Lovašová - 0907 277128, 055 4603 759; p. Marcela Zorvanová - 0905 567433, 0911 711270.

 
Marcela Zorvanová
Zdroj: SLOVO 2006, č. 13.
Hlas pre Boha
22.07.2006 | Publicistika | SLOVO 2006, č. 13. | Čítanosť(6473)
Hlas pre Boha
Spievaj s pokorou v srdci alebo od kantorovania ku kantorovaniu
22.07.2006 | Rozhovory | SLOVO 2006, č. 13. | Čítanosť(18306)
Spievaj s pokorou v srdci alebo od kantorovania ku kantorovaniu

všetky súvisiace články (3) »

všetky súvisiace články (1) »

všetky súvisiace správy (1) »

Kantor
Čítanosť(9484)
Kantor
Spev
Čítanosť(9899)
Spev

všetky súvisiace heslá (4) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε