www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=328
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 18. január 2022     Meniny oslavuje: Bohdana

Zoεpédia - náhodný výber: Ateizmus, Cherubínska pieseň, Boh - Božie chcenie.     pohľadnice

04.09.2006 | | Čítanosť(4800)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Detstvo – základ osobnosti človeka

Detstvo – základ osobnosti človeka

Na túto tému zorganizoval v rakúskom Sonntagbergu v dňoch 31. marca až 2. apríla 2006 konferenciu pápežský Medzinárodný teologický inštitút pre štúdium manželstva a rodiny (ITI). ITI bol založený z iniciatívy Jána Pavla II. a vedie ho kardinál Christoph Schönborn. Na konferencii prednášali viaceré významné osobnosti..

Dva nosné referáty mali Prof. Michael Waldstein a Prof. Hanna-Barbara Gerl-Falkowitzová.

 

Prvý z nich bol na tému Deti a srdcia otcov.

V Evanjeliu sv. Lukáša čítame: „Sám pôjde pred ním s Eliášovým duchom a mocou, aby obrátil srdcia otcov k synom a neveriacich k múdrosti spravodlivých a pripravil Pánov dokonalý ľud“(Lk 1, 17).

Obrátenie sŕdc otcov je tak veľmi dôležité pre „veľký a hrozný Pánov deň“ (Mal 3, 23-24), aby sa odvrátila kliatba a privolalo požehnanie na krajinu.

Deti sú veľmi dôležité pre srdcia otcov, pretože sú výbornými učiteľmi svojich otcov, môžu ich naučiť veľa o význame života.

„Naša civilizácia utilitarizmu znamená produkciu a užívanie – je to civilizácia vecí a nie ľudí, civilizácia, v ktorej sa ľudské osoby používajú rovnako ako veci.“ (List Jána Pavla II. rodinám). Deti majú schopnosť formovať a oslobodiť srdcia svojich otcov v tejto ťažkej kultúrnej situácii. Sú bezmocné  v oblasti moci a materiálneho bohatstva. No sú úžasní odborníci v znalosti a praktizovaní lásky už od narodenia.

Chcú lásku a žiadajú si ju.
Majú lásku a dávajú ju.

Dokážu inšpirovať lásku v srdciach otcov.

Samozrejme, otcovia sa musia tomuto pozvaniu lásky otvoriť. Deti sú veľkými učiteľmi civilizácie lásky. Sú dôležitými učiteľmi pre srdcia svojich otcov. Keď otcovia obracajú svoje srdcia k deťom, majú úžitok z toho, čo ich deti učia. Srdcia otcov sú zasa dôležité pre deti, pretože otec hrá kľúčovú úlohu vo formácii osobnosti dieťaťa.

V súčasnosti je najväčšou škodou, že neodovzdávame naše kultúrne a náboženské dedičstvo vlastným deťom. Pri formácii dospievajúcich detí hrajú nesmierne dôležitú úlohu tri faktory. Prvým je neprítomnosť otcov, pretože ich srdcia sú obrátené k úsiliu nadobúdať bohatstvo a moc.

Druhým faktorom je sexuálna revolúcia. Konečným cieľom súčasného života je potešenie. Ničí sa spojenie medzi sexom a láskou, medzi sexom a plodením. Dospievajúce deti sú uvádzané do kultúry potešenia a zábavy namiesto do kultúry lásky.

Tretím faktorom je vznik nového druhu hudby špecificky pre tínedžerov, ktorý tvorí rozsiahly trh s obrovskými ziskami. Tínedžer bol „vytvorený“ zanedbávaním rodičov, ľahostajnosťou politikov a chamtivosťou obchodníkov. Deti sú ponechané samy na seba a na technické vymoženosti. Osoby, s ktorými sa deti často stretávajú v televízii, by rodičia možno k sebe domov nikdy nepozvali. Táto kultúra vrhá ostrý nôž medzi deti a rodičov.

Rodičia by mali tráviť oveľa viac času s deťmi a heslo „Time is money“ by mali zmeniť na „Time is life“.

Autor na záver radí: výborný spôsob, ako tráviť čas s deťmi, je čítať im nahlas z kníh. Na rozdiel od televízie tu máme voľbu – môžeme zvoliť knihu, hľadíme jeden na druhého a nie na niečo. Môžeme sa zastaviť a diskutovať o svojich dojmoch. Čítanie tvorí poklad spoločne zdieľaných predstáv a myšlienok, od ktorých závisí spoločný život rodiny.

 

Názov druhej prednášky znel Detstvo v postmodernej spoločnosti.

Postmoderná reakcia na tragické 20. storočie s dvomi totalitami v tomto období veľkej sebareflexie Európy sa sústredila na rozum a techniku.

Deti už nie sú darom, môžeme ich produkovať v laboratóriu, každé 3.- 4. dieťa zabíjame potratom, lekári v rámci prenatálnej diagnostiky často upozorňujú rodičov nie na konkrétne chyby plodu, ale na možné percento postihnutia! Deti majú dvoch otcov, biologického a sociálneho atď. Všetky tieto veci vyvolávajú zhrozenie.

Dieťa už nie je darom.

Človeka ovláda strach pred utrpením prípadného chorého dieťaťa a prenatálna diagnostika, aj keď má istý prínos a nie je úplne nemorálna, vytvára atmosféru nepokoja. Človek už nie je jednoducho dar, ktorý je tu, človek sa produkuje. V európskych ústavách je zakotvené defenzívne právo na život aj postihnutých detí. No takéto dieťa vyvoláva u súčasných matiek konflikt, do akej miery ho možno formovať, a to spôsobuje aj odmietanie prijať ho. Dnes sa presadzujú tzv. „humánne argumenty“, aby sme ušetrili postihnuté dieťa či starého človeka utrpenia, čo smeruje k potratu a eutanázii.

Prof. Gerl-Falkowitzová ďalej citovala myšlienky Romana Guardiniho. Dieťa je neznáma osobnosť, dieťa treba brať ako dar a rodičia ho musia celý život spoznávať, nie utvárať. Oni mu iba odovzdávajú základnú výbavu, ktorú však nemôžu nijako ovplyvniť. Je to tajomstvo nášho začiatku, potenciál vopred určených daností a toto tajomstvo počas života človeka nemizne, ba stále sa prehlbuje, aj keď sa stáva stále jasnejším. Asi v tom zmysle, že niekto chcel, aby som bol.

Deti sú vlastne najdúsi z kráľovského rodu, ktorý je viac ako rodičia, a spejú tam, odkiaľ vyšli – do Božieho raja. Boží raj je východiskom ľudskej existencie a deti sú podvedome stále v tomto raji, rodičia iba chránia jeho hranice. Tento raj počas nášho života stále beží s nami, ale ako stratený, čo spôsobuje podvedomý strach človeka. Náš pohľad do Božích očí je nezabudnuteľný a podvedomá bolesť z tejto straty je silnejšia, ako podvedomá radosť z lásky.

 
–zg-
Zdroj: Slovo 2006, č. 15.
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε