www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=329
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 12. august 2022     Meniny oslavuje: Darina

Zoεpédia - náhodný výber: Zástavy - cirkevné, Modlitby na kolenách, Encyklika.     pohľadnice

04.09.2006 | | Čítanosť(65535)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(69)

Korán

Korán

Korán je posvätnou knihou islamu a obsahuje zbierku textov prednášaných Muhammedom v priebehu viac ako dvadsiatich rokov jeho prorockej činnosti. Moslimovia ho považujú za Božie zjavenie a hlavný prameň či základný kameň islamského náboženstva podobne, ako kresťania vnímajú Bibliu. Pre moslimov je Korán hlavným zdrojom poznatkov o stvorení sveta, v ktorom žijeme, o stvorení ľudstva, ale predovšetkým o tom, ktorý to všetko stvoril.

Korán obsahuje náboženské, etické, právne, kultové a iné zásady a pravidlá konania moslimov. Oni považujú Korán za Bohom zjavenú pravdu. Podľa ortodoxného učenia islamu je Korán nestvorené Božie slovo existujúce od večnosti.

Korán bol zvestovaný v polovici 7. storočia prorokovi Muhammadov i od Boha prostredníctvom anjela Gabriela (podľa učenia islamu). Keď ho porovnáme s kresťanskou Bibliou, v ktorej časti Starého a Nového zákona pochádzajú z dôb od seba vzdialených viac než tisíc rokov, Korán sa zrodil počas asi dvadsiatich rokov Muhammadovej kazateľskej činnosti. Korán zostával po celú dobu posledným slovom a duchovným ťažiskom islamu. Delí sa na 114 kapitol (súr) chiliastického a morálne náučného obsahu, jednotlivé súry sa delia na verše, ktorých je v celom Koráne niekoľko tisíc.

Prorok Muhammad taktiež na naliehanie prvých moslimov podrobnejšie vysvetlil obsah slov Koránu. Z vysvetlení proroka potom vznikla v písomnej forme o dve storočia neskôr prorokova tradícia a prorokove výroky. Korán je považovaný za hlavný prameň islamského náboženstva a prorokova tradícia a výroky za druhý prameň v poradí. Korán predstavuje slová vnuknuté poslovi Muhammadovi Bohom a tradícia a výroky súbor slov a činov, ktoré prorok za svojho života povedal alebo vykonal.

Príbuznosť moslimského učenia s kresťanským a židovským je nesporná; Muhammad sám v určitých obdobiach svojho vývoja nadväzoval na biblický materiál a opieral sa o základné články predchádzajúcich monoteistických systémov. Svoje prorocké poslanie považoval za pokračovanie a dovŕšenie činnosti starozákonných prorokov a Ježiša, zároveň však zdôrazňoval, že jeho hlavnou úlohou je priniesť Arabom podobnú knihu zjavenia, akú majú židia a kresťania.

Základnou doktrínou Koránu je viera v jediného Boha. Prísny monoteizmus, nepripúšťajúci vôbec možnosť, že by nejaká iná bytosť mohla byť v niečom rovná jedinému Bohu, je preto hlavným rysom islamu. Korán pozná tri kategórie nadprirodzených bytostí: anjelov, džinov a satanov. V Koráne sú menom uvedení len traja anjeli: Gabriel, ktorý je stotožnený s „duchom od Boha“ a je tým, ktorý prináša Muhammadovi Korán, Mikail , o ktorom je len jedna zmienka, a Málik, ktorý je hlavným strážcom pekla.

Myšlienka konca sveta a posledného súdu je obsiahnutá už v najstarších častiach Koránu. Okrem Božej jedinosti je učenie o poslednom súde druhou veľkou doktrínou islamu. Hoci všeobecná predstava o konci sveta a vzkriesení po smrti je totožná s kresťanským a židovským učením, Korán obsahuje veľa odlišného od biblických popisov. Židovský a kresťanský vplyv na Korán je najzreteľnejší v rozprávaniach o starozákonných prorokoch a v christológi i. V Koráne je uvedený celý rad starozákonných postáv, napr. Dávid a Šalamún, Eliáš, Jób a Jonáš ...

Ježiš má v Koráne významné miesto, jeho výnimočné zrodenie je plne uznávané a je prirovnávaný k novému Adamovi. Muhammad ho pokladal za jedného z najväčších prorokov, ktorý dostal dar konať zázraky, zatiaľ čo samotnému Muhammadovi to bolo odoprené. Naproti tomu, Korán vehementne popiera Ježišovo božstvo a taktiež jeho smrť na kríži. Preto nie je uznávané ani kresťanské učenie o Trojici a o Mesiášovi Spasiteľovi.


Použitá literatúra: Korán, preklad Ivana Hrbeka, Odeon, 1991, Praha.

Zdroj: Slovo 2006, č. 15.

všetky súvisiace odkazy (2) »

Extrémizmus v islame
04.09.2006 | | Slovo 2006, č. 15. | Čítanosť(7596)
Extrémizmus v islame
Islam
04.09.2006 | | Slovo 2006, č. 15. | Čítanosť(6387)
Islam
Karikatúry
01.03.2006 | Publicistika | Slovo 05/2006 | Čítanosť(7329)
Karikatúry

všetky súvisiace články (5) »

všetky súvisiace heslá (1) »

 
chyby v článku (Terézia Kontová)
 
www (Terézia Kontová)
 
Re: www (Peter)
 
Re: www (peter)
 
Re: Re: www (Tereza Kontová)
 
Re: Re: Re: www (andreios)
 
Re: Re: Re: www (Jozef)
 
Re: Re: www (Martin)
 
Re: Re: Re: www (Jozef)
 
Re: Re: Re: Re: www (Martin)
 
Re: Re: Re: Re: www (Martin)
 
Re: Re: Re: Re: www (Martin)
 
Zaujimave video (Jozef)
 
islam a krestanstvo (Terézia Kontová, Bc.)
Re: (Zita)
 
Re: (Zita)
 
www.islam-sk.sk (Terézia Kontová, Bc.)
moj mail (Terézia Kontová, Bc.)
 
Re: moj mail (Jozef)
 
Re: Re: moj mail (Terézia Kontová, Bc.)
 
Re: Re: Re: moj mail (kaf)
 
Re: Re: Re: Re: moj mail (vojna krestanov v 20. storoci)
Re: Re: Re: moj mail (Administrátor)
 
Re: (jozef)
 
Re: Re: (Terézia Kontová)
 
Re: Re: Re: (Admin)
 
Re: Re: Re: Re: (Terézia Kontová)
 
komentáre (kaf)
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε