www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=330
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 18. január 2022     Meniny oslavuje: Bohdana

Zoεpédia - náhodný výber: Púť, putovanie, Syropôstna nedeľa, Biskup.     pohľadnice

04.09.2006 | | Čítanosť(6735)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

KYRILLOMETHODEON - 70 rokov

KYRILLOMETHODEON - 70 rokov

Sú na svete poklady

A jedným z  ;najobdivuhodnejších na planéte Zem je ten náš, kyrillometodský

Je obdivuhodné, ako sa uchoval, je nepochopiteľné, koľko je v ňom sily, pohody, nádeje a krásy...

 

Kyrillomethodeon – gréckokatolícky spevácky zbor pri Chráme Povýšenia sv. Kríža v Bratislave oslavuje 70. výročie svojho založenia. Po zriadení gréckokatolíckej farnosti v Bratislave v roku 1934 prešovským biskupom P.P.Gojdičom bol jej vedením a spravovaním poverený otec Jozef Haľko. Práve jeho manželka, učiteľka Emília Haľková, sa stala v r.1936 zakladateľkou zboru a jeho dlhoročnou zbormajst erkou. Medzi zakladajúcich členov patrili vysokoškoláci, ale aj ďalší veriaci, ktorí s horlivo sťou pristúpili k formovaniu tohto hudobného telesa. Od roku 1950, keď bola Gréckokatolícka cirkev v Československu&nbs p;zahnaná do ilegality, sa zbor odmlčal na celých 18 rokov. Po obnovení Gréckokatolíckej cirkvi v r.1968 však zbor svoju činnosť ihneď obnovil, opäť pod vedením pani Haľkovej. Po jej smrti v r. 1982 sa prechodne ujíma zboru Ing. Kornel Kutka, ktorý pre zákernú chorobu po roku zbor opúšťa. Vedenie zboru preberá Ing. Miron Petrašovič, ktorý viedol zbor do r. 1997. Pod jeho vedením sa začína zbor prejavovať i mimo farského chrámu. Dôkazom je duchovná akadémia pri príležitosti návštevy pápeža Jána Pavla II., slávnostne koncerty na Bratislavskom hrade, vystúpenie v rakúskom Wolfsthali, púť v Šaštíne, vernisáže výstav s cyrilo- metodskou tematikou, dva zájazdy do Vatikánu spojené so spievaním liturgie východného obradu, v jednom prípade za osobnej účasti pápeža Jana Pavla II., viacnásobná účasť na festivaloch v Košiciach i v Bratislave a iné.

Zbor KYRILLOMETHODEON sa postupne vykryštalizoval na&n bsp;teleso, ktorého poslaním je všestranne šíriť tradíciu byzantsko-slovanského liturgického spevu. Veľkou duchovnou vzpruhou v tomto úsilí sa stala aj výzva pápeža Jana Pavla II. na zachovanie tohto obradu, ktorý počas svojej návštevy Slovenska, okrem iného, povedal: „ Bratia a sestry východného obradu, po storočia ste si zachovali svoju liturgiu a nahromadili bohaté duchovné dedičstvo, ktoré obohacuje Cirkev.“

Po smrti Ing. Petrašoviča sa ujal zboru nový zbormajster Štefan Ladižinský. Od tej doby zbor KYRILLOMETHODEON zaz namenal pozoruhodný kvalitatívny rast. Zároveň sa začala aj spolupráca s novou mladou dirigentkou Taťjanou Kanišákovou.

V súčasnosti stojí na čele zboru mladý profesionálny dirige nt Adrian Kokoš. Pod jeho vedením neustále rastie interpretačná úroveň telesa a jeho repertoár sa obohatil jednak o diela klasikov sakrálnej hudby východného obradu, jednak o nové kompozície na cirkevnoslovanské liturgické texty hlavne z pera dlhoročného spolupracovníka zboru hudobného skladateľa a zbormajstra Štefana Ladižinského. On je aj autorom jediného a prvého štvorhlasého znenia Liturgie sv. Jána Zlatoustého, napísaného na základe melodiky Prešovskej eparchie.

...o tom je naše spievanie...

...aj keď spievame v chráme, aj keď náš spev vynášame za múry chrámu...

...aby doznel v chráme ľudských sŕdc.

... aj preto sme spievali v Bratislave, Devíne, Prešove, na košických festivaloch, v rakúskom Wolfthali, Šaštíne, Poprade, Cíferi, Trnave, Nitre, Kútoch, Sečovciach, Telgárte, na Kráľovej Holi, v maďarskom Mariapocsi, v Ríme pri odovzdaní vianočného stromčeka na Námestí sv. Petra, Russicume, v St. Maria Maggiore i v Bazilike sv. Petra pri liturgii so Svätým Otcom pri príležitosti 350. výročia Užhorodskej únie.  

 
/M.S./
Zdroj: Slovo 2006, č. 15.

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε