www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=331
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 3. február 2023     Meniny oslavuje: Blažej

Zoεpédia - náhodný výber: Bona fide, Liturgické gestá - b..., Ikona.     pohľadnice

04.09.2006 | | Mgr. Juraj Gradoš | Čítanosť(5806)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Extrém

Extrém

Svätý apoštol Ján Evanjelista v svojej Apokalypse píše v liste laodicejskej cirkvi: „Poznám tvoje skutky, že nie si ani studený, ani horúci. Kiež by si bol studený alebo horúci! Takto, že si vlažný, ani horúci, ani studený, už-už ťa vypľúvam z úst“ (Zjv 3, 15-16). Možno si mnohí kresťanskí extrémisti zobrali za svoje motto práve túto stať Svätého písma. Ale ako to naozaj je?

Extrémizmus nemožno jednoznačne označiť ani za dobrý, ani za zlý. Tento jeho charakter mu dáva jeho obsah a forma. Kresťan a vôbec každý veriaci má byť extrémistom. A k tomu nás priamo či nepriamo nabáda aj sám Ježiš Kristus. Ale Kristov extrémizmus je v niečom inom: „Milovať budeš Pána, svojho Boha, z celého svojho srdca, z celej svojej duše, zo všetkých svojich síl a z celej svojej mysle a svojho blížneho ako seba samého“ (Lk 10, 27). Toto je extrémizmus viery, lebo človek nemôže „slúžiť dvom pánom; pretože buď jedného bude nenávidieť a druhého milovať, alebo jedného sa bude pridŕžať a druhým bude opovrhovať“ (Lk 16, 13).

Ak takto vnímame obsah extrémizmu ako našej stopercentnej snahy prikloniť sa k Bohu, prijať svoj kríž a kráčať za svojou spásou s očami upretými na Krista, je to extrémizmus, ktorý by som prial každému človeku. Zároveň však možno povedať, že ak som extrémista v obsahu, tak v tomto jedinom prípade forma nie je dôležitá. Už totiž sám obsah vyberá a určuje spôsob žitia takéhoto človeka. A jeho výsledok? Spása a svätosť.

Ale mnohí poňali extrémizmus ináč. Prekrútili slová Písma, dali im nielen iný obsah, ale v duchu „účel svätí prostriedky“ kráčali k vlastnej záhube. Týchto extrémistov v dejinách možno nájsť tisíce a možno aj milióny. A to nehovorím len o kresťanoch, ale o každom náboženstve či svetonázore. Čo majú všetci títo extrémisti spoločné? Nik z nich skutočne nehľadal Boha, ale seba a svoje záujmy. A tu možno rozprávať o všetkých druhoch extrémizmu počnúc falošnými mesiášmi u židov, svätou vojnou u moslimov, križiakmi u kresťanov, cez inkvizície, násilné pokresťančovanie Indiánov za cenu krvi miliónov domorodcov... Väčšina z toho, čoho príčinou bolo kresťanstvo, viedla pápeža Jána Pavla II. k pokániu a prosbe o odpustenie za krivdy, ktoré sa v mene viery a Cirkvi napáchali za dve tisícky rokov.

Toto všetko je nám ale vzdialené. Ani komunisti sa neriadili svojou „bibliou“. Mnohé jej state, ktoré im nevyhovovali, jednoducho zakázali. Vybrali si len to, čo bolo „dobré“. A v mene tohto „dobra“ v gulagoch umierali milióny a vo väzniciach zaživa hnili státisíce tých, ktorým toto „dobro“ prinášali.

Dnešný svet však používa slovo extrémizmus na označenie niečoho, čo je proti demokracii a spoločnosti ako takej a násilne presadzuje svoje idey. Tak máme vo Veľkej Británii írsky katolícky extrémizmus, hoci s kresťanstvom má zabíjanie pramálo spoločného, v moslimskom svete islamský fundamentalizmus, hoci Korán odsudzuje takého násilie, v Izraeli štátny terorizmus, v ... Tu si doplňte akýkoľvek kút sveta, kde sa porušujú práva čo len jedného človeka pre akúsi ideu. A hoci je najlepšia a najušľachtilejšia, ak sú prostriedky na jej presadenie zamerané proti čo len jednému človeku, stáva sa extrémizmom, ktorý by mal zmiznúť z civilizovaného a Boha hľadajúceho sveta.

Ani v mene Boha, ani v mene „dobra“, spravodlivosti, spoločnosti nemožno siahnuť na to, čo mi nepatrí. Moja sloboda sa končí tam, kde sa začína sloboda druhého. Moje právo hlásať svoj názor sa končí tam, kde sa začína názor druhého. A aj keby bolo v Európe trikrá t viac mešít než kresťanských chrámov, aj keby z kresťanov zostala len hŕstka uprostred miliárd pozemšťanov, nemáme právo vtláčať iným svoju vôľu. Môžeme len svojím svedectvom a životom ukazovať svoju vieru a ňou cestu k Bohu.

A pre tých, ktorí chcú ísť po Kristovej ceste a stať sa pravými extrémistami viery, mám zopár rád od neho samého, aby nestratili vieru, aj keď ich bude málo, lebo:

„Neboj sa, maličké stádo, lebo vášmu Otcovi sa zapáčilo dať vám kráľovstvo“ (Lk 12, 32).

„Vy ste soľ zeme. Ak soľ stratí chuť, čím ju osolia?!“ (Mt 5, 13a) – a soli stačí málo, aby bolo jedlo chutné.

„Vy však máte aj všetky vlasy na hlave spočítané. Nebojte sa teda, vy ste cennejší ako mnoho vrabcov“ (Mt 10, 30-31).

„Ja som s vami po všetky dni až do skončenia sveta“ (Mt 28, 20b).

Zdroj: Slovo 2006, č. 15.
Autor: Mgr. Juraj Gradoš - všetky články od tohto autora (75)
Extrémizmus v islame
04.09.2006 | | Slovo 2006, č. 15. | Čítanosť(7624)
Extrémizmus v islame

všetky súvisiace články (2) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε