www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=335
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 12. august 2022     Meniny oslavuje: Darina

Zoεpédia - náhodný výber: Boh - Božie milosrde..., Antiseminitizmus, Kathizmalión, sedale....     pohľadnice

04.09.2006 | | Mgr. Peter Laca | Čítanosť(6484)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Svätý Otec Benedikt XVI. a jeho encyklika

Svätý Otec Benedikt XVI. a jeho encyklika

Benedikt XVI. zverejnil po deviatich mesiacoch v úrade prvú encykliku s názvom Boh je láska. Od konzervatívneho Benedikta XVI. sa iste očakávalo, že sa bude vo svojej prvej encyklike venovať kontroverzným témam, ktoré často spomínal v kázňach a príhovoroch, napríklad bioetika alebo „diktatúra relativizmu“. Nestalo sa. Benedikt XVI. si ako tému vybral lásku a dobročinnosť a mnohých vysokých predstaviteľov Vatikánu i širokú verejnosť prekvapil.

Prvá časť geniálnym spôsobom vyjasňuje pojem eros. Erotická láska sa chápe ako sex. Pápež však pripomína, že sex môže byť len jedným z jej prejavov. Jej podstatou je však túžba po extáze, výstup do výšok. Niekto to robí sexom, iný kultom tela, iný zasa drogami alebo inými deštruktívnymi formami pôžitkov. Preto táto láska potrebuje očistu a vyváženia cez lásku agapeickú. „Láska je jedinečná skutočnosť obsahujúca i ďalšie skutočnosti,“ konštatuje ďalej dokument, v ktorom pápež uznáva i fyzickú lásku medzi mužom a ženou. Zároveň však odsudzuje „klamstvo“ lásky poníženej iba na sexuálny styk. Láska má smerovať k spojeniu tela a ducha manželstvom, v ktorom muž a žena napĺňajú svoj „hlboký osud.“

Druhá časť zasa pripomína základnú definíciu kresťanstva a Cirkvi. Ak Cirkev bude inštitúciou lásky, potom jej prínos bude nesporný. Musia si to uvedomiť ateistické režimy, ale aj veriaci jednotlivci.

Osobný akt lásky, ktorý pochádza od Boha, sa musí vyjadriť aj v Cirkvi. Základný prejav viery Cirkvi teda musí byť láska. A táto tzv. „caritas“ nie je iba organizáciou ako iné humanitárne organizácie, ale vyjadrením najhlbšieho aktu osobnej lásky, ktorú Boh stvoril v našom srdci. „Ak sme priateľmi Ježiša a ak sa toto priateľstvo pre nás stane dôležitým, začneme milovať tých, ktorých miluje Ježiš a ktorí potrebujú našu pomoc.“

Encyklika „Boh je láska“ je bezpochyby dobrým čítaním. Nenesie ani náznaky tzv. kuriálneho štýlu. Číta sa teda ľahko a je veľmi zrozumiteľná aj pre laického čitateľa.

Zdroj: Slovo 2006, č. 16.
Autor: Mgr. Peter Laca - všetky články od tohto autora (3)

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε