www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=336
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 12. august 2022     Meniny oslavuje: Darina

Zoεpédia - náhodný výber: Boh - Božia dobrotiv..., Anjel, Triteizmus.     pohľadnice

04.09.2006 | | PhDr. Miroslava Gavurová | Čítanosť(7128)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Hitlerove pokusy s eutanáziou

Hitlerove pokusy s eutanáziou
Akcia T4

 „Boh odišiel v roku 1941,“ povedal Emanuel Levinas, francúzsky filozof a teológ.

Možno Boh odišiel už skôr. Už v októbri roku 1939, na začiatku vojnového besnenia, nariadil Hitler plošné zabíjanie z milosti, ktoré sa týkalo chorých a postihnutých. Pod názvom Akcia T4 sa uskutočnila eutanázia novorodencov a veľmi malých detí s príznakmi mentálnej retardácie, fyzickej deformácie alebo inými symptómami prezentovanými v špeciálnom

Dotazníku ríšskeho ministerstva zdravotníctva.

Červené plus, modré mínus

Rozhodnutie, či je „život hodný života“, či dieťa ponechať nažive, bolo na troch lekárskych expertoch, výlučne na báze dotazníka, bez akejkoľvek prehliadky, vyšetrenia alebo bez prečítania lekárskych záznamov. Každý z odborníkov doplnil do kolónky  Spôsob liečby v osobitnom formulári jedno z dvoch znamienok: červené plus znamenalo rozhodnutie zabiť, modré mínus znamenalo život. Tri zhodné symboly plus vyústili do vydania príkazu na eutanáziu a presunutia detí na špeciálne detské oddelenie, kde ich usmrtili injekciou alebo postupným vyhladovaním. Rozhodnutie muselo byť jednohlasné; ak také nebolo, dieťa sa ďalej pozorovalo a neskôr sa opäť podrobilo skúmaniu, aby mohol byť vynesený jednohlasný rozsudok.

Tu sú ďalší...

Čoskoro sa detská eutanázia rozšírila aj na dospelých a dotazníky sa distribuovali do psychiatrických ústavov, nemocníc a všade tam, kde sa starali o dlhodobo chorých. Bolo vytvorených šesť centier na zabíjanie, vrátane neslávne známej psychiatrickej liečebne v Hadamare. Program eutanázie riadil príslušník jednotiek SS Christian Wirth, známy pod prezývkou Barbar Christian. Bývalé väzenie v Brandenburgu bolo tiež prestavané na centrum zabíjania a vykonali sa v ňom prvé experimentálne splyňovania. Plynové komory boli maskované ako sprchy, ktoré však nacisti hermeticky uzavreli a pospájali rúrkami na oxid uhličitý. Pacientov zväčša omámili liekmi, a potom ich nahých zaviedli do plynových komôr. Každé zabíjacie centrum zahŕňalo aj krematórium, kde telá likvidovali. Rodinám povedali, že príčinou smrti bolo zlyhanie srdca alebo zápal pľúc. Ale očividný nárast smrti postihnutých a charakteristický pach dymu vyvolal podozrenie a strach. V Hadamare dokonca miestne deti pokrikovali na autobusy s novými pacientmi vety ako: „Tu sú ďalší na spálenie!“

Čistá vražda

Reakciou verejnosti bola napríklad kázeň munsterského katolíckeho biskupa Clemensa von Galena 3.augusta 1941: „Program eutanázie je čistou vraždou. Vyzývam nemeckých katolíkov, aby sa stiahli z vplyvu nacistov, aby neboli kontaminovaní ich myslením a hriešnym správaním.“ Výsledkom bolo, že Hitler 23. augusta Akciu T4 suspendoval, no už v tom čase jej padlo za obeť stotisíc pacientov. Biskupa sa síce nedotkli, aby sa z neho nestal mučeník; troch kňazov, ktorí rozširovali jeho kázeň, však popravili. Program v tichosti pokračoval ďalej bez splyňovania, zväčša za pomoci drog a vyhladovania. Lekári boli povzbudzovaní, aby sa rozhodli pre smrť všade tam, kde eutanázia prichádzala do úvahy.

Odrazový mostík pre „koncentráky“

Skúsenosť, ktorú nacisti získali v centrách na zabíjanie počas programu eutanázie, im nakoniec poslúžila pri budovaní obrovských vyhladzovacích táborov, napr. v Auschwitzi, teda v poľskom Osvienčime, alebo v Treblin ke, s cieľom vyhubiť celú židovskú populáciu v Európe. Wirth a ďalší velitelia centier zabíjania sa stali veliteľmi vyhladzovacích koncentračných táborov.

Zdroj: Slovo 2006, č. 16.
Autor: PhDr. Miroslava Gavurová - všetky články od tohto autora (1)
Nikto na to nemá právo
04.09.2006 | | Slovo 2006, č. 16. | Čítanosť(6753)
Nikto na to nemá právo

všetky súvisiace články (2) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε