www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=337
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 9. február 2023     Meniny oslavuje: Zdenko

Zoεpédia - náhodný výber: Kánon, Mariánska úcta pod o..., Solea.     pohľadnice

04.09.2006 | | Mgr. Drahomíra Kolesárová | Čítanosť(8507)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Meno získané životom

Meno získané životom

Meno je zvláštny fenomén. Označuje osobu človeka. Je jeho znakom, identifikuje ho i zastupuje. Ako ho vníma o. Jozef Zorvan? Neodmietol ponuku a napriek zaneprázdnenosti sa ochotne rozhovoril na túto tému.

 
 

Ešte v nedávnej dobe mnohí (hlavne katolíci) dávali svojim deťom mená podľa mien svätcov. Táto tendencia veľmi zreteľne ustupuje, skôr sa vyberajú mená podľa filmových hviezd. Má v dnešnej dobe zmysel dať meno svojmu dieťaťu podľa niektorého z patrónov?

Meno vždy dáva ten, kto je pánom. Napr. Boh dal meno človekovi. Zvieratám a rastlinám dal meno človek.

Židia majú vo väčšine prípadov na začiatku či na konci svojho mena meno Boha, lebo ich Pánom bol Boh. EL = Boh /Michael, Samuel, Elkána, Eliáš…/ JAH = Pán / Jeremjahú, Jehošua, chanan, Joel…/

V babylonskom zajatí dal kráľ Nabuchodonozor Židom nové mená, aby naznačil, kto je ich pánom. Spomínajú sa Daniel, Ananijah, Azarijah a Mizael, ktorýchpo kráľovom nariadení premenovali na Baltazár, Sidrach, Misach a Abdenago (podľa babylonských bohov). O 400 rokov neskôr, v časoch gréckej nadvlády, si, naopak, Židia sami pogréčťovali svoje mená podľa gréckych bohov a hrdinov (napr. Iason…). Je to otázka zachovania si viery v danom kultúrno-spoločenskom prostredí.

Keď sú dnes kresťania nespokojní s menom, ktoré súvisí s Bohom, svedčí to o ich nevedomosti a slabej viere. Ak vyberajú meno pre svoje deti podľa filmových, športových či speváckych hviezd, poukazuje to na skutočnosť, aký vzor si zvolili a čo má pre nich hodnotu. Poukazujú na to, kto je pánom ich života.

 

Môže niečo ponúknuť patrón, ktorého meno človek nosí?

Je to pozitívny vzor a príhovorca v nebi.

 

Má meno ako v podstate akékoľvek iné slovo vôbec nejakú hodnotu?

Ľudia v dnešnej dobe veľmi málo rozumejú, čo znamenajú jednotlivé mená. Meno totiž nesie určité posolstvo, niečo, čo sprevádza okolnosti narodenia dieťaťa alebo očakávania spojené s jeho životom. Napríklad: Jehošua = Jahve spasí.

 

Vo Svätom písme nájdeme veľa biblických postáv s výnimočnými menami. Ktorá postava vás v súvislosti s menom najviac zaujala? Prečo?

Veľmi zaujímavé je to, ako Boh mení mená ľudí, ktorým dáva dôležitú úlohu v dejinách spásy. Napr. meno Jakub znamená ľstivý, podvodník (a presne taký aj bol). Boh sa ho ujíma, mení mu srdce aj meno a nazýva ho Izrael - mocný s Bohom. A tak mení ľstivého človeka na Božieho služobníka. To meno vyjadruje aj skúsenosť vyvoleného národa, ktorý sa nazýva podľa neho - Izrael. Keď sú s Bohom, sú silní. Keď ho však opustili, boli slabí a prehrávali.

 

Ako chápal vyvolený národ fenomén mena?

Poznať niečie meno znamená mať k nemu vzťah, poznať ho. Poznať Božie meno znamená žiť s ním. Židia meno nedávali podľa toho, či pasuje, alebo je moderné. Dávali ho podľa okolností. Pri mene človeka väčšinou spomínali aj jeho otca a pridávali „syn toho a toho“. Syn = bar.   Napr. Šimon, syn Jánov – Šemone bar Jóna. Bartimej, Bartolomej, Barabáš atď.

 

Môže aj dnes vniesť meno do života človeka niečo významné?

Ak to meno má nejaký význam a človek si je toho vedomý, môže naplniť životom jeho posolstvo. Podobne si aj rehoľníci pri skladaní sľubov vyvolia meno podľa vzoru, ktorý chcú nasledovať.

 

Mnohí ľudia sa hanbia za svoje meno alebo sa im nepáči, najradšej by ho vymenili.

Sami sme si meno nevyberali, ale je naším životným poslaním robiť dobré meno Bohu, Cirkvi i svojej rodine. Naopak, človek môže mať aj meno veľkého svätca, a pritom žije tak, že sa ľudia kvôli nemu rúhajú Božiemu menu.

 

A čo prezývky? Aký postoj by mal človek zaujať k tomuto problému?

Istý židovský midráš hovorí: „Človek nosí tri mená. Prvé, ktoré mu dali rodičia. Druhé, ktoré mu dali ľudia. Tretie, ktoré si získal svojím životom sám. Najdôležitejšie z týchto je to tretie.“

 
Máte viacero detí. Čím ste sa riadili pri výbere ich mien? Čo bolo v tejto súvislosti pre vás najdôležitejšie?

Mám dvoch synov a dve dcéry. Najstarší je Samuel. Uvedomoval som si svoju hriešnosť a nehodnosť byť otcom, preto som videl, že tento syn je dar od Boha. Druhá je Jana, teda Bohom milovaná. Tretí je Jozef, kvôli Jozefom zo Starého a Nového zákona, ktorí boli veľkými hrdinami viery a mali veľký vplyv aj na moje smerovanie. Štvrtá je Kristína, teda patriaca Kristovi.

 

Váš patrón je sv. Jozef. Spomeniete si niekedy naňho? Máte s jeho príhovorom nejakú živú osobnú skúsenosť?

Páčia sa mi obaja Jozefovia v Svätom písme. Vidím, že potrebujem byť spravodlivý a verný ako Jozef Egyptský a potrebujem sa stať takým otcom a manželom, akým bol Ježišov pestún. Modlím sa k nemu s týmto úmyslom.

 

za rozhovor ďakuje Dada Kolesárová

Zdroj: Slovo 2006, č. 16.
Autor: Mgr. Drahomíra Kolesárová - všetky články od tohto autora (18)
Najdôležitejšie meno na svete
16.10.2010 | Duchovné články | Čítanosť(4651)
Najdôležitejšie meno na svete
Vyberte si meno
11.10.2006 | Spiritualita | Slovo 2006, č. 16. | Čítanosť(8027)
Vyberte si meno
Meno Boha Najvyššieho
04.09.2006 | | Slovo 2006, č. 16. | Čítanosť(8831)
Meno Boha Najvyššieho

všetky súvisiace články (5) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε