www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=338
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 14. august 2022     Meniny oslavuje: Mojmír

Zoεpédia - náhodný výber: Diskos, Čtec a spevák, Veľký pondelok.     pohľadnice

04.09.2006 | | Mgr. Juraj Gradoš | Čítanosť(20931)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Meno na celý život

Meno na celý život

„Nemám rada, keď sa ľudia stále pozastavujú nad tým a debatujú o tom, prečo sa naša dcéra volá Apple. Je to len a len naša vec, ako sa volá naše dieťa. Nám sa to tak páči. A koniec," vyhlásila hollywoodska herečka Gwyneth Paltrowová v denníku Daily Mail.

Dávať svojim deťom netradičné mená však nie je len výsadou celebrít. Zo štúdie firmy vyrábajúcej predmety pre dojčatá vyplýva, že počet atypických mien v Británii vzrástol za 12 mesiacoch o 20 percent. Podľa TASR už nie je výnimkou natrafiť na Ikeu, Caramel alebo Sunshine ( Slnečnú žiaru).

Kým v Anglicku dokonca nie je nezvyčajná Pepper (Paprika) či Apricot (Marhuľa), u nás sa nič podobné nestáva, a preto sa takéto mená ani v štatistikách nevyskytujú.

Márie a Kataríny: rarita

Podľa štatistík je u nás stále najviac Márií (269 256) a Jánov (204 424). Tieto mená však dávajú rodičia svojim deťom zriedkavejšie a na prvej priečke sú najmä vďaka staršej generácii. Potvrdzuje to aj Mária Dugovičová z Matričného úradu v Petržalke: „Nie je nič nezvyčajné, ak si rodičia prídu zapísať, napríklad, Sofiu alebo Sáru. Skôr sú raritou Márie alebo Kataríny."

Štatistické údaje hovoria jasne. Podľa centrálneho registra obyvateľov ČSFR boli u nás najobľúbenejšie ženské mená Mária, Anna, Jana a Eva. Najpoužívanejšie mužské mená boli Jozef, Ján, Peter a Juraj. Pred piatimi rokmi už dávali rodičia svojim narodeným potomkom najčastejšie mená Martin, Patrik či Samuel, u dievčat prevládali mená Kristína, Natália či Viktória. Meno Mária bolo až na 34. a Ján až na 29. mieste. Nastupovala vlna mien ako Vanesa, Sára, Patrícia. V roku 2001 sa „skokanom roka" stala Ema, o rok neskôr zasa Sofia, v roku 2003 to bolo pri chlapčenských menách Alex. Za rok 2005 sa ženské meno Mária v zozname päťdesiatich mien, ktoré rodičia najčastejšie dávali svojim deťom, nevyskytuje ani raz.

Najpoužívanejšie ženské a mužské mená podľa poradia:Mária, Anna, Zuzana, Katarína, Eva, Jana, Helena, Alžbeta, Marta, Monika / Ján, Jozef, Peter, Štefan, Milan, Martin, Michal, Miroslav, Ladislav, František.

Jozefov či Jánov suverénne predbehol Samuel (836), za ním nasleduje Martin (588), Jakub (573), Tomáš (530) a Adam (487). Medzi dievčenskými menami je najpopulárnejšia Viktória (426). Potom je to Natália (398), Kristína (357), Ema (352) a Simona (337), veľmi populárne sú aj mená Laura, Vanesa či Tamara.

Popularita mien sa mení

Popularita mien sa stále mení. Milan Majtán z Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra o trendoch v minulosti hovorí: „Napríklad do 19. storočia bolo v evanjelických rodinách veľmi používané meno Ján, Paľo, Mišo. V katolíckych rodinách bol zasa najpopulárnejší Jozef." Aj on potvrdzuje, že „za posledných päťdesiat rokov sa to veľmi prudko mení, takisto ako sa mení celá spoločnosť." V súčasnosti podľa neho platí: „Čím západnejšie meno, tým modernejšie."

V materských či v základných školách to cítiť najväčšmi. Vychovávateľka Soňa Vacherová z materskej školy v bratislavskej Petržalke potvrdzuje, že Jánov a Petrov, Zuzán a Ján ubúda: „Mali sme tu, napríklad, chlapca Harryho, Kevina, ale aj Teda. Taktiež sa jeden chlapček volal Benjamín, no rodičia si želali, aby sme jeho meno vyslovovali po anglicky, hoci obaja boli Slováci." Veronika Paceltová z materskej školy v Nitre súhlasí: „Skutočne je to rôznorodé. Máme tu Vanesu, Viktóriu, Dávida, Sofiu alebo Olivera. Obľúbené meno pre chlapcov je aj Jakub."

Prečo sa zo zoznamov, zápisov v matrikách vytrácajú slovenské mená? Podľa štatistík boli v ostatnej dobe obľúbené mená Kristína, Vanesa, Dominika, Viktória, Sofia alebo Samuel, Martin, Patrik, Adam.

Nie všetko sa vždy dá

V Texase dali rodičia svojim dcéram mená ako Cigaretka, Pneumómia (Zápal pľúc) alebo Astma, v Brazílii Čiarka, Bodka, Zátvorka, Pomlčka. Sú to absurdné prípady.

Na Slovensku sa v súčasnosti používa približne 1500 mien. Ak sa však meno v zozname najpoužívanejších neobjavuje, rodičia musia požiadať o súhlas veľvyslanectvo príslušnej krajiny, z ktorej meno pochádza.

Vymyslené meno na matrike zapísať nemôžu. Dugovičová to vysvetľuje: „Stalo sa, že rodičia chceli vyslovene mužským menom pomenovať dievča. Napríklad sa to stalo pri mene Mohamed. Vtedy to musíme odmietnuť." A Mária Fuňáková dodáva: „Kuriózne mená nemôžeme zapísať, ak nie sú zákonom povolené. Nedávno chceli zapísať meno Pamélia, no nie je v súlade so slovenským pravopisom."

Najrozšírenejšie meno: Anna

Najrozšírenejšie meno na svete je Anna. Toto meno nosí vraj 95 miliónov žien a dievčat z rozličných krajín našej planéty.

Japonskí štatistici spočítali, že počet v krajine používaných mien prekračuje 100 000. V susednej Číne je ich len 300. Obyvatelia Barmy nemajú priezviská, iba mená. Pred menom sa uvádza vek a spoločenské postavenie. Na pomenovanie 37 miliónov obyvateľov sa používa iba 80 mien.

Zdroj: Slovo 2006, č. 16.
Autor: Mgr. Juraj Gradoš - všetky články od tohto autora (75)
Najdôležitejšie meno na svete
16.10.2010 | Duchovné články | Čítanosť(4593)
Najdôležitejšie meno na svete
Vyberte si meno
11.10.2006 | Spiritualita | Slovo 2006, č. 16. | Čítanosť(7974)
Vyberte si meno
Meno Boha Najvyššieho
04.09.2006 | | Slovo 2006, č. 16. | Čítanosť(8731)
Meno Boha Najvyššieho

všetky súvisiace články (5) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε