www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=339
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 31. marec 2023     Meniny oslavuje: Benjamín

Zoεpédia - náhodný výber: Akaftistnik, Boží Duch v tebe vol..., Bohoslužobné rúcha.     pohľadnice

04.09.2006 | | JUDr. Alexander Nemec | Čítanosť(6815)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Nikto na to nemá právo

Nikto na to nemá právo

Každý človek vie, že raz zomrie. Preto si celkom pochopiteľne želá, aby smrť prišla až na záver dlhého, chorobami nesužovaného života. Aby bola nielen rýchla, ale predovšetkým bezbolestná. Chceli by sme odísť z tohto sveta, ako sa hovorí, až príde náš čas. Kto z ľudí má však právo nastavovať ručičky hodín?


Dobrá smrť

Je pravdou, že umieranie býva neraz bolestné a nekonečne dlhé. V prípade predlžovania života v útrapách môže vzniknúť dilema z pohľadu na život chorého – či ešte byť, alebo už nebyť.

V tomto kontexte neudivuje, že sa stále častejšie objavuje myšlienka eutanázie, ktorá sa niekomu môže zdať humánnym, citlivým a spasiteľným riešením.

Etymologický význam gréckeho slova eutanázia (eu – dobrá, thanos – smrť) je dobrá smrť. Stanoviská a názory vyjadrované na eutanáziu sú rozporné. Tie, ktoré za určitých okolností pripúšťajú upustenie od život udržujúcich prostriedkov vo vrcholnom štádiu choroby alebo pripúšťajú miernenie bolesti s použitím bolesť tlmiacich dávok vedúcich k skráteniu života chorého, často argumentujú právom človeka rozhodnúť sa pre smrť. Takáto argumentácia však neobstojí, pretože objektívne právo neobsahuje právo na smrť.

Kresťan vie, že najlepšou prípravou na smrť je príprava cnostným životom. Život je postupné odkrývanie pravdy lásky, a to platí osobitne v čase umierania, keď je ťažko chorý mimoriadne otvorený empatickej prítomnosti svojich blízkych a ošetrujúceho personálu.


Diagnóza: Človek

Život i umieranie prebieha v  telesnej, duševnej a sociálnej rovine. Obvykle sa umieranie na  sociálnej a psychickej rovine začína oveľa skôr, než nastane vrcholné štádium choroby. Vážne chorý pacient je chorobou vytrhnutý z pracovného kolektívu a ďalších spoločenských a rodinných kontaktov, kde mal svoje postavenia a poslanie. Ako pacient sa ocitne v anonymnom nemocničnom prostredí, pre ktoré je vlastná mašinéria diagnosticko-terapeutický ch algoritmov, a  človek môže mať pocit, že už existuje len ako prípad, diagnóza alebo choroba.

Na sociálnej smrti má svoj podiel aj ľahostajnosť príbuzných, priateľov, kolegov, ktorí nechcú byť konfrontovaní s utrpením a umieraním, lebo si na tieto otázky nedokážu dať vo svojom svedomí správnu odpoveď. Preto sa snažia z tejto situácie uniknúť a nechávajú trpiaceho opusteného v zajatí svojich myšlienok.

Všetky situácie ťažko zvládnuteľnej fyzickej bolesti, a predovšetkým osamotenosť vo svojom údele, bývajú príčinou strachu až beznádeje a zapríčiňujú psychickú smrť chorého. Túto ťažkú situáciu sa môže snažiť riešiť únikom vo forme samovraždy alebo eutanázie.


Život a smrť

Eutanázia vo forme aktívneho usmrtenia pacienta (pod zámienkou bezcennosti jeho života alebo tzv. milosrdného skrátenia múk umierania) je mimo diskusie lekárskej etiky, morálky a práva. V tejto podobe napĺňa skutkovú podstatu trestného činu úmyselného usmrtenia – vraždy. Neobstojí ani alibi súhlasu, prípadne požiadanie samotného pacienta o eutanáziu.

Predmetom právnej ochrany sú predovšetkým základné ľudské práva a slobody. Najdôležitejším je právo každého človeka na život, ktorý je najvyššou hodnotnou. Proti životu stojí smrť ako poznaná biologická nevyhnutnosť, ktorá nie je zákonom chránenou hodnotou.


Subjektívne hodnotenie

Miera únosnosti individuálneho utrpenia závisí od charakteru osobnosti a hodnotových predstáv postihnutého. Nikto iný ich nemôže hodnotiť. Ani sám trpiaci v takejto situácii (vzhľadom na všetky okolnosti) nemôže s istotou vylúčiť, či za jeho prianím po rýchlom konci nie je strach z ďalších bolestí, depresie, samoty, alebo dokonca prianie uľahčiť situáciu svojmu okoliu.

Kresťan sa smie utrpeniu brániť, smie mu predísť a smie sa ho  zbaviť. V chorobe má povinnosť voči svojmu telu ako chrámu Svätého Ducha vyhľadať pomoc lekára. Ale nikdy nesmie za cenu duše zachrániť telo od utrpenia. Vrcholom kresťanstva je dobrovoľne brať na seba utrpenie z lásky k Bohu. Filozofovanie nad touto pravdou, ktorú by chcel niekto spochybniť, je obyčajnou neverou. Navyše, utrpenie nemusí byť vždy trestom za osobný hriech. Boh dopustí utrpenie aj na spravodlivého človeka, ak by ho skúšal, či je hodný ďalšieho Božieho požehnania.


Láska všetko vydrží

Prianie zomrieť vyjadrené ťažko chorým alebo umierajúcim nemôže byť nikdy zákonným oprávnením k výkonu aktivít vedúcich k spôsobeniu smrti.

Jednoznačné odmietnutie eutanázie zdôrazňuje, že právo na život je jedinečný zvláštny dar, ktorý bol daný našim Pánom bez výhrad všetkým ľuďom, to znamená i nevyliečiteľne chorým a umierajúcim. Je pochopiteľné, že títo si zaslúžia dôstojný a bezbolestný odchod z tohto sveta.

Proti legalizácii eutanázie stoja zásadné právne prekážky. Eutanázia ako ľudské správanie, ktoré úmyselne zbavuje života chorého nachádzajúceho sa v útrapách, má všetky skutkové znaky usmrtenia ako činu nebezpečného pre spoločnosť, ktorý v jeho podstate nemožno právne diferencovať od trestného činu vraždy.

Právo na život nemožno ani meniť, ani suspendovať. Bola by to dekadencia a dehumanizácia priečiaca sa ľudskému chápaniu.

Kresťan úprimne veriaci v Ježiša Krista miluje svojich blízkych a koná v duchu lásky tak, ako nám prikázal (1Jn 3,23).

Zdroj: Slovo 2006, č. 16.
Autor: JUDr. Alexander Nemec - všetky články od tohto autora (4)
Hitlerove pokusy s eutanáziou
04.09.2006 | | Slovo 2006, č. 16. | Čítanosť(7183)
Hitlerove pokusy s eutanáziou
Smrťou sa to iba začína
01.03.2006 | Rozhovory | Slovo 05/2006 | Čítanosť(12595)
Smrťou sa to iba začína
Umieranie
01.03.2006 | Duchovné články | Slovo 05/2006 | Čítanosť(7154)
Umieranie

všetky súvisiace články (4) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε