www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=340
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 3. február 2023     Meniny oslavuje: Blažej

Zoεpédia - náhodný výber: Ilition, Makarizmy, Cirkevný rok.     pohľadnice

04.09.2006 | | Mgr. Drahomíra Kolesárová | Čítanosť(6309)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Stojí to za pokus

Stojí to za pokus

Boh svoju lásku prežíva v Trojici. Toto spoločenstvo sa v istom čase rozhodol „rozšíriť“ o stvorenie - človeka. Jeho láska k človeku sa odhaľuje v slove, ktoré potvrdzuje skutkom. Apoštol Ján píše: „Veď Boh tak miloval svet, že dal svojho jednorodeného Syna, aby nezahynul nik, kto v neho verí, ale aby mal večný život“( Jn 3,16). Boh poslal Slovo, a to sa nechalo za nás pribiť na kríž, aby nám zabezpečilo plnosť šťastia.

Pán nás urobil na svoj obraz. Na obraz lásky, ktorá sa prejavuje vo vzťahu k tým, ktorí nás sprevádzajú životom. Kristus chcel, aby nás spoznali podľa toho, že sa navzájom milujeme. 

Existuje množstvo vtipov na adresu manželského spolužitia. Znevažovanie tohto úžasného a posv ätného daru nemá hraníc. Ale, žiaľ, všetky tieto útoky často vychádzajú z reality.

Prečo?

Z manželstva sa vytráca láska a romantika.

Mnohí sa pýtajú: Kam sa stratila? Prečo neprežívam to, čo pred sobášom? Keďže tento svet odpoveď nenachádza, rieši tieto situácie po svojom: najčastejšie rozvodom alebo myšlienkou vôbec nevstupovať do manželstva ( veď ak to nebude „klapať“, rozídeme sa). Veriaci zatnú zuby a celý život  prijímajú svoje trápenie ako nemenný údel. Ani jedno však nemení situáciu. Tú môže zmeniť iba láska. A to láska, ktorá sa prejaví slovom a konkrétnym skutkom. Prednedávnom sa mi dostala do rúk kniha, ktorá mi poodhalila závoj poznania. Mnohé z týchto vecí ma sprevádzali životom, ale až táto kniha mi pomohla pochopiť, prečo vznikajú a čo s tým môžem urobiť. Samozrejme, nie je to zázračný liek na riešenie všetkých problémov v manželstve, ale môže nás nasmerovať na správnu cestu.

 
Zamilovanosť a láska
Dva dôležité pojmy.

Zamilovanosť nemôžeme považovať za skutočnú lásku, pretože nie je aktom vôle (často sa človek zamiluje, aj keď sa mu to vôbec nehodí), nestojí nás žiadnu námahu. Tomu, kto je zamilovaný, nezáleží na osobnom raste partnera. Je skôr spojená s pocitom, že sme dosiahli cieľ a už na sebe nemusíme pracovať. Autori ju prirovnávajú k  rakete vystrelenej na obežnú dráhu emócií. Je to vlastne dočasné emocionálne vzplanutie (podľa odborníkov trvá najviac dva roky).

Potom sa partneri musia pustiť do budovania skutočnej lásky, ktorá spája rozum s citom, zahŕňa vôľu, vyžaduje disciplínu a je si vedomá nutnosti ďalšieho rastu osobností.

Našou najdôležitejšou emocionálnou potrebou nie je byť zamilovaný, ale byť milovaný láskou, ktorá vyrastá z voľby a vedomého rozhodnutia. Takáto láska vyžaduje veľa sebadisciplíny a&nbs p;úsilia v prospech druhého človeka.

A stredobodom života v manželstve má byť práve takáto láska.

 
Jazyky

Všetci sa najprv naučíme materinský jazyk. Potom ďalšie, aby sme mohli komunikovať aj s ľuďmi, ktorí nášmu jazyku nerozumejú. Používať svoj jazyk je však najpohodlnejšie riešenie. Naučiť sa cudzí jazyk stojí nemálo času a úsilia. Ak však chceme viesť zmysluplné rozhovory s ľuďmi iných národov, neostáva nám nič iné, iba sa naučiť ich jazyk.

S láskou je to podobné.

Naša reč lásky sa obvykle od partnerovej značne líši (ako slovenčina od maďarčiny), a to môže byť základný problém v situáciách, keď máme pocit, že pre nášho partnera je to nezrozumiteľné, že sa ho to nedotýka. Ak chceme, aby našu lásku cítil, musíme ju prejaviť spôsobom, ktorému bude rozumieť.

 
Citová nádrž

Skúsme si vnútro človeka predstaviť ako nádrž na lásku, ktorá čaká, aby bola naplnená. Práve v manželstve má byť naplnená potreba lásky a intimity (taký bol Boží plán). Božie slovo hovorí: „...a budú jedným telom“ (Gn 2,24b). Znamená to, že jeden druhému vstúpi do života mimoriadne hlbokým a intímnym spôsobom.

Láska potrebuje byť neustále obnovovaná (samozrejme, okrem Boha - Lásky, ktorá je nemenná). Stále nanovo potrebujeme napĺňať neviditeľnú citovú nádrž partnera.

 
1. Slová uistenia

Mám príbuznú, ktorá sa vydala do zahraničia. Keď sa im narodili deti, úprimne sa z nich tešili. Po čase si však uvedomila, aký rozdielny je manželov prístup k deťom. Za každú vec ich povzbudzoval, chválil, tlieskal. Jej sa to videlo prehnané. On mal zasa problém prijať to (slovenské) neustále kritizovanie a vyhľadávanie chýb.

Mark Twain sa raz vyjadril: „Z dobrého komplimentu by som mohol byť živý dva mesiace.“ Ak by sme to zobrali doslova, tak šesť komplimentov ročne by jeho citovú nádrž naplnilo.

Jednou z možností, ako budovať vzájomný vzťah, ako vyjadriť svoju lásku partnerovi je používať slová, ktoré budujú. Napríklad: „Dnes vyzeráš fantasticky. Nikto to nevie urobiť tak, ako ty.“ Nesmie to však byť prázdne lichotenie. Ak kladne prijímame svojho partnera a slovne to vyjadríme, odpoveď nenechá na seba dlho čakať.

Možností, ako partnera slovne uistiť, je viacero:

Slová povzbudenia napĺňajú odvahou. Možno sa vďaka nim odhalí skrytý talent vášho partnera. Často máme strach. Milujúci partner nám môže dodať odvahu, ktorú potrebujeme.

Láskavé slováodvracajú hnev. Spojené s pokorou a uznaním vlastnej chyby zmierňujú zranenia, ktoré si navzájom spôsobujeme: „Milujem ťa. Záleží mi na tebe. Odpusť mi. Aj ja ti odpúšťam.“ Toto buduje.

Každý z partnerov má nejaké túžby a požiadavky. Spôsob, akým na tieto túžby upozorňujeme, je veľmi dôležitý. Láska bude prosiť, nie požadovať. Vyjadrenie typu: „Druhé ženy stihnú aj obed, aj koláč. Ten nemáme, ako je rok dlhý,“ svedčí o tom, že človek nekoná ako dospelý. Niekedy stačí tak málo: „Dal by som si nejaký koláč. Ten jablkový bol fantastický.“ Pokornými slovami dávame partnerovi najavo, že môže urobiť niečo, čo je pre nás dôležité.

Zapamätajme si, že prosba dáva láske šancu, zatiaľ čo požiadavky ju dusia.

 
2. Pozornosť

Ak sa s dieťaťom hráme a popritom sa rozprávame alebo telefonujeme s iným človekom, je na nás namrzené. Po chvíli ho takáto hra prestane zaujímať. Keď hovoríme o pozornosti, máme na mysli maximálne sústredenú pozornosť. Možno sa vám stalo, že ste niečo rozprávali a manžel čítal noviny. Keď ste sa ohradili, povedal: „Ale ja ťa počúvam.“ Toto nie je pozornosť. Ak je pre partnera primárnym jazykom lásky pozornosť, musíme odložiť akúkoľvek činnosť a plne sa mu venovať (aspoň 10 minút denne).

Ľudí s týmto primárnym jazykom lásky napĺňa, keď môžu robiť všetko spoločne – spoločná dovolenka, spoločná práca v záhrade. Niekedy je to veľmi náročné na čas a trpezlivosť, ale Božie slovo hovorí, že láska je trpezlivá.

Kde na to (pri dnešnej zaneprázdnenosti) vziať čas?

Láska všetko prekoná. Možno sa budeme musieť vzdať individuálnych plánov a záujmov, možno budeme musieť robiť veci, ktoré nerobíme radi.

Stojí to za to? Určite. Čo z toho budem mať ja? Potešenie zo života s partnerom, ktorý bude mať istotu mojej lásky.

 
3. Prijímanie darov

V každej spoločnosti je prijímanie darov súčasťou manželstva a prejavom lásky. Môžeme ho vziať do ruky a povedať: „Spomenul si na mňa.“ Aby sme niekomu mohli dar kúpiť, musíme naň myslieť. Ak bude prijímanie darov mojím primárnym jazykom, budem prsteňu, ktorý od partnera dostanem, prikladať veľký význam a budem ho nosiť s hrdosťou. Veľmi dôležité budú aj všetky ďalšie darčeky, pretože budú vyjadrením partnerovej lásky. Bez týchto symbolov sa môže stať, že budem o nej pochybovať.

Ak chceme, aby sa z nás stal úspešný darca, možno budeme musieť zmeniť svoj vzťah k peniazom. Musíme si uvedomiť, že ak je toto primárnym jazykom nášho partnera, niet lepšej investície ako investícia vložená do budovania vzťahu. Nestrachujme sa o svoje úspory. Investujme ako dobrí sluhovia a zisk bude mnohonásobný.

Darčeky nemusia byť finančne náročné, pretože partner za nimi obvykle nehľadá peniaze, ale lásku.

Existuje ešte jeden dar, ktorý sa nedá zobrať do rúk. Je to dar blízkosti –byť v správnej chvíli (obzvlášť v ťažkej) pri partnerovi.

 
4. Skutky služby

Vynikajúco varí, perie, žehlí, stará sa o deti. To je konštatovanie človeka, ktorého primárnym jazykom sú skutky služby. Ak sú konané s kladným postojom, sú naozaj mocným vyjadrením lásky. Ježiš Kristus nám na jednoduchom príklade ukázal, ako máme jeden druhému prejavovať lásku: umyl nohy svojim učeníkom. Povzbudil nás, aby sme tak robili aj my. Možno to bude vyžadovať prehodnotenie klasickej úlohy manžela a manželky. Možno bude manžel musieť viac pomáhať v kuchyni alebo viac času tráviť s deťmi. Potom zrazu zistíme, že máme na seba oveľa viac času. Ak sa rozhodneme hovoriť so svojím partnerom týmto jazykom lásky, budeme musieť radikálne zmeniť svoje manželstvo.

 
5. Fyzický kontakt

Veľa výskumov dokázalo, že deti, ktoré sú objímané a láskané, majú oveľa vyrovnanejší emocionálny život. Dôležité to bolo aj pre matky, ktoré Ježišovi prinášali svoje deti, aby sa ich dotkol.

Fyzický kontakt je účinným vyjadrením lásky nielen k deťom, ale aj k partnerovi. Spojené ruky, bozky, objatia a intímne manželské spojenie – to všetko sú spôsoby, ktorými si manželia prejavujú lásku. Pre niektorých je to zároveň primárny jazyk lásky. Bez takýchto prejavov sa cítia nemilovaní, pochybujú o partnerovej láske.

Darmo bude manželka „vykrmovať“ svojho manžela, keď jemu by možno stačili varené zemiaky s mliekom a jedno láskavé objatie. Človek, ktorého primárnym jazykom je fyzický kontakt, bude dotykom rozumieť oveľa lepšie ako slovám. Ak takého človeka udrieme, bude to pre neho veľmi traumatická udalosť. Vyšleme mu posolstvo, že ho nenávidíme. Pre týchto ľudí znamená manželská nevera koniec vzťahu. Je to vlastne „explózia“ citovej nádrže.

 
Primárny jazyk

Niektorí si svoj primárny jazyk a primárny jazyk svojho partnera určia okamžite. Pre niekoho to bude zložitejšie. Dôležité je všímať si, čo mňa alebo partnera najviac poteší, alebo rozčuľuje, v akých situáciách pochybujeme o partnerovej láske.

 
Láska môže premieňať budúcnosť

Láska naozaj môže všetko premeniť, ale musí byť prítomná v každom slove a v každom skutku. Niekedy je to veľmi ťažké a pomalé, najmä keď jeden z partnerov nemá záujem. Vtedy nanovo potrebujeme prijať Pánovu výzvu: „Ale milujte svojich nepriateľov, dobre robte, požičiavajte a nič za to nečakajte! Tak bude vaša odmena veľká a budete synmi Najvyššieho, lebo on je dobrý aj k nevďačným a zlým. Buďte milosrdní, ako je milosrdný váš Otec! Nesúďte a nebudete súdení. Neodsudzujte a nebudete odsúdení! Odpúšťajte a odpustí sa vám. Dávajte a dajú vám: mieru dobrú, natlačenú, natrasenú, vrchovatú vám dajú do lona. Lebo akou mierou budete merať vy, takou sa nameria aj vám"(Lk 6, 35-38).

 

Pane, pomôž nám vyberať tie správne slová a konať správne skutky, aby sme milovanému človeku dokázali prejaviť svoju lásku.

 
(podľa Gary Chapman – Päť jazykov lásky)
Zdroj: Slovo 2006, č. 16.
Autor: Mgr. Drahomíra Kolesárová - všetky články od tohto autora (18)
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε