www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://www.zoe.sk/?citaren&id=341
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 19. apríl 2024     Meniny oslavuje: Jela

Zoεpédia - náhodný výber: Ante Christum natum, Essentia, Komunita.     pohľadnice

04.09.2006 | | Čítanosť(7664)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Púť národov a národností

Púť národov a národností

Zakarpatská Ukrajina

Tjačiv 14. – 16.7.2006


Neexistujú kresťania prvej a druhej triedy, neexistujú praví a nepraví kresťania, vyvolení a menej vyvolení, pretože nás spája jeden a ten istý Boh, Boh, ktorý zjednocuje, nerozdeľuje, Boh, ktorý miluje a odpúšťa....“

V takomto duchu sa, podľa slov vladyku Mons. Milana Šášika, niesla Púť národov a národností v Tjačive na Ukrajine. Zorganizoval ju slovenský misionár o. Peter Krenický. Stretli sa tu kresťania rozmanitých národov - Slováci, Česi, Poliaci, Rumuni, a mnohých národností z Ukrajiny.

Naša púť sa začala už v piatok popoludní, keď sme vyrazili autobusom z Prešova. Autobus nebol plný, no myslím si, že ten, kto sa nezriekol svojho rozhodnutia, neoľutoval. Mohol pookriať nielen duchovne, ale aj telesne. Jedinou nepríjemnosťou púte bolo štvorhodinové čakanie na slovensko-ukrajinskej hranici, ktoré sme však premenili na vzájomné spoznávanie sa a zaujímavé rozhovory. Milou návštevou nás prekvapil otec biskup Milan Šášik, ktorý prišiel k autobusu pozdraviť pútnikov a rozohnal mraky netrpezlivosti. Za hranicou sme sa vydali tmou po hrboľatých ukrajinských cestách.

Okolo druhej sme šťastne dorazili do cieľa a dozvedeli sme sa, že budeme ubytovaní priamo v mieste konania púte. Ďalšie autobusy pokračovali v ceste do okolitých dedín Tjačivského dekanátu.

Rodiny, ktoré mali prichýliť pútnikov, už spali, no neodmietli nás, a to aj vďaka tete Lize – „biskupke“. Toto pomenovanie si vyslúžila nezlomnou energiou, dlhoročnou službou chorým, opusteným, starostlivosťou o chrám i kaplnku, organizovaním rôznych podujatí, ale hlavne zastupovaním otca Petra počas jeho neprítomnosti.

Spolu s  kamarátkami sme boli ubytované práve u nej. Dostalo sa nám toľkej pohostinnosti, že sme sa nestačili čudovať. Ľudia sa zo srdca delili s tým málom, čo mali.

Po výdatných raňajkách sme vyrazili do mesta. Zakúsili sme atmosféru trhu a nakúpili pre blízkych čokoládové cukrovinky. Keď nás zbadal otec Peter, hneď zariadil auto, ktoré nás zaviezlo na kráľovský obed.

Osviežení na tele sme sa tešili na slávnostné otvorenie púte. O 14. hod. nás privítal o. Peter, ktorý bol moderátorom celého programu . Z jeho slov vychádzalo veľa nehy a pokoja. Pri predstavovaní národov si s každým zaspieval ich národnú pieseň. Spoločne sme sa modlili k Svätému Duchu modlitbu odprosenia urážok spôsobených iným národom a za schopnosť odpustiť krivdy od iných národov, po nej svätý ruženec a akatist v rôznych jazykoch. Asi 3000 pútnikov sa úpenlivo modlilo za seba aj za tých, ktorých nechali doma. Nasledovala archijerejská sv. liturgia, ktorú slúžil vladyka Milan Šášik za sprievodu katedrálneho zboru z Prešova i Košíc.

Prinášanie obetných darov zástupcami jednotlivých krajín bolo symbolom zjednotenia národov a národností. Po liturgii sme sa v sviečkovom sprievode vybrali do ulíc mesta svedčiť o našej viere. Po ňom pokračoval kultúrny program vystúpením jednotlivých zborov. Azda najväčší úspech mala naša Anka Servická. A kto mal chuť, mohol chváliť Boha aj tancom.

V srdciach sa rozžiarili svetlá. Aj obloha bola zrazu pokrytá rôznymi farbami ohňostroja , ktorý dal oficiálnu bodku za programom dňa.

Na druhý deň sa konala posviacka novovybudovaného chrámu v podhorskej dedinke Vilchivske Lazy. Dvadsiaty piaty chrám postavený za pôsobenia o. Petra na Ukrajine je zasvätený sv. vierozvestom Cyrilovi a Metodovi. Slávnostnú sv. liturgiu slúžil opäť vladyka Milan. Po sv. liturgi a myrovaní nás čakalo spoločné agapé, ktoré nám pripravili miestni veriaci. Ešte poďakovanie a blahoželanie o. Petrovi k jeho 50-ke a nasledovali

objatia a rozlúčka.
Do pobačenia!

Janka z Oravy, Marek zo Sloviniek, Mária z Prešova

 

„Dobre si uvedomujeme skutočnosť, že rozsiahle časti sveta pokrývajú duchovné púšte. Nájdeme v nich ľudí poznačených opustením a neistotou spôsobenými trhlinami, ktoré zasahujú ich najhlbšie vnútro.“

Matka Tereza

Hoci boli tieto slová použité pri inej príležitosti, vyjadrujú pocity, ktoré sme ako účastníci púte prežívali v autobuse. Obava z toho, kam to vlastne ideme, kde budeme spať a ako to vlastne na tej Ukrajine funguje, sa postupne menila na pokoj.

Keď sme sa po príchode z Ukrajiny dostali do svojich rodín, mohli sme povedať, že my sme mnohokrát „duchovnou púšťou“ a nie ľudia, ktorých sme stretli.


pani Soňa zo Starej Ľubovne
 

Ak chcete prispieť na misijnú službu o. Petra Krenického v Tjačivskom dekanáte a podporiť tak rôzne projekty (rodiny v núdzi, mobilnú opatrovateľskú službu, Dom pokojnej staroby, deti z ulice, výstavbu chrámov, tábory a duchovné obnovy pre mládež...), môžete tak urobiť na čísle účtu 10073-6115060/4900 v Istrobanke.

Zdroj: Slovo 2006, č. 16.

všetky súvisiace odkazy (1) »

Univ (Unev)
01.02.2006 | Publicistika | Slovo 03/2006 | Čítanosť(9496)
Univ (Unev)
Rozhovor s Jeho Blaženosťou Ľubomyrom kardinálom Huzarom
01.02.2006 | Rozhovory | Slovo 03/2006 | Čítanosť(7177)
Rozhovor s Jeho Blaženosťou Ľubomyrom kardinálom Huzarom
Z dejín Mukačevskej eparchie
08.01.2003 | História | TK KBS | Čítanosť(11346)
Z dejín Mukačevskej eparchie

všetky súvisiace články (9) »

Nový ukrajinský biskup
02.03.2006 | Čítanosť(5926)
Nový ukrajinský biskup

všetky súvisiace správy (4) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε